Hepiniz öyle ya da böyle bir yerlerden duymuşsunuzdur bu kızı. Muhtemelen çoğunluğunuz Stieg Larsson’ın kaleminden çıkmış kitapları ya da Amerikan uyarlaması filmi sayesinde. Benim de uzun zamandır kitaplığımdaydı seri. Geçtiğimiz hafta ilk kitabı bana kendisini birkaç gün içerisinde okutturunca, bir ara herkesin dilinde olan şu meşhur filmini de izleyeyim diye internette araştırma yaparken bu seriye denk gelmek benim için güzel bir sürpriz oldu. Okurken kitabı elimden bırakamadığımdan bunun kesinlikle dizisi olmalı diye kaç kere düşündüm bilmiyorum. Ben daha detaylı bir dizi beklentisindeydim tabii ama buna da şükür.

Diziye gelirsem, İsveç yapımı olan bu dizi 6 bölümden oluşuyor. Her bölüm 90 dakika ve her iki bölüm birer kitaba denk geliyor. Yapım sürecinin detaylarından bahsetmek gerekirse, adamlar başta mini dizi yapma niyetiyle yola çıkmışken işin maddi getirisini de düşünerek bu kararlarından cayıp ellerindeki hazır materyalleri de kırpıp üç serilik film halinde 2009 yılında seyirciye sunmuşlar. Daha sonra 2010 yılı içinde 6 hafta boyunca orijinal versiyonları İsveç kanalı SVT1’de yayınlanmış. Filmlerden süre farkına gelirsek, toplam 2 saat daha uzun diyebilirim. Yani filmleri izlediyseniz ve hoşunuza da gittiyse bu geniş versiyonlarla hafızanızı tazelemek isteyebilirsiniz.

Dizinin giriş videosunu aşağıya bırakıp konusuna geçiyorum.

Bu seri üç kitaptan oluştuğundan, dolayısıyla dizi de üç kitabı aktardığından konuyu nasıl vermeliyim tam emin değilim. Özetlersem, Millennium dergisi ortaklarından gazeteci Mikael Blomkvist ile Milton Güvenlik şirketinde çalışan özel bir araştırmacı olan Lisbeth Salander’in sıra dışı bir dava sayesinde yollarının çakışmasını ve bu davayı çözmek için birlikte çalışmalarını anlatıyor. Muhtemelen ilk seriyle başlayan iş arkadaşlıkları diğer serilerde de aynı şekilde devam ediyordur.

Her kısmın konusu ve karakterleri değiştiğinden dizinin toplamında yer alan ve her hikayeye dahil olan kemik üçlüyü tanıtmam yetecektir.

Noomi Rapace tarafından canlandırılan Lisbeth Salander

Hackerlıkta kimse eline su dökemez. Bizim Mike Ross (Suits) gibi fotoğrafik hafızası da var. Her yetenekli hacker özel araştırmacı gibi de biraz tuhaf. İçine kapanık, iletişimi sevmeyen, 15 yaşında gibi görünen her yeri dövmeli sıra dışı görünümlü bir kız. Milton Güvenlik’te Dragan Armansky için serbest çalışıyor. İnsanların özel hayatlarını araştırmak ve gizli sırlarını ortaya çıkarmak en sevdiği hobisi olduğundan genelde bu tarz işleri kabul ediyor. Müşterilerden birinin kendisinden Mikael Blomkvist için detaylı bir araştırma yapmasını istemesi üzerine ana hikayeye dahil oluyor.

Michael Nyqvist tarafından canlandırılan Mikael Blomkvist

Millennium dergisinin iki ana ortağından biri. Çok başarılı, ünlü ve güvenilir bir gazeteci. Boşandığı eşinden bir çocuğu var. Özel hayatı karmaşık. Yazdığı bir yazı dolayısıyla bir anda kendisini okların hedefinde buluyor. Yalan belgelerle itibar zedelemekten mahkemelik oluyor ve derginin de geleceği belirsizleşiyor. Derginin geleceğini kurtarmak için istifa eden Mikael, tam da bu sırada sıra dışı bir iş teklifi alıyor.

Lena Endre tarafından canlandırılan Erika Berger

Millennium’un ikinci ortağı. Mikael’in ani istifası sonrası bütün işler kendisine kalıyor. Evli olan Erika’nın Mikael’le karmaşık bir ilişkileri var.

Her üç kısmın da tanıtım filmlerini bu videoyla izleyebilirsiniz.

Denemeyi düşünenlere iyi seyirler…