start-wallpaper2

Crackle‘ı pek duymamışsınızdır. Kendisi Netflix, Amazon ve Hulu gibi bir online dizi platformu ancak dizi işlerine yeni yeni girmiş bulunmakta. Daha önce 2015 Kasım’ında bizlerle buluşan The Art of More’un da sitede tanıtımı yapılmıştı. Crackle dizilerini tıpkı Amazon ve Netflix gibi yayınlıyor, yani tüm sezonu aynı anda bizlerin beğenisine sunuyor. Platform, TAoM ve diğer dizisi Chosen ile izleyenlerin dikkatini çektikten sonra 6 Eylül tarihinde bizleri yeni bir drama ile tanıştırdı: StartUp. Dizinin yaratıcısı ve yazarı Ben Ketai. Kendisi daha önce Chosen ve 30 Days of Night: Blood Trails dizilerinde çalışmış. Şimdi gelin diziyi biraz daha yakından tanıyalım.

start1

KÜNYE:

Tür: Dram, Suç, Gerilim

Sezon – Bölüm Sayısı: 1 Sezon, 10 Bölüm

Onay Durumu: Henüz onay haberi gelmedi.

Yazar Kadrosu: Ben Ketai, Josh Corbin, Sharon Lennon

Yönetmenler: Ben Ketai, Luis Prieto

Yayınlandığı Kanal veya Platform: Crackle

WikipediaIMDbResmi SiteFacebookTwitter

Phil Rask - Nick Talman - Izzy Morales - Ronald Dacey

Phil Rask – Nick Talman – Izzy Morales – Ronald Dacey

KONUSU:

(İlk sezondan birazcık ispiyon içerir!!!)

Phil Rask (Martin FreemanSherlock, Fargo), mali suçlar üzerine uzmanlaşmış ve emekliliği yaklaşan bir FBI ajanıdır. Yıllarca Andy Talman‘ın (Carl Weintraub) peşinden koşmuştur ve kendisi kirli paraları aklayan biridir. Tabii bu adamı yakalamak pek de kolay değildir. Her defasında paçayı kurtarmanın bir yolunu bulur. Talman‘ın peşine son düşüşünde amacı onu içeri tıkmaktan ziyade bir miktar para koparıp emekliliğinin keyfini sürmektir. Bunu için de Talman‘ın elindeki paranın yarısını ister.

Talman ise parasını vermeyi hiç ama hiç istemez. Çünkü eğer verirse peşine kötü adamların düşeceğini bilmektedir. Bu yüzden kurtuluşu oğlunda aramaktadır. Oğlu Nick (Adam BrodyThe O.C., Billy & Billie) bir firmada çalışan oldukça zeki bir finansördür. Babası ile araları bozuktur. Günün birinde kendisinden bir telefon alır ve görüşmek için yanına gider. Babası kendisinin yardımını ister. İsteği elindeki parayı başka bir kaynağa yollamasıdır. Nick‘in ise sevgilisi ile oldukça iyi bir yaşamı ve şirkette oldukça iyi bir pozisyonu vardır, bunları babası için tehlikeye atmak istemez.

Izzy (Otmara MarreroGraceland), BitCoin benzeri bir program yapmak için yıllarını harcamıştır. Tam 7 sene uğraştıktan sonra programın (GenCoin) beta sürümünü tamamlayıp Nick‘in firmasına tanıtımını yapmaya götürür. Yaptığı tanıtımın sonunda Nick dışında kimse programı beğenmez. İşte o anda Nick‘in aklına bir plan gelir. Babasının vermek istediği parayı Izzy‘nin programında kullanacaklardır.

Haiti çetesinin ikinci adamı konumundaki Ronald Dacey de (Edi GathegiThe Blacklist, Proof, Family Tools) Andy Talman‘ın peşindedir. Tabii Andy‘yi bulamayınca oğlu Nick‘in peşine düşer.

start3

SON SÖZ:

Çoğu kişinin diziye başlamasındaki ya da başlayacak olmasındaki sebep Martin Freeman ve Andy Brody olacaktır. Ben The O.C. izlemediğim için Andy Brody hakkında hiçbir fikrim yoktu. The Blacklist‘ten Edi Gathegi‘yi ve tabii ki Martin Freeman‘ı çok sevdiğim için bu diziye şans vermek istedim.

Dizi asıl kadrosu ile ilgi çekse de konusu da oldukça güzel ve bu senaryoya oldukça iyi işlenmiş. Ne nasıl olacak derken bir anda olayı çok iyi bağlıyorlar. Enfes Miami manzarası, sağlam bir senaryo ve kaliteli bir kadroya (Unutmadan, tüm kadroya buradan ulaşabilirsiniz) sahip bu diziyi kaçırmamanız gerektiğini düşünüyorum. En azından iki bölüm şans vererek bir deneyebilirsiniz. Dizi henüz ikinci sezon için onay almadı ancak platformun ilk dizilerinden birisi olduğu için kredisi yüksek olacaktır ve onay alacaktır diye düşünüyorum. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler dilerim.

Tanıtım Fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=M_XSewKQQa0

 

start-ending