Birbirinden kaliteli dizileriyle evimizi şenlendiren Netflix, 2 Şubat tarihinde bizleri yeni dizisiyle buluşturdu: Altered Carbon

Richard K. Morgan‘ın aynı isimli kitabından uyarlama olan dizinin mutfağında Laeta Kalogridis, Brian Nelson ve David Ellison yer alıyor. İlk sezonu 10 bölüm süren dizinin yeni sezonu hakkında henüz bir haber yok.

İnsanoğlu başlangıcından bu yana istediği her hedefe ulaşmıştır, evrimleşmiştir ve gelişmiştir. Yıllar geçtikçe teknolojinin ilerlemesiyle yaşadığı dünyadan istediği her şeyi elde etmiştir; ama tek bir şey dışında: Ölüm… 

İnsan ne kadar dünyayı tüketirse tüketsin, sefasını sürerse sürsün, sonunda ölüp giderek yok olmuştur. Ölümsüzlük ve ölümü yenme uğraşı üzerine bir sürü bilim adamı çalışmıştır; hatta çeşitli kehanetlere inanıp delirenler bile olmuştur. Yine de hiçbiri ölümü yenememiştir. 

Peki ya ölümsüzlük olsaydı ve hiçbirimiz ölmek zorunda kalmasaydık ?

İnsanoğlu ölümsüzlüğü 300 yıl sonraki gelecekte bulmuştur. Yepyeni bir teknoloji, toplumu tamamen değiştirmiştir. İnsan bilinci sayısallaştırılabilmektedir, başka bir bedene transfer olmak mümkün hale gelmiştir ve ölüm artık mazide kalmıştır. Takeshi Kovacs, yeni dünya düzenine karşı organize edilen bir başkaldırı sırasında yenik düşen yıldızlararası elit savaşçılardan hayatta kalan tek askerdir. Bilinci yüzyıllar boyunca buz içinde hapsedilmiştir, ta ki aşırı zengin ve çok uzun yıllardır hayatta olan Laurens Bancroft adında bir adam ona tekrar yaşama şansı sunana kadar. Bunun karşılığında Kovacs’ın bir cinayeti çözmesini istemektedir. Bancroft’un kendi cinayetini…

Takeshi Kovacs (Joel Kinnaman)

Elçi adı verilen hükumete karşı olan bir grubun son kalan üyesi. 250 yıl sonra kendi bedeninden farklı bir bedende uyandırılıyor ve kendisine ikinci bir şans veriliyor. Artık hayatta umursadığı bir şeyler kalmasa da teklifi kabul ederek Bancroft’un cinayetini araştırmaya başlar.

Oyuncuyu The Killing ve House of Cards dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Kristin Ortega (Martha Higareda)

Bay City PD’nin akıllı ve sert teğmenidir. O ve ailesi Kuzey Latin Amerika bölgesinden göçmen olarak gelmişler. Görev başında kahramanca ölen babasının izinden gidiyor. Kovacs’i zararlı biri olarak gördüğü için onu adım adım izliyor.

Oyuncuyu Royal Pains dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Laurens Bacroft (James Purefoy) / Miriam Bancroft (Kristin Lehman)

Laurens Bancroft, 500 yaşında ve Methuselah olarak bilinen süper zengin sınıftan, oldukça nüfuslu, oldukça acımasız ama ahlaki çelişkiler içinde birisidir.

Oyuncuyu Hap and Leonard, Rome ve The Following dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Miriam Bancroft, eşidir.

Oyuncuyu The Killing, Ghost Wars ve Motive dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Poe (Chris Conner)

Raven isimli bir otelin sahibidir. Kendisi aynı zamanda sanal zeka olduğu için oradan ayrılamıyordur. Halk tarafından korkulduğu ve sevilmediği için oteli bomboştur. Kovacs, onun otelinde kalmaya başlar.

Oyuncuyu American Crime Story dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Vernon Elliot (Ato Essandoh)

Kızını aramaktadır. Kovacs ile yolu kesişir.

Oyuncuyu Chicago Med ve Vinyl dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Reileen Kawahara (Dichen Lachman)

6. bölüm ispiyonu!

Kovacs’ın kardeşidir. Onun gibi elçilerde yer almıştır. 

Oyuncuyu Supergirl, The Last Ship, Marvel’s Agents of the S.H.I.E.L.D., The 100, Shameless ve Dollhouse dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Quellcrist Falconer (Renée Elise Goldsberry)

Kovacs’ın sevgilisi. Elçilerin lideri.

Oyuncuyu The Good Wife dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Takeshi Kovacs’ın asıl bedeni. Karakteri Will Yun Lee canlandırıyor.

SON SÖZ

Diziyi bitirdim. İlk bölümleri biraz ağır aksa da sonradan güzel açıldı ve iyi bir finalle sezonu kapattı. Çoğunluk gibi benim de dizi gelmeden önce beklentim yüksekti ve diziyi sevsem de bu beklentinin altında kaldığını söyleyebilirim. Bütçesinin fazla olmasından dolayı işin bilim kurgu ve görsellik kısmında sağlam iş çıkarmışlar. Dizinin açıkçası Marvel’ın Daredevil dışındaki Netflix dizileri gibi olduğunu düşünüyorum senaryo kısmında. Eğer beklentinize ayar çekerseniz keyif alarak izleyebilirsiniz. Devamı gelirse de bakarım ve potansiyeli olduğunu düşünüyorum ama şimdilik benim için Netflix efsanelerim arasına giren bir dizi olamadı.

TANITIM FRAGMANI