paranoidItv‘nin komplo teorileri, karanlık suç odakları ile örülü yeni polisiyesi Paranoid’in ilk bölümüyle 22 Eylül’de buluştuk. 8 bölümden oluşacak mini dizinin arkasında The Paradise, The Prisoner ve Lark Rise To Candleford yapımlarında yaratıcı-yazarlık yapmış olan Bill Gallagher bulunuyor.

Marshwell adlı küçük kurgusal bir kasabada sabah saatlerinde Doktor Angela Benton, 3 yaşındaki oğlu Luke ile birlikte oyun parkına giderler. Onun için hayatının dönüm noktası olan bu anlarda orada yaşananları açıklığa kavuşturacak olanlar ise Detektif Michael Niles (Neil Stuke), Nina Suresh (Indira Varma), Alec Wayfield (Dino Fetscher) ve Bobby Day (Robert Glenister)’dir.

paranoidmain

Trajik olayın ayrıntılarına gelirsek; son derece sıradan bir sabah Luke annesi ile son oyununu oynamak üzeredir. Parkta o esnada çocuklarıyla bulunan başka aileler de vardır. Bu nispeten kalabalık ortamın içine tüm nefreti ile yüzünü gizleyen kapşonlu bir adam dalar. Angela oğlunu salıncakta sallarken, katilin bıçak darbeleri ile kendini yerde bulur. Çığlıklar birbirine karışmıştır.

Olay anında 22 görgü tanığı içinde katilin yüzünü net gören biri yoktur. En yakın noktadaki Lucy Cannonbury (Lesley Sharp), polislere yardımcı olmak için isteklidir. O sırada parkta ne işi olduğunu polislere izah etmekte zorlanır. Çünkü çocuğu yoktur. Onun için şehrin rahatsız edici gürültüsünden kaçıp çocukların neşe dolu sesleri arasında kitap okumak huzur vericidir.

Soruşturma ilerledikçe Dedektif Boby kendisini birisinin takip ettiğini hisseder. Davanın ayrıntıları hakkında paket içinde çeşitli ipuçları alırlar. Bu hayalet dedektif, gizli saklı bir şekilde başta Lucy olmak üzere tanıkları da sorgulamaya başlamıştır. Sahte isim kullanan bu kişinin kimliği konusunda hiç bir bilgimiz yok.

paranoid-xlarge_trans2ppmzsrbfl4yeploeyga9aku8z9135qrd26aifsdkgk

Ekip kısa süre içinde sonuç almaya yaklaştığını hissseder. Jacop Apply adında ağır şizofren hastası artık onların baş şüphelisidir. Fakat her şey bu kadar kolay sonlanmayacaktır. Olaylar silsilesi onları Almanya’ya kadar götürecek, yaşanan başka şiddet olayları da eklenince soruşturma genişleme eğilimine girecektir.

Ayrıca ekipte çeşitli sorunları olan iki dedektifimiz mevcut. Boby aşırı stresten kaynaklı depresyon halindedir. Nina ise evlenme ve çocuk yapma hayalleri kurduğu sevgilisinin onu terketmesi ile ağır bir yıkım yaşamaktadır.