colony_castkeyartDün akşam USA Network kanalında başlayan Colony dizisinin tanıtımına hoş geldiniz.maxresdefaultKİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Drama, Bilim Kurgu, Gizem
Mutfaktakiler: Carlton CuseRyan CondalJuan José Campanella
Kanal: USA Network

UYARI: ‘Konu’ bölümü, duvarların içerisindeki yaşam hakkında pilot bölümde değinilmeyip özel tanıtım bölümünde senaristlerin anlatımından aktarılan bazı ispiyonlar içermektedir.Colony

KONUSU

Colony, bir istila ve direniş hikayesi. Haklarında pek bilgi sahibi olmadığımız bir uzaylı ulusunun yakın bir gelecekte istilasına maruz kalmış ve etrafı 90 metre yüksekliğinde duvarlarla örülmüş Los Angeles şehrinde yaşayan bir aileyi merkezine alacak olan dizi, 1 yıl önce gerçekleşen istilanın getirdiği baskıcı rejim karşında insanların seçimlerine ve yaşam mücadelesine odaklanacak. Her türlü savunma sisteminin ve mensuplarının(polis, asker, ajan, yöneticiler vb.) yok edildiği, istilacıların halkı kontrol altında tutmak üzere kendileri ile işbirliği yapan insanları içeren, halk arasında ‘Kızıl Başlıklılar’ diye adlandırılan bir askeri denetim gücü oluşturduğu, özgürlüğün olmadığı ve itaatsizliğin sonuçlarının ölümcül olduğu bir rejim.7_1Duvarlar şehri 3 bölgeye ayırıyor. Her bölgenin geçici bir yerel yönetimi var. Santa Monica, Los Angeles ve San Fernando Valley bu 3 bölgenin adları. Karakterlerimizin yaşadığı yer Los Angeles bölgesi. Los Angeles bölgesi de kendi içinde 2 bölgeye ayrılıyor. Birincisi, geçici yönetim ile işbirliği halinde olan ayrıcalıklı insanların lüks villalarda, lüks içinde yaşadığı Yeşil Bölge. İkincisi ise sıradan insanların apartmanlarda yaşadığı, sınırlı sayıda yiyecek alabilmek için karnelerinin olduğu, baskının yoğun bir şekilde hissedildiği bölge. Bu bölgede yaşayan insanlar için 1 yumurta, 1 portakal bile çok değerli. İnsanlar ellerindeki kısıtlı malzemeleri gizli bir şekilde takas usulü alışveriş yaparak hayatlarını sürdürüyor.

Şehirde, denetimi sağlayan askerlerin kullanımına tahsisli araçlar ve nakliye vb. istisnai amaçlı görevlendirmeler için kullanılan araçlar dışında motorlu taşıt kullanılmıyor. İnsanlar şehir içindeki ulaşımlarını bisikletler ile sağlıyor. Gece belirli bir saatten sonra dışarı çıkma yasağı var. İnternet yok, cep telefonu yok. Yani duvarın dışında ne olup bittiğine dair hiçbir bilgileri yok içerideki insanların.9_2Emirlere uymayan insanların alınıp götürüldüğü, kimsenin gerçekte ne olduğunu bilmediği Fabrika adında bir yer var. Fabrika ile ilgili bilinen tek şey ise oraya götürülen insanların bir daha geri dönmediği. Ayrıca ‘Drone’ adı verilen, istenildiğinde ‘Bul ve yok et’ modları da aktive edilebilen insansız devriye araçları var.10_1Ayrıca işgalci grubu devirmeye kendini adamış, günlük hayatını yaşayan kadın ve erkeklerin gizli bir şekilde mensubu olduğu ‘Direniş’ isimli bir terörist grup var. Patlamalı terör eylemleri gerçekleştiren ve masumların da ölmesine neden olan bir terörist grup. Direniş, ‘Geronimo’ isimli gizemli bir kahraman tarafından yönetiliyor. Katie Bowman karakterinin de mensubu olduğu Direniş’i içeriden yok etmek üzere Yeşil Bölge’nin geçici valisi Alan Snyder tarafından görevlendirilen kişi ise Will Bowman.

3 çocukları olan Bowman çiftinin 1 oğlu ve 1 kızı yanlarındayken, 1 oğulları ise istila sırasında bölgenin dışında kalmış. Will, oğlunu bulmak amacıyla gizlice bölgenin dışına çıkmaya çalışırken yakalandığı için Snyder’in kendisi ve ailesini Fabrika’ya gönderme tehdidi karşısında Direniş’i yok etmeye yardım etmek üzere anlaşma yapmak zorunda kalıyor Snyder ile. Kızıl Başlıklılara amir olarak dedektif pozisyonunda işe başlıyor ve maceramız start alıyor.

Dizinin sloganı ise şu: ‘İşbirliği mi yapacaksınız, yoksa direnecek misiniz?

 

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

will 2

Will Bowman (Josh Holloway):

Eski bir ajan. İstiladan sonra adını ve soy adını değiştirip gizlenmeyi başararak öldürülmekten kurtulmuş. Ailesini çok seven, onları korumak için her şeyi yapabilecek bir baba. Cesur ve girişken. Karakteri hepimizin yakinen tanıdığı Lost yıldızı Josh Holloway canlandırıyor.

katie

Katie Bowman (Sarah Wayne Callies):

Will’in karısı. Gözü pek bir kadın. İstiladan önce bir bar işletiyormuş. Şu an barının tekrar açılma durumu var.  Ayrıca Diriliş’in gizli bir üyesi. Karakteri Prison Break ve The Walking Dead‘den hatırlanabilecek Sarah Wayne Callies canlandırıyor.

snyder

Alan Snyder (Peter Jacobson):

Yeşil Bölge’nin geçici valisi. İstilacılar ile anlaşmanın en doğru yol olduğuna inanan biri. Direnişi yok etmek; en önemli amacı. Karakteri House M.D.‘den hatırlanabilecek Peter Jacobson canlandırıyor.

madeline

Maddie Bowman (Amanda Righetti):

Katie’nin kız kardeşi. Şeker hastası bir oğlu var. Yeşil Bölge’de parti, kokteyl vb. organizasyonlarda garsonluk yapıyor. Amanda Righetti’yi The O.C. ve The Mentalist‘ten hatırlayabilirsiniz.

Broussard

Broussard (Tory Kittles):

Katie’nin Direniş’ten sürekli irtibat halinde olduğu kişi. Karaktere True Detective‘den anımsayabileceğiniz Tory Kittles hayat veriyor.

jennifer

Jennifer McMahon (Kathleen Rose Perkins):

Will’in çalıştığı birimdeki dedektiflerden biri. Aktrisi, Episodes‘dan hatırlayabilirsiniz.

Beau

Beau (Carl Weathers):

Will’in çalıştığı birimdeki dedektiflerden biri.

bram

Bram (Alex Neustaedter):

Bowmanların yanlarında olan oğlu.

 

Ayrıca; Will’in amiri Phyllis rolünde Kathy Baker, Direniş’ten Quayle rolünde CSI‘dan hatırlayabileceğiniz Paul GuilfoyleMr. Burgess rolünde Heroes‘dan hatırlayabileceğiniz Adrian Pasdar karşımıza çıkıyor.

4_1

YAZARIN NOTU

Senaristler dizideki Los Angeles portresini oluştururken; 2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgalindeki Paris’te baskıcı rejime rağmen günlük yaşamlarını normal akışında tutmaya çalışan Fransızları ilham almışlar. Bu ilhamı da hayal gücü ve başarılı görsel efektlerle bütünleştirip oldukça başarılı bir görsel şölen vaat etmişler bana göre. Senaryo oldukça dikkat çekici ve ciddi bir bütçeyle çalışıldığı da ekrana yansıyor. Bu açıdan gelecek vaat eden bir yapım Colony.

Güçlü oyuncu kadrosu, yapılan reklam kampanyaları ile birleşince de ciddi bir izleyici kitlesi uzun süredir bu dizinin başlamasını bekliyor. Bu açıdan reyting problemi yaşamasını da beklemiyorum ben şahsen Colony’nin.

İsim yapmış senarist ve yapımcıların elinden çıkma, gittikçe daha da açılacağa benzeyen, kuvvetli gizem ve drama unsurları ile dikkat çeken Colony, kaliteli bilim-kurgu açlığımızı dindirecek gibi duruyor. Hadi hayırlısı bakalım!