Netflix, Amazon ve Hulu gibi online yayın yapan popüler dijital kanallarla aynı yola baş koyan Crackle‘ın (Yeni adıyla: Sony Crackle) ilk orijinal dizilerinden biri olan Chosen‘ın tanıtımına hoş geldiniz.

GİRİZGAH

Chosen, 17 Ocak 2013 tarihinde toplu olarak yayınlanan 6 bölümlük ilk sezonuyla ekran macerasına başladı. Dizinin 6 bölümlük 2. sezonu 12 Aralık 2013 tarihinde başladı ve haftada 2 bölüm şeklinde yayınlanarak 26 Aralık 2013 tarihinde sona erdi. Yine 6 bölümlük 3. ve son sezonu ise 15 Nisan 2014 tarihinde toplu olarak yayınlandı.

Dizinin yaratıcıları, Ryan Lewis ve StartUp’ın da yaratıcısı olan Ben Ketai. Bu ikiliye yazar masasında Evan Charnov eşlik ediyor. İlk 2 sezonun yönetmenliğini Ketai yaparken 3. sezonda bayrağı Toby Wilkins devralıyor. Dizinin yapımcıları arasında Ketai, Lewis, Charnov üçlüsü dışında Milo VentimigliaAmy S. KimChris Carlisle ve Russ Cundiff gibi isimler de bulunuyor.

Aksiyon, gerilim ve gizem ögelerini harmanlayan dramanın bölüm süreleri 20-22 dakika arasında değişiyor.

KONU

Hikaye dizimizin baş kahramanı Ian Mitchell’in kapısına bırakılan bir kutu ile başlıyor. Kutunun içinde tik tak eden bir saat düzeneği, bir adet tabanca ve bir adet de fotoğraf mevcut. Mesaj açık ve net; belirtilen zaman dilimi içerisinde fotoğraftaki hiç tanımadığı kişiyi öldürmek zorunda. Yoksa ne mi olur? Sevdiği bir yakını zarar görür. Şimdi Ian’ın önünde sadece iki seçenek vardır. Ya bu oyunu çökertecektir ya da bu oyunu tıpış tıpış oynayacaktır. Keza polise gitmek bir seçenek değildir. Polis de işin içindedir ve ayrıca attığı her adım da bir şekilde birileri tarafından izlenmektedir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz ana karakterimiz Ian Mitchell‘e Heroes, This Is Us, Mob City ve The Whispers gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Milo Ventimiglia hayat veriyor.

Matador, Satisfaction, Scrubs ve From Dusk Till Dawn: The Series gibi dizilerden aşina olduğumuz Nicky Whelan‘ı Ian’ın ayrıldığı eşi Laura karakterinde izleme fırsatı yakalıyoruz. 

Ian ve Laura’nın 7-8 yaşlarındaki kızları Ellie rolünde ise Caitlin Carmichael‘ı izliyoruz.

Ian’dan öldürmesi istenen kişi olan Daniel Easton karakterinde ise American HousewifeOutsourced, Better Things, Veep gibi birçok komedi dizisinden aşina olduğumuz Diedrich Bader karşımıza çıkıyor.

Diziye iki sezonda One Tree Hill, Dawson’s Creek, Sun Records gibi dizilerden yakından tanıdığımız Chad Michael Murray, The Event’ten tanıdığımız Sarah Roemer ve Legends of Tomorrow, Arrow, Chuck ve Partners gibi dizilerden aşina olduğumuz Brandon Routh da katılıyor. Son sezonda ise Charmed‘dan tanıdığımız Rose McGowan‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz kadrolu oyuncu olarak.

Konuk oyuncu havuzunda ise Sammi HanrattyStacy HaidukPatrick St. EspritBrett Davern,  Assaf Cohen ve Katrina Law gibi isimler var.

YAZARIN NOTU

Dizinin henüz ilk sezonunu izlemiş durumdayım. İlk bölümü pek tatmin edici seviyede olmayan, 2. bölümden itibaren yavaş yavaş açılıp kıvama gelen bir dizi Chosen. 20 dakikalık kısa süreli bir dizi olsa da hafiften bir tempo sorunu da mevcut. Bazı bölümlerde ciddi seviyede hissedilse de bazı bölümlerde pek hissedilmiyor bu sorun. Ben Katai’nin StartUp öncesi deneme tahtası gibi bir şey olmuş yönetmenlik açısından bu dizi. Bu sebeple yönetmenlik açısından da çok başarılı bir şey beklemeyin derim ben en azından ilk sezon için. Ama sempatik oyuncu kadrosuyla ve ilgi çeken konusuyla bir şansı hak ediyor bana göre Chosen. Bölüm süreleri ve bölüm sayısı da az olunca çabucak bitiveriyor.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN