Geçtiğimiz sene adı ortaya atıldığından itibaren, hem başrolü hem de konusu itibarıyla merakla beklenen The Following, Ocak 2013’te Fox kanalında izleyicileriyle buluşmuştu. Olumlu izlenme oranları yakalayan dizimizin, 2. sezon onayını da alması gecikmedi. Şu sıralar ilk sezonu yayınlanmakta olan The Following’i tanımak isteyenler, buyurun yazının devamına.

Başlıklar :

Yapımcısı Üzerine

The Following; The Vampire Diaries, Dawson’s Creek gibi  gençlik dizilerinin ve Scream ile I Know What You Did Last Summer filmlerinin arkasındaki ismin; Kevin Williamson‘un -şimdilik- son dizisi. Ünlü yapımcı, genelde gençlik dizileri yapmayı sevse de The Following ile birlikte farklı bir çizgiden ilerlemeyi seçmiş. Lafı uzatmadan konuya gelecek olursak…

Konu

Dizi hakkında fazla bilgi edinmeden izlemek isteyenler için çok fazla ayrıntıya girmeden tek cümleyle özetleyelim: Bir seri katil, teknolojinin yardımıyla kendisine bağlılık duyan birçok seri katil yaratır ve eski FBI ajanlarından biri de kendini bu durumun ortasında bulur.
Şimdi de daha fazla ayrıntıya girelim; Yıl 2004 : Üniversite öğrencisi 14 genç kız, esrarengiz bir şekilde, bir seri katil tarafından öldürülmüştür. Ülke çapında büyük yaygara koparan bu olayın arkasındaki isim de bir türlü bulunamamaktadır. Bir FBI ajanı olan Ryan Hardy, kendini bu davaya kaptırır ve en sonunda katili yakalamayı başarır. Katil, üniversitede profesör olarak görev alan ve Ryan’dan başka kimsenin şüphelenmediği Joe Carroll‘dır.
Günümüz : Uzun yıllar hapishanede yatan Joe Carroll, bir gece bir yolunu bularak hapishaneden kaçmayı başarır. Joe’nun hapishaneden kaçmasının ardından, pek çok kişi büyük tedirginlik yaşar. FBI, daha önce Joe Carrol’un gerçek yüzünü görebilen ve onu tutuklamayı başaran, ardından da görevinden ayrılan Ryan Hardy’den yardım ister.

Ryan’ın görevi kabul etmesinin ardından, öncelikle Carroll’u yakalamayı görev edinen ekibin, -sonra da tüm halkın- ilginç bir gerçeği öğrenmesi uzun sürmez : Joe Carroll bir yolunu bulup interneti kullanarak, kendisine tapan bir seri katiller ordusu kurmuştur. Bundan sonrası; Edgar Allan Poe göndermeleriyle bezeli bir kedi fare oyunu olacaktır. İşin en kötü tarafı da kimin hangi taraftan olduğunu kimse tam olarak  bilemeyecektir.

Karakterler ve Oyuncular

Karakterler ile bunları canlandıran oyunculara değinelim :

Ryan Hardy:
Zeki ve işinde başarılı bir dedektifken bazı nedenlerden ötrü işinden ayrılmak zorunda kalıyor. Joe Carroll’u daha önceden yakalamış olması sebebiyle, hapishane firarından sonra tekrar görev başına dönüyor. Hem onu yakalayan kişi olduğundan, hem de bazı özel sebeplerden Joe’nun onunla ilgili planları var.
Karakter; Kevin Bacon tarafından canlandırılıyor. Kendisini, Sleepers, Crazy Stupid LoveSuper, Mystic River, Footlose gibi sayısız başarılı filmden tanıyoruz. Televizyon için canlandırdığı ilk baş rolü ise bu dizi. Oyuncu, senaryoyu ilk okuduğunda çok etkilendiğini de belirtmiş.

Joe Carroll:
Zeki, karizmatik, insanların aklını kolayca çelebilen ve bir o kadar da tehlikeli bir seri katil. Kurbanlarını öldürürken Edgar Allan Poe’nun yapıtlarından ilham alıyor. Ne yapacağı hiçbir zaman tam olarak kestirilemiyor. Dizimizin baş kötüsü. En büyük düşmanı ise Ryan Hardy.
James Purefoy tarafından canlandırılıyor. Kendisini, Rome, Episodes, Injustice gibi dizilerin yanında, birçok sinema filminden de tanımak mümkün.

Claire Matthews:
Joe’nun eski eşi ve çocuğunun annesi. Oğluyla mümkün olabildiğince düzgün bir hayat kurmaya çalışırken, eski eşinin tekrar gündeme oturmasıyla, hayatı tepetaklak oluyor. Ryan’a çok güveniyor ve bu süreçte onun yardımını da alıyor.
Karakter, Natalie Zea tarafından canlandırılıyor. Oyuncuyu, Justified, Californication, Hung gibi dizilerden ve rol aldığı diğer yapımlardan tanımanız mümkün.

Debra Parker:
FBI’ın tarikatlar üzerine uzmanlaşmış bir ajanı. İşinde başarılı ve kararlı bir karakter. Bir yandan Joe’nun tarikatıyla uğraşırken, diğer yandan geçmişte yaşadıklarıyla da yüzleşmek zorunda kalıyor.
Karakter, Annie Parisse tarafından canlandırılıyor. Oyuncuyu, Person of InterestRubicon, Unforgettable ve Law & Order gibi dizilerde de izledik.

 
 
Mike Weston:
Genç yaşına rağmen oldukça başarılı bir FBI ajanı. İşinde azimli. Kendisine örnek olarak Ryan’ı alıyor.
Shawn Ashmore tarafından canlandırılıyor. Oyuncuyu, X-Men serisinden ve diğer bir çok yapımdan hatırlayabilirsiniz.
 

Sarah Fuller:
Joe’nun  elinden kurtulmayı başaran tek kişi. Kendisine uzun süre kabuslar yaşatan katilin hapisten kaçmasıyla birlikte, zor zamanlar yaşamaya başlıyor. Üstelik Joe, Sarah’nın peşine bırakmaya da niyetli değil.
Karakter, Maggie Grace tarafından canlandırılıyor. Kendisini pek çoğumuz kült dizi Lost ile tanıyoruz. Ancak genç oyuncuyu, TakenThe Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2,  Faster, The Experiment gibi filmlerde de izledik. Kendisini şu aralar Californication dizisinde de izliyoruz.

Paul TorresJacob Wells:
Sarah’nın komşusu olan eşcinsel bir çift. Olaylar esnasında Sarah’nın yanında olup, ona destek oluyorlar. Hikayede önemli bir yere sahipler.
Sırasıyla; Adan Canto ve Nico Tortorella tarafından canlandırılıyorlar. Adan Canto, daha önce Meksika yapımı bir kaç film ve dizide rol almış. İlk ciddi işi ise The Following. Nico Tortorella ise, Kevin Williamson’un bir diğer projesi olan Scream 4 dışında, Trespass filminde ve Make It or Break It dizisinde karşılaştığımız, kariyerinin başında bir aktör.

Emma Hill:
Joe ve Claire’in oğulları Joey’nin bakıcısı. Kendi halinde, sessiz ve işini iyi yapan biri. Joey’e çok değer veriyor. Bu karakterimiz de hikayede önemli bir yere sahip.
Valorie Cury tarafından canlandırılıyor. Oyuncuyu, daha önce Veronica Mars dizisinde ve The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 filminde izlemişiz. Cury’nin de ilk uzun soluklu işi, bu dizi.
 Not 1 :
Kevin Williamson, bu dizinin başrolü için ajansına Kevin Bacon gibi bir aktör aradığını söylemiş. O sıralarda da Kevin Bacon’un televizyon için bir şeyler yapmak istemesiyle, dizinin başrolü de Kevin Bacon gibi bir oyuncuya değil, bizzat Kevin Bacon’a gitmiş.


Not 2 :

Dizinin pilot (deneme) bölümünde, kadın dedektif olarak Jeananne Goossen tarafından canlandıran Jennifer Mason karakterini izlemiştik. Fakat oyuncunun, pilot bölümden sonra projeden ayrılmasının ardından, Debra Parker rolüyle Annie Parisse  kadroya dahil oldu.
 

Not 3 :
Dizinin oyuncularından Shawn Ashmore’un kendisine tıpatıp benzeyen bir ikizi var : Aaron Ashmore. Aaaron Ashmore, diziseverlere hiç de uzak bir isim değil. Aktörü, Smallville, In Plain Sight, Lost Girl ve XII: The Series gibi dizilerde izlemiştik.

Yapım Serüveni ve Müzikleri

Dizinin ilk sezonu 15 bölümden oluşacak ve ilk sezon finalini 29 Nisan 2013’de yapacak. 2. sezonun yayın dönemi ve bölüm sayısı ise henüz belli değil.
Dizi, ülkemizde Dizimax Vice kanalı tarafından orijinal yayınından 48 saat sonra yayınlanıyor.
Dizinin ilk bölüm yönetmeni ve yapımcılarından biri de daha önce Dexter, True Blood, The Vampire Diaries gibi dizilerde de görev almış olan Marcos Siega. The Following’in yapımcı şirketleri ise Warner Bros. Television ve Outerbanks Entartainment.

Dizinin her bölümünde de oldukça güzel şarkıları dinleme fırsatı da elde diyoruz, onlar da şurada.

Son Söz

Gerilim dizisi olsun, katiller ortada cirit atsın, başka ne isterim ki” diyorsanız, The Following’e bir göz atmanızda fayda var.

Fragmanlar

http://www.youtube.com/watch?v=F_c3PNs1eV8