Gelin bugün SyFy’da görmeye pek de alışkın olmadığımız çatlaklıkta bir diziye bakalım: Happy!

6 Aralık 2017’de yayın hayatına başlayan bu komedi drama, bölüm başına ortalama 40-44 dakika süren 8 bölümlük ilk sezonunu devirdi. 2. sezon onayı da alan yapım, komedi ve suç dizisi kulvarından girdi sofralarımıza. Yanına fantastik, gizem ve korkuyu da katabildi. Bunları yaparken de sert bir dil, mizahı güzel besleyen müzikler, uçuk kaçık, kanlı ve dahi açık saçık sahneler kullanmaktan geri kalmadı.

Happy! aslında bir çizgi roman uyarlaması.
Yazarlığını Grant Morrison çizerliğini Darick Robertson‘ın üstlendiği ve 2012–13 yıllarında 4 fasikül olarak yayınlanan aynı isimli çizgi romanın dizi olarak hayata gelmiş hali.

Konu

Nick Sax dibe vurmuş, alkolik bir eski polis. Şimdilerde günlerini pejmürde ve vurdumduymaz bir kiralık katil olarak geçiren bir uyuşturucu bağımlısı. Kahramanımızın yolu nasıl oluyorsa animasyon bir karakter ile kesişiyor. Evet, mavi bir tekboynuz (unicorn) olan Happy (Mutlu) isimli animasyon bir yaratık giriveriyor hikayeye. Noel Baba kılığında bir manyak tarafından kaçırılan Hailey isimli küçük bir kızın hayali kahramanı olan Happy, nasıl oluyorsa Nick Sax tarafından da görülebilir oluveriyor. (Nasılını, niyesini burada yumurtlamak yerine, izleyecek olanlara bırakmak en doğrusu.) Başka kimsenin göremediği ve sesini de duymadığı, ismi kadar mutlu, hareketli, zıpzıp animasyon karakter, Hailey’i kurtarmak için bizim Nick’ten yardım istiyor. Kimsenin işine karışmayı tercih etmeyen ve kimsenin kendi işine de bulaşmasını istemeyen huysuz Nick’i ikna etmek elbette o kadar da kolay değil. Ancak sakız gibi yapışan bu şen Happy de azimli biri elbette; yoksa dizi olmazdı değil mi? ;)
Velhasıl kelam, ikilimiz Hailey’i kurtarma yolunda absürd, çatlak, korkunç, vahşi, itici, sevimli, komik gibi uç noktalarda gezmeye başlıyor.

Karakterler

Nick Sax (Christopher Meloni) Üstte yeterince bahsi geçen, polisliği sırasında iyilerin arasında olduğunu anladığımız, geçmişine dair henüz pek fikrimiz olmayan kahramanımız. Happy (Patton Oswalt) Kahramanımızın hayali(!) yoldaşı. Minik kanatları ile uçabilen, daha çok dişlek bir eşeği andıran, pembe boynuzlu mavi bir tip.
Dizinin deneme bölümünde Bobby Moynihan’ın seslendirdiği Happy karakterini dizi onay aldıktan sonra Patton Oswalt devralmış.
Amanda Hansen (Medina Senghore)
Hailey’nin annesi. Eşi yok.
Dedektif Meredith “Merry” McCarthy (Lili Mirojnick)
Geçmişi şaibeli olan bir cinayet masası dedektifi.
Francisco Scaramucci (Ritchie Coster)
Zengin bir mafya babası. Alemlerde “Bay Mavi (Mr. Blue)” olarak tanınıyor.
Smoothie (Patrick Fischler)
Bay Mavi’nin adamlarından biri. Sosyopatın önde gideni. Özellikle işkence ile sorgu uzmanı.

Yazarınız der ki…

Happy! ilgiyle izlediğim bir dizi oldu, yalan değil. Ara ara “vay be!” de dedirtti (örn. son bölümdeki Rezervuar Köpekleri göndermesi (bu bağlantı filmden ispiyon içerir) ile yıktı beni).
Mizahi müzik seçimlerini zaten baştan beri sevdim. Chris Meloni tam da beklediğim gibi rolünün hakkını verdi sağolsun. Kalan kadro da batmadı.
Ama sürekli “tam olacaktım olamadım” dizisi hissi verdi bana. Müthiş bir absürd kara mizah hikaye olabilecekken absürd soslu nispeten ilgi çekici hikaye aşamasında kaldı. Bu aralar ortalıkta çok da bunun gibi dizi olmadığı için türün meraklılarına tavsiye edebilirim.
Kalanlara da “ilk bölümü izleyip ilginizi çekerse devam edin, yoksa hiç size göre değil” derim. (Mesela Fargo’nun ilk sezonunu seven biriyseniz bunun ilk bölümünü denemesi gerekenlerden birisiniz.)

SyFy’ın bu aralar izlediğimiz dizileri arasında en “yetişkin işi” dizisi olduğunu, seks, kan, vahşet konusunda elini korkak alıştırmadığını da -şu ana dek anlatamadıysam- açık açık yazayım.

Fragman

 

 

Not: Bu tanıtımdan önce diziyle ilgili yorumlarımızı şu yazının altına bırakıyorduk.

* Başlığımızdaki espriye katkı yapan rahmetliye sevgiler. :)