Son yılların başarılı dijital platformu Netflix, kendi dizilerinin yanı sıra daha önce başka ülkelerde yayınlanmış olan yapımları (Anne with an E, Alias Grace vs.) diğer ülkelerdeki izleyicilerle buluşturmasıyla da ünlü. İşte bunlardan biri de 24 Ekim’de İngiltere’nin Channel 4 kanalında yayınlanan, yılın başında ise Netflix’teki yerini alan The End of the F***ing World.

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Komedi, Macera, Dram

Sezon/Bölüm Sayısı: 1 sezon, 8 bölüm

Onay Durumu: Belli değil.

Süre: 20-21 dakika

Yaratıcı: Charlie Covell (Charles S. Forsman‘ın aynı adlı çizgi romanından)

Kanal: Channel 4 & Netflix

Önemli Bağlantılar: Resmi SiteIMDbWikipediaFacebookTwitterInstagram

KONU

James 17 yaşında bir gençtir. Annesinin intiharından sonra babası onu elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışsa da psikopatlığının tohumları daha çocukluğunda atılmıştır. Alyssa ise James’in okuluna yeni gelen bir kızdır. Annesinin boşanıp tekrar evlenmesiyle ailenin dışına itilmiştir. Tesadüf sonucu bir araya gelen iki genç, hayatlarında yeni bir başlangıç yapmak ve Alyssa’nın babasını bulmak için çaldıkları arabaya atlayıp yola çıkar. Ancak bu yolculuk, ikisinin de beklediğinden daha büyük sürprizlere gebe olacaktır.

KARAKTERLER

  • James (Alex Lawther): 17 yaşında bir delikanlı. Annesinin gözleri önünde intihar etmesi psikolojisini olumsuz etkilemiş, hatta hayvan öldürme noktasına gelecek kadar psikopat birine dönüşmüştür. Sessiz ve içine kapanık biridir, kendisi için uğraşan babasını hiç sevmez. Ama Alyssa’yla tanışmasının ardından hayatı tamamen değişecektir.
  • Alyssa (Jessica Barden): 17 yaşında bir genç kız. Annesinin, babasından boşanıp daha genç bir adamla evlenmesi ve üvey babasının ona beslediği nefreti gizleme zahmeti göstermemesiyle aile dışına itilmiştir. İki küçük kardeşi var. James’le tanıştıktan sonra gerçek babasını bulmak için onunla birlikte sürpriz bir yolculuğa çıkar.

(soldan sağa): Teri, Eunice

  • Teri Darego (Wunmi Mosaku): Polis merkezinde çalışan bir dedektif. James ve Alyssa’nın yolculuğunun beklenmedik bir hal almasıyla birlikte hikayeye dahil oluyor. Kadınlardan hoşlanıyor.
  • Eunice Noon (Gemma Whelan): Teri’yle birlikte çalışan bir dedektif. Ortağına göre daha yumuşak başlı biri. Ona özel bir ilgi duysa da hislerini karşı tarafa geçirmekte başarılı olamıyor.

(soldan sağa): Tony, Gwen, Phil

  • Phil (Steve Oram): James’in babası. Eşinin ölümünden kötü etkilenen oğluyla yakından ilgilense de onunla sağlam bir ilişki kuramıyor. İyi niyetli, optimistik ama tekdüze yaşamı yüzünden James’in sevmediği biri.
  • Gwen (Christine Bottomley): Alyssa’nın annesi, onun dışında iki küçük oğlu daha var. Eşinden boşandıktan sonra daha genç ve karizmatik bir adam olan Tony ile evleniyor. Kızıyla pek parlak bir ilişkisi yok.
  • Tony (Navin Chowdrey): Alyssa’nın üvey babası. Dışının güzelliği içine yansımayanlardan. Yeni eşini sevse de Alyssa’ya bir türlü ısınamıyor, her hareketinde onu istemediğini belli ediyor.

SON SÖZ

Kara mizahı, kolay sevilen karakterleri ve eğlenceli senaryosuyla yılın öne çıkan yapımlarından biri oldu The End of the F***ing World. Aldığı övgüleri kesinlikle hak ediyor. Hem büyüme öyküsü, hem yol hikayesi, hem de suç komedisi olarak izleyicilere kaliteli zaman geçirtiyor. İki genç oyuncunun performansları ve her bölümde çalan şarkılarıyla ayrı bir tat verirken sürprizleriyle de heyecanı diri tutuyor. Zaten süresi kısa olduğu için bitirmesi de çok kolay. Eğer bir referans istiyorsanız, ‘Atypical’ı seven bunu da sever’ deyip izleyeceklere iyi seyirler dileyelim.

Not: Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

FRAGMAN & DİZİ MÜZİKLERİ