芝加哥醫院31Shonda Rhimes hazırladığı Grey’s Anatomy, Scandal, How to Get Away with Murder ve yeni başlayacak The Catch gibi diziler sayesinde ABC için ne derece önemli bir konumdaysa, Dick Wolf’un da NBC için öyle bir konumda olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dahası da var ama orijinali başladıktan sonra 5 diziye kadar genişleyen Law and Order serisi onun imzasının en belirgin örneği. İşte aynı Wolf, yine NBC’de kendisine yeni bir dizi serisi yaratmış durumda: Chicago.

Law and Order serisindeki diziler nasıl New York merkezliyse, adı Chicago ile başlayan diziler de haliyle bu kenti baz alan diziler olarak karşımıza çıkıyorlar. İlk olarak izleyici karşısına gelen şehirdeki itfaiyeciler üzerine Chicago Fire sevilince kanal ve Wolf ardından bu sefer şehrin polisleri üzerine Chicago P.D.’yi başlattılar. Onun da beklenen ilgiyi görmesi üzerine bu sefer de şehrin doktorlarına yöneldiler ve karşımıza Chicago Med geldi.

11 Aralık’ta 13 bölümlük sezonuna başlayan yapım, reytinglerden ve gelen tepkilerden memnun kalan kanal tarafından sezonu 18 bölüme çıkartıldı. Bir süre önce de 2. sezon onayını aldı.

1086992_735x390Not: Dizi aslında biraz daha geç başlayacaktı ancak kadın bir kalp cerrahı üzerine dayalı Heartbeat‘in başrolü Melissa George’un hamileliği nedeniyle kanal iki dizinin yerini değiştirdi.

Chicago’daki doktorlar demiştim, dizide Gaffney Chicago Medical Center’ı ve oradaki acil servisi kastediyorum. Hatta ilk bölüm de hastanenin yenilenmiş acil servis departmanının açılışıyla başlıyor. Şehirdeki tren hattında yaşanan kazayla da bu açılış faslı sona eriyor ve dizi, gerçek anlamda hikayesine başlamış oluyor.

Konu olarak esasında detaylı anlatılacak türden bir şey yok. Kısaca bir tıp dizisi olduğunu ve içinde olması gereken temel şeyleri barındırdığını söyleyebiliriz. Hastalar, doktorlar onları tedavi etmeye çalışırken yaşananlar, hastane çalışanlarının kendi hayatlarında ve aralarında neler olup bittiği gibi noktalarla dizi ilerliyor.

Not: İlk bölümde yeni acil servisi açan kişi olarak izlediğimiz belediye başkanı karakterini gerçekten de Chicago’nun 2015’te üst üste ikinci kez seçilen başkanı Rahm Emanuel canlandırmıştır.

Gelelim karakterlere:

S01E07_001

Halstead Kardeşler

* Chicago Med’in izleyeni şaşırtmayan noktalarından birisi dizinin başlamasıyla ekibe yeni birisinin katılıyor olması: Dr. Connor Rhodes. Hatta o da hastaneye doğru giderken bahsi geçen tren kazasına karışıyor ve daha orada hastalara yardım etmeye başlıyor. Dahası hastaneye vardığının dakikasında da Will ile yöntem karmaşası nedeniyle zıtlaşıyorlar. Kendisi zengin bir aileden gelmekte ancak ailesiyle, daha doğrusu babasıyla arası bozuk. Bir dönem Riyad’ta kalmış, yıllar önce annesini kaybetmiş ve bir kız kardeşi var.

* Dr. Will Halstead, acil servisin deneyimli isimlerinden. Connor ile hoş olmayan tanışmaları sonrasında yıldızları tam olarak barışmasa da birbirlerini idare etmeye çalışıyorlar. Hastaları için elinden geleni yapmaya ve sistemin önüne çıkardığı engellere karşı çıkmaya çalışan türden birisi. Ayrıca henüz dile getirmeye cesareti olmasa da Natalie’den hoşlanıyor.

Not: Dick Wolf’un serileşmiş dizilerinin belirgin bir özelliği var ki o da dizilerin çeşitli açılardan iç içe geçmiş olmaları… Sitedeki Law and Order serisi tanıtımı da bunu kanıtlar nitelikte. Chicago P.D. izleyenler hali hazırda muhtemelen biliyorlardır, Will karakteri dizinin ana karakterlerinden Jay Halstead’in erkek kardeşi. Zaten Nick Gehlfuss, karakteriyle Chicago Med başlamadan önce 8 bölüm Chicago P.D.’de, 5 bölüm de Chicago Fire’da yer almıştır.

CHICAGO MED -- "iNO" Episode 102 -- Pictured: (l-r) Torrey DeVitto as Dr. Natalie Manning, Yaya DaCosta as April Sexton -- (Photo by: Elizabeth Sisson/NBC)* Dr. Natalie Manning de acilin çocuk doktoru. Ayrıca neredeyse karnı burnunda hamile. Asker olan kocası Jeff’i birkaç ay önce görev sırasında kaybetmiş, kendini tam topladığı söylenemez. İşinde iyi, hastanedekilerle arası iyi olan tiplerden, Will ile yakın arkadaşlar.

Not: Natalie yerine diziye ilk başta The Walking Dead dizisindeki Andrea rolüyle bilinen Laurie Holden katılmıştı. Hatta öncesinde karakteri Hannah Tramble ile dizinin uyarlama olması bakımından karakterlerin çoğunluğu Chicago Fire’ın 3. sezon 19.  bölüme konuk olduklarında karakterini canlandırmıştı. Ancak dizi başlamadan bir süre önce haberlerde çıktığı kadarıyla ailevi sebepler dolayısıyla diziden ayrıldı. Yerine Torrey DeVitto dizideki karakteri Natalie ile geldi.

* April Sexton: Acil hemşiresi. Zeki, gözüpek, uyumlu ve acilin önemli bir parçası. Tıp eğitimi alan bir erkek kardeşi var ve onunla ilgilenmeyi kendisine görev edinmiş durumda.

Not: Bunu da Chicago Fire izleyenlerden bilen vardır, Yaya DaCosta Chicago Med başlamadan önce karakteriyle 6 bölüm dizide yer almıştır.CHICAGO MED -- "Fallback" Episode 103 -- Pictured: (l-r) S. Epatha Merkerson as Sharon Goodwin, Oliver Platt as Dr. Daniel Charles -- (Photo by: Elizabeth Sisson/NBC)Tıp dizilerinde hastanelerin yönetici kadrosundan isimler de elbet dizinin bir tarafında olurlar.

* Sharon Goodwin karakteri de hastanenin idarecisi olarak karşımıza çıkıyor. O da tabii ki doktorlarını koruyan ve hastanenin çıkarlarına önem veren birisi.. Gerektiğinde radikal adımlar atmaktan ve risk almaktan çekinmeyen birisi.

* Dr. Daniel Charles ise Psikiyatri departmanın başı olarak dizide yer alan bir karakter. Onu da dizide daha çok doktorlara karşılaştıkları zor durumlarda yardım ederken izliyoruz. Kimi zaman doktorların kendisine, kimi zaman da girdikleri karmaşık ve psikolojik durumlarda hastaya, ailesine yardım etmeye çalışırken… Kurnaz ve ne yaptığını bilen biri.

Not: Epatha Merkerson, Dick Wolf dizilerinden 20 sezon süren ve 2010’da biten orijinal Law and Order’da 17 sezonla (391 bölüm) en çok yer alan oyuncudur.

Ethan Choi ve Connor Rhodes

* Hastane doktorlarından bir diğeri olan Dr. Ethan Choi ise üç yıl kadardır hastanede çalışan ve bulaşıcı hastalıklar konusunda uzman olan biri. Zamanında Deniz Kuvvetleri’nde kıdemli yüzbaşı olarak hizmet vermiş.

* Son olarak Sarah Reese karakteri de Connor gibi ekibe acil servisin açıldığı ve tren kazasının yaşandığı gün katılan biri. 4. sınıf öğrencisi ve asistanlığa başlıyor. Onun payına da çömezliği ve bu nedenle zaman zaman afallaması düşmekte. Laboratuvar doktoru (lab doctor) olmayı planlarken kendisini acilde buluveren birisi.

Bunların dışında acil servisteki hemşirelerin başında olan ve Natalie’ye doğumunda yardım eden Maggie, Connor’un arasının bozuk olduğu babası, hastane doktorlarından Connor misali travma vakalarıyla daha çok ilgilenen Dr. Samantha “Sam” Zanetti veya Natalie’nin kayınvalidesi gibi çeşitli önemli karakterleri izleme fırsatımız da oluyor.

Etraf yeterince kalabalık yani.

Üçlü Chicago crossover bölümünden

Dick Wolf dizileri sadece karakterler açısından değil, crossover denilen çektikleri ortak bölümlerle de birleşme özelliğine sahipler. Mesela birkaç hafta önce üç Chicago dizisi Chicago Med ilk sezonunun 5., diğer dizilerin sezonlarının 10. bölümüne denk gelen üçlü bir crossover yaptılar. Üç dizinin bölümleri aynı hafta içerisinde yayınlandı, üç dizideki karakterler nihayetinde üç birimi de ilgilendiren olaylar zinciri sayesinde diğer dizilere konuk oldular.

Not: Başlayacağı kesin olmamakla birlikte Dick Wolf ve NBC şu sıralar ibreyi adalete çevirmiş durumdalar ve Chicago Justice için çalışmalara başladılar.

Dick Wolf’un NBC’deki bir diğer dizisinin aynı zamanda Law and Order serisinin son temsilcisi Law and Order: SVU olduğu da dipnot olsun. Hatta Chicago Med henüz ortalıkta yokken geçtiğimiz sezon da iki Chicago dizisi ve bu diziyle üçlü bir crossover yapılmıştı.

150916_2906541_chicago__the_city_of_heroesBenim diziye başlamaktaki öncelikli nedenim Chicago serisinin yeni dizisine bir bakmaktı. Serideki dizilerin tamamına hakim değilim, o nedenle karşılaştırma yapmayacağım. Zaten yapmadan izlemesi daha mantıklı geliyor. Chicago Fire ve/veya Chicago P.D. izleyenlerin ne çeşitte ve ayarda bir diziyle karşılaşacaklarına dair bir fikirleri vardır muhtemelen. Ben genel anlamda memnunum ve gün geçtikçe daha çok ısınıyorum.

Bu arada Chicago Med’e başlamak için diğer dizilerden herhangi birini izlemek zorunda değilsiniz. Sadece crossover bölümleri konusunda kulağı delik olmakta fayda var o kadar.

Bir tıp dizisi izlemek isteyişim de bir diğer nedenimdi. Diziden bir Grey’s Anatomy beklememek lazım tabii ki. Bu da daha çok farklı kulvarlarda oluşlarından kaynaklanıyor, zira Chicago Med ‘o derece’ pembe diziye yatkın değil. Diğer yandan tabii ki klişelere başvurduğu da oluyor ama kendi açımdan şimdiye kadar rahatsız edici bulmadım. O nedenle tıp diziler içerisinde belki en yukarılarda olmasa da ihtiyaç giderici bir dizi olduğunu söyleyebiliriz.

Oyunculuklar da işte tam yukarıda bahsettiklerime yetecek ayarda. Herkes üstüne düşen konusunda elinden geleni yapmakta. Will, Connor, Daniel ve Sharon dizideki varlığı hoşuma giden karakterlerden oldular.

Nihayetinde Chicago dizilerine ilginiz varsa zaten, onun dışında da herhangi bir tarafından ilginizi çektiyse de tabii ki aynı şekilde denemeniz için diziyi tavsiye edebilirim. İyi seyirler efendim.