BBC One’ın isim yapmış dizilerinden Hustle‘ın tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

Hustle, 2004-2012 yılları arasında yayınlanmış. 8 sezon ve toplam 48 bölümden oluşmakta. Dizinin yaratıcısı Tony Jordan. Ona yapımcı koltuğunda Simon Crawford Collins, Karen Wilson, Jane Featherstone, Gareth Neame, Suzie Norton ve Christopher Aird gibi birçok isim eşlik etmiş bu 8 sezonluk macerada farklı farklı sürelerle.

Dolandırıcılık temalı bir suç draması olan dizinin bölüm süreleri ise 52 dakika civarında.

8 sezonluk süreçte kadroda bir takım değişiklikler yaşanmış. Robert Glenister ve Robert Vaughn, tüm sezonlarda kadroda yer almışlar. Glenister, 48 bölümün tamamında gözüken tek kişiymiş. Vaugn ise sadece 1 bölümde gözükmemiş. Adrian Lester, 4. sezon hariç tüm sezonlarda yer almış.

Başlangıç kadrosunda yer alan diğer 2 isimden Jaime Murray ve Marc Warren, 4. sezon sonunda diziden ayrılmışlar. Final bölümü için konuk oyuncu olarak sete dönmeyi ihmal etmemişler bu arada ikisi de. Murray ve Warren’ın yerine 5. sezon başında Kelly Adams ve Matt Di Angelo kadroya dahil olmuşlar farklı karakterlere hayat vermek üzere. Ashley Walters ise 4. sezonda Lester’ın yerine kadroda kendine yer bulmuş kadrolu oyuncu olarak yine farklı bir karakterle.

Dizide dolandırıcılardan oluşan 5 kişilik bir ekibin hikayesini izliyoruz. Ekip üyeleri her bölümde yeni maceralara atılıyor ve dolandırıcılık sanatının inceliklerini gözler önüne seriyorlar.

Ekip üyeleri bir hikaye dahilinde hareket ediyorlar. Avlarının önünde oyunculuklarını konuşturup bir tiyatro oyunu sergiliyorlar adeta. Planlarındaki ince ayrıntılara önem veriyorlar, zor olanı seviyorlar. Herkes üzerine düşen rolü oynuyor ve nihayetinde başarılı olurlarsa ceplerini dolduruyorlar. Oyunun sonunda birilerinin peşlerine düşmemesi için gerekli önlemleri almayı da ihmal etmiyorlar. Dolandıracakları kişileri seçme konusunda tamamen kuralsız da değiller elbette.

Bölümlerin içerisinde 1-2 küçük yerde sahnenin dondurulup ekipten bir veya daha fazla kişinin hareket halinde olduğu, konuşmayı sürdürdüğü ve dolandırıcılık anıyla ilgili bir takım bilgiler verdiği anlar yer almakta bu arada.

Ash – Albert – Mickey – Stacie – Danny

*Ekibin beyni diyebileceğimiz Mickey Stone karakterinde Trauma, Undercover ve Riviera gibi dizilerden de hatırlanabilecek Adrian Lester‘i izliyoruz.

Mickey, çok zeki bir adamdır. Küçük işlerle uğraşmaz, büyük oynamayı sever. Sadece ana planı kurgulamaz, yedek veya yama planları da bulunur cebinde çoğu zaman. Egosu yüksek bir adamdır, sınırlarda dolaşmayı sever. Bir süredir ayrı olduğu karısından boşanma arefesinde olduğunu ve Stacie ile arasında gözle görülür bir çekim bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

*Ekibin en yaşlı ve bu işlerde en tecrübeli üyesi olan Albert Stroller karakterine 2016 yılında vefat eden Robert Vaughn hayat veriyor.

Albert, aslen Amerikalıdır. Yetmişli yıllarda ülkeye gelmiş. Mickey için akıl hocası gibi bir şey kendisi. Ekibin sevdiği ve saygı duyduğu biri. Kumara karşı bir tutkusu olduğunu söylemek mümkün.

*Ash Morgan karakterini Paranoid, Close to the Enemy ve Curfew gibi dizilerden anımsanabilecek Robert Glenister canlandırıyor.

Bir takım ayarlamalar yapmak, bulunması gereken şeyleri/kişileri bulmak, kılık değiştirmek vb. işler onun oyun alanındadır. Küçük çaplı dolandırıcılık işlerinde ustadır. Ekipten bağımsız çalıştığı dönemlerde çatlak kafatasını kullanarak çakma trafik kazası ayarlar kendisi için ve sigorta dolandırıcılığı vb. işlerle uğraşır.

*Ekibin tek kadın üyesi olan Stacie Monroe karakterinde Defiance, Dexter ve Valentine gibi dizilerden tanıdığımız Jaime Murray‘yi izleme şansı elde ediyoruz.

Kendi başına çalıştığı dönemlerde erkekler üzerindeki baştan çıkarıcılığını kullanarak küçük çaplı hırsızlık işleri yapmaktadır. Ekibe de bu kategoride büyük yardımları dokunmaktadır. Çekici bir kadın olmasının yanında zekidir de.

*Ekibin çaylağı Danny Blue karakterinde Safe, Van der Valk ve Snatch gibi dizilerden hatırlanabilecek Marc Warren karşımıza çıkıyor.

Ekibin en yeni üyesi olan Danny, hevesli ve yetenekli bir dolandırıcı ama acemiliği dolayısıyla hata yapmaya meyilli de biri ayrıca.

*Mr Selfridge dizisinden anımsanabilecek Kelly Adams ile Borgia ve Ordinary Lies dizilerinden hatırlanabilecek Matt Di Angelo, 5. sezonda Emma ve Sean Kenndy isimli 2 kardeş olarak kadroya dahil oluyorlar.

*Rob Jarvis ise ekibin sıkça takıldığı bir barın işletmecisi olan Eddie karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda Indira Varma, Bill Bailey, Orla Brady, Ben Miles, Max Beesley, Kate Fleetwood, Daniel Mays, Anna Chancellor, Angela Griffin, David Harewood, John Barrowman, Paterson Joseph, Tom Goodman-Hill, Shaun Dooley, Raquel Cassidy, Sheila Hancock, Christine Adams ve Will Yun Lee gibi isimler yer alıyor.

Jaime Murray faktörü nedeniyle uzunca bir süredir izlemek niyetindeydim diziyi ama yeni kısmet oldu başına oturmak. Dizinin henüz ilk 3 bölümünü izlemiş bulunuyorum. İlk bölümü oldukça başarılıydı, diğer 2 bölüm de fena değildi. Dizinin kadrosu oldukça cazip, karakterleri de gayet iyi yazılmış. Bölüm hikayeleri de fena değildi şu ana kadarki süreçte. Ufak tefek akıl oyunlarını eğlenceli bir şekilde ekrana aktardıklarını söylemek mümkün. Sıkmadan izletiyor yani kendini. The Leverage seven bunu da sever örnek vermek gerekirse. Onun karakterleri buna oranla daha renkliydi elbette.