national-treasureChannel 4‘un yeni mini dizisi National Treasure 20 Eylül’de sessiz sedasız bir şekilde yayın hayatına başladı. Toplamda 4 bölüm yayınlanacak dizinin hali hazırda iki bölümü yayınlandı.

Dizinin arkasında yaptığı işlerle başarılarını kanıtlamış isimler var. Senaryo Jack Thorne (This Is England, SkinsGlue) imzasını taşıyor. Yönetmen koltuğunda ise yayınlandığı dönemde izleyenlerinin takdirini kazanmış Utopia‘nın yönetmeni Marc Munden bulunuyor.

Konu ise 2012 Ekim’inde İngiliz polisinin, başta Jimmy Savile olmak üzere tanınmış medya kişiliklerine başlatmış olduğu cinsel istismar soruşturması Operasyon Yewtree‘ye dayanıyor. Oldukça geniş kapsamlı soruşturmalar sonunda 19 kişi tutuklanmış ve bunların altısının mahkumiyet aldığını not düşelim.

gallery-1474989992-national-treasure-ep2-2

Emektar komedyen Paul Finchley’i (Robbie Coltrane) bir ödül töreninde karşılıyoruz. Uzun yıllardır birlikte çalıştığı ortağı Karl Jenkins’e (Tim McInnerny) yaşam boyu başarı ödülünü vermek üzere sahne arkasına doğru ilerlediğinde hiçbir şey olması gerektiği gibi değildir. Paul hapishane koridoruna benzer bir mekanın içinden sahneye ulaşır. Ödülünü verip tekrar sahne arkasına geldiğinde kendini yine hapishane koridorunda bulur. Paul belki de bir şeyler sezinledi, geleceğini gördü. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz değil mi?

Çok geçmeden Paul ve karısı Marie (Julie Walters) kapılarında polisi görürler. Paul 7 ayrı kadına tecavüzden suçlanmaktadır. Bir anda etrafını medya kuşatır, işleri sekteye uğrar. Karısı ile olan her şey artık eskisi gibi değildir. Tüm bunlara karşın Paul inanılmaz bir inkar içindedir. Ona göre hiçbir suçu yoktur. Masumu oynadığı bu anlarda ona sempati duyabilirken, hayatının içine gizlenmiş bazı detayları gördükçe nefret de edebiliriz.

Paul’un psikolojik sorunları olan yetişkin kızı Dee rolünü canımız Andrea Riseborough canlandırıyor. Dee iki çocuk annesi, bağımlılığından dolayı çocuklarına babaları bakıyor. Kendi çocukluğundan belleğinde kalmış gidip gelen anılar ile ruh hali değişkenlik gösterebiliyor. Bazen alaycı, çoğu zaman kızgın… Bu haliyle mizahi yönden babasına benziyor.