header-landing-queensugar-r3-1472x937

Oprah Winfrey‘i hepiniz bilirsiniz. ABD televizyon tarihinin en yüksek reytingli talk show programı olan The Oprah Winfrey Show‘un yapımcısı ve sunucusu. Şov, gündüz kuşağında yayınlanan bir talk show programıydı ve 8 Eylül 1986’dan 25 Mayıs 2011 tarihine kadar 25 sezon boyunca yayın hayatını sürdürdü, 4561. bölümünün ardından dünya genelinde geniş bir yankı uyandırarak ekranlara veda etti.

oprah1280x720

Oprah Winfrey

Oprah’ın artık yeni bir amacı vardı: Siyahi vatandaşlara yönelik yayın yapan kendine ait bir kanalın sahibi olmak. Oprah bu amacını 1 Ocak 2011 tarihinde gerçekleştirdi ve The Oprah Winfrey Network (OWN) kanalını kurdu. Ağırlıklı olarak reality showlar, talk showlar ve pembe dizi (soap opera) türünde diziler yayınlayan kanal, son dönemde dizi işine de el attı. İlk olarak bu yaz Greenlaf ile dizi sektörüne reyting ve izleyici sayısı açısından başarılı bir giriş yaptı, sonra da bu sonbahar bu tanıtıma konu olan Queen Sugar dizisini bizlerle buluşturdu.

mv5bmja1ndgymtaxov5bml5banbnxkftztgwotgznzq5ote-_v1_

Ralph Angel – Nova – Charley

Drama türündeki dizi, Charley, Nova ve Ralph Angel isimli 3 kardeşi merkezine alan, kadrosunun tamamına yakını siyahi karakterlerden oluşan bir aile draması.

Dizimizin merkezindeki Bordelon ailesinin fertleri, birbirinden uzaklaşmış bir şekilde kendi hayatlarını sürerlerken aileyi derinden etkileyen 2 büyük olay yaşanır arka arkaya. Bu olaylardan biri ülke çapında büyük bir skandala dönüşmüştür. Duygusal açıdan Bordelon ailesi üyelerine büyük bir darbe indiren bu olaylar sonrasında ailenin tekrar bir araya gelme ya da ayrışma süreçleri başlamış olur.

Duygusal açıdan çok başarılı bulduğum ilk bölüme dair ispiyon vermemek adına bu kadar kısa bir şekilde söz ettim dizinin konusundan. Ayrıca ilk bölüme dair ufak bir ispiyonun (spoilerın) bile bölümden alınacak hazzı etkileyebileceğini düşünerek yazı bitiminde paylaşacağım fragmanlara göz atmamak hayrınıza olur diye düşünüyorum!

queen-sugar

Hali hazırda 6. bölümü yayınlanan dizinin ilk sezonu 13 bölümden oluşacak olup daha ilk sezonu başlamadan 16 bölümlük 2. sezon onayını cebine koyduğunu da hatırlatayım.

Natalie Baszile‘nin aynı isimli romanından uyarlanan dizinin yaratıcıları ise Ava DuVernay ve Oprah Winfrey

WikipediaIMDB – Resmi SiteFacebookTwitter – Instagram

mv5bowe2oti3mzatogy4zi00zdfilthjmwitztdinjm4ota3ogu2xkeyxkfqcgdeqxvynte0ndcynta-_v1_sy1000_sx1000_al_

 • İkon bir basketbol oyuncusunun karısı ve aynı zamanda menajeri olan, lise çağında bir erkek çocuk annesi, Bordelon ailesinin en büyük çocuğu, hafiften gösteriş meraklısı ve başına buyruk Charley Bordelon West karakterine son olarak Luke Cage dizisinde de karşımıza çıkan Dawn-Lyen Gardner hayat veriyor.
 • Bir gazetede yazar olarak çalışan, siyahi bir aktivist olan, aynı zamanda ot satıcısı, Bordelon ailesinin ortanca çocuğu, bencil ve dediğim dedik Nova Bardelon karakterine True Blood ve Hannibal dizilerinden hatırlayabileceğiniz Rutina Wesley hayat veriyor.
 • Kısa bir süre önce hapisten şartlı tahliye ile çıkmış, işsizlik ve parasızlıkla mücadele eden, küçük bir erkek çocuk babası, Bordelon ailesinin en küçük çocuğu, yanlış kararlar vermeye meyilli, her an patlamaya hazır bir sinir sistemine ve bozuk bir psikolojiye sahip Ralph Angel Bordelon karakterini  Awkward dizisinden anımsanabilecek Kofi Siriboe canlandırıyor.
 • Bordelon çocuklarının halaları ve aynı zamanda bir nevi anne figürleri olan, aşkı yaşça kendinden küçük Hollywood ile bulmuş, destekleyici ve neşeli Violet Bordelon karakterinde Parenthood dizisinden hatırlanabilecek Tina Lifford karşımıza çıkıyor.
 • Charley’in kocası, ikonik ve karizmatik basketbol yıldızı Davis West karakterini Timon Kyle Durrett canlandırıyor.
 • Charley’in lise çağındaki mıymıy oğlu Micah West rolünde Nicholas L. Ashe‘yi izliyoruz.
 • Violet’in sevgilisi, sempatik ve yardımsever Hollywood Desonier karakterine Aquarius, Ray Donovan ve Rake gibi dizilerden aşina olduğumuz Omar J. Dorsey hayat veriyor.
 • Nova’nın evli bir polis olan gizli sevgilisi Calvin rolünde Charmed, General Hospital ve Days Of Our Lives dizilerinde yer almış Greg Vaughan karşımıza çıkıyor.
 • Bordelon ailesine çiftlik işlerinde akıl hocalığı yapan bir profesör olan, bilgili ve yardımsever Remy Newell karakterini Mistresses dizisinden anımsanabilecek Dondre Whitfield canlandırıyor.
 • Ralph Angel’in sevimli oğlu Blue Bordelon rolünde Ethan Hutchison‘ı izliyoruz.
 • Blue’nun babasından ve kendisinden ayrı yaşayan uyuşturucu müptelalığından arınmaya ve temiz bir hayata başlamaya çalışan annesi Darla rolünde Pretty Little Liars, Teen Wolf, Rogue, Witches Of East End ve The Vampire Diaries gibi birçok diziden aşina olduğumuz Bianca Lawson karşımıza çıkıyor.
 • Blue’nun genç, sempatik ve yardımsever öğretmeni Reyna Velez rolünde Marycarmen Lopez‘i izliyoruz.
 • Charley, Nova ve Ralph Angel’ın babası ve Violet’in abisi gururlu ve emektar bir çiftçi olan Ernest Bordelon karakterini House Of Lies, The Wire, A Different World gibi dizilerden tanıdığımız Glynn Turman canlandırıyor.
 • Ernest’in çiftçilikten elini ayağını çekmiş kadim dostu Prosper Denton rolünde ise Hap And Leonard dizisinden anımsanabilecek Henry G. Sanders karşımıza çıkıyor.

queen-sugar-1x01-5

Yoğun bir drama barındıran ilk bölümünü ayıla bayıla izleyip çabucak bağlandığım Queen Sugar, 4. bölümden itibaren biraz düşüş yaşasa da başarılı ve şaşırtıcı hamleler yaparak akıcı bir şekilde devam ediyor hala.

Nova karakteri üzerinden yapılan aşırı siyahi savunuculuk, bazen aşırıya kaçıp sıksa da diziye başlarken bu tarz bir savunuculuğun içine düşebileceğimi bilip kendimi hazırladığım için kolay bir şekilde göz yumabiliyorum bu ayrıntıya.

Dawn-Lyen Gardner‘ın izleyiciye duyguyu saf ve yoğun bir şekilde geçirişleri, Tina Lifford‘un yer aldığı sahnelerde tecrübesiyle ışıl ışıl parlaması, doğru ve yerinde müzik tercihleri, etkili bir şekilde sürpriz duygusal hamleler yaparak hikayeyi anlatmaya devam eden bir dizi oluşu derken halinden memnun bir şekilde izlemeye devam ediyorum ben Queen Sugar’ı. Pek fazla salt aile dramasının olmadığı bir TV döneminden geçtiğimiz şu günlerde bu kategorideki boşluğu The Fosters ile beraber dolduruyor benim için bu dizi. The Fosters, yaşça daha küçük bir kitleye hitap ediyor ve eğlence dozu daha yüksek elbette.

Dediğim gibi piyasada bu kategoride pek fazla dizi yok. Hali hazırda 2. sezon onayı olduğu da düşünülürse bir şans verin derim ben bu diziye. İzleyecek olanlara iyi seyirler!

Fragmanlar:

https://www.youtube.com/watch?v=lDtFu8dwcf4

Bu da çok sevdiğim jeneriği:

queen-sugar-series-640x360

06queensugar2-master768

920x920

qs-ep_110-sc15-sb_0166-2

qs-ep_102-sc9-pp_0008-812x522

05-queen-sugar-w1366-h908