maxresdefault (1)Adeta ABC’nin kadrolu elemanına dönüşen Shonda Rhimes‘ın yapım şirketi Shondaland, kanala geçtiğimiz bahar aylarında yeni bir dizi daha kazandırdı. 10 bölümlük ilk sezonunu geride bırakan ve 2017’de dönmek üzere 2. sezon onayını da alan The Catch neymiş, ne değilmiş merak ediyorsanız, buyurun yazının devamına.

la-et-the-catch-review-20160323

HAKKINDA

ABC’de Shonda Rhimes dizileri Grey’s Anatomy, Scandal ve How to Get Away with Murder’ın yayınlandığı TGIT’nin (Şükürler olsun bugün Perşembe) yeni ve son üyesi The Catch, her ne kadar bu şekilde pazarlansa da aslında dizinin yaratıcısı bizzat Shonda Rhimes değil. Jennifer Schuur (Hannibal, Big Love) ve Kate Atkinson‘nın yaratıcısı olduğu dizide Rhimes, diğer üç diziden ortağı Julie Anne Robinson ve Betsy Beers ile birlikte yürütücü yapımcı olarak yer alıyor.

Gizem ve suç draması türündeki dizi, yazının girişinde de dediğim gibi 2. sezonuyla 2017’de dönecek. Planlarda bir değişiklik olmazsa sezonları kısa süren How to Get Away with Murder sezon finalini yaptıktan sonra onun yerini alarak ilk sezonunda olduğu gibi yine TGIT’de boy gösterecek.

200 (3)

 

KONU

Los Angeles’ta yaşayan ve en yakın arkadaşıyla kurduğu araştırma şirketi Anderson/Vaughan’da çalışan Alice Vaughan, şehrin en önde gelen özel dedektiflerinden biridir. Burada kurdukları ekiple birlikte, özellikle kapsamlı ve çok ince ayrıntılarla işlenmiş suçlarla ilgilenmektedirler.

Alice’in Christopher adındaki biriyle, çok iyi giden bir romantik birlikteliği vardır. Nişanlanmış ve evlilik hazırlığı yaptıkları sırada Ben, hiç beklenmedik bir şekilde Alice’in bütün parasını alıp ortadan kaybolur.

200 (2)

Artık Alice’in daha özel bir görevi vardır: Bir dolandırıcı olduğu ortaya çıkan ve gerçek adını bile bilmediği bu adamın kim olduğunu öğrenmek, onu yakalamak ve yaptığının hesabını sormak.

Ne pahasına olursa olsun, saklaması gereken bütün sırlar ortaya çıkacak olsa bile hiçbir şey onu durduramayacaktır.

cast

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

1000x400-Q90_32519cb772dcfd049a5a788589b85f5bAlice Vaughan (Mireille Enos)

Alice, çılgın derecede başarılı, üst düzey bir özel araştırmacıdır. Sezgileri kuvvetli ve korkusuz ablamız, işinde çok atılgan ve özverilidir. Özel hayatında ise işinde gösterdiği bu başarıları gösteremez. Bir dolandırıcı olan sevdiği adam tarafından aptal durumuna düşürülür. Zengin bir girişimci olarak bildiği ve deli gibi aşık olduğu bu adamın, tanıdığı Christopher ile alakası yoktur. Şimdi onun kim olduğunu ortaya çıkarmalıdır.

Karakteri en iyi The Killing’ten tanıyabileceğiniz Mireille Enos canlandırıyor.

1000x400-Q90_24fd308cea06a59649a525b882bbadb8Benjamin Jones (Peter Krause)

Gerçek adı Benjamin Jones olan Christopher Hall; onlarca yüzü, sesi ve kimliği olan, ortağı Margot’dan talimatlar alan, işlerini uluslararası düzeyde geliştirmiş, üst düzey bir dolandırıcıdır. Bu ekip; milyon dolarlık kurumları hedef alan, çok yönlü hırsızlar olarak tanımlanabilir.

İçinde küçük bir Robin Hood barındıran Ben, çalarken hedefi olarak bir şey kaybetmelerinde sakınca olmayan insanları seçmeye çalışmaktadır. Margot’un haberi olmasa da son hedefleri Alice’e fena halde abayı yakmıştır.

Karakteri Six Feet Under, Parenthood ve Dirty Sexy Money gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Peter Krause canlandırıyor.

1000x400-Q90_649b5545bc613d67323fa260d80dffac

Reginald Lennox III (Alimi Ballard)

Reginald, Ben’in ortağıdır. Ben’in bu işte ustalaşmasında yıllarca ona yardımcı olmuştur. Oldukça tehlikeli ve soğuk kanlı bir katil olan Reggie, Ben’in içinde kırıntıları hala kalan ahlaki değerleri yüzünden ona zorluk çıkarmaya başlamıştır.

Karakteri CSI ve NumB3rs gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Alimi Ballard canlandırıyor.

1000x400-Q90_22274523d08ca24fc031978dc1f919e9

Danny Yoon (Jay Hayden)

Alice’in iş arkadaşı Danny, onunla sahada beraber çalıştığı, centilmen ve başarılı araştırmacılardan. Ekibin çapkın üyesi. Elindeki davayı çözmek için yeri gelince kanunları çiğnemekten çekinmiyor.

Karakteri Jay Hayden canlandırıyor.

1000x400-Q90_b3e800099386f2d69292caf19c409463

Jules Dao (Jacky Ido)

Eskiden Interpol’da çalışan bir FBI ajanı. Son 2 yıldır Ben’i ele geçirmeye abartılı derecede takıntılıdır. Onu Avrupa’ya kadar takip etmiş, şimdi de Los Angeles’a gelmiştir. Alice’lerin şirketi Anderson/Vaughan ile beraber çalışıp artık onu bulmayı umut etmektedir.

Karakteri Taxi Brooklyn ile tanıyabileceğiniz Jacky Ido canlandırıyor.

1000x400-Q90_2a6b66e6334a0384f2b54f6555d44462

Valerie Anderson (Rose Rollins)

Alice ile birlikte Anderson/Vaughan araştırma şirketini kuran, onun en yakın arkadaşı. Eski bir polis. Alice’in aksine sahaya çıkmamayı tercih ediyor ve masa başından işleri yürütüyor.

Karakteri The L-Word, Chase ve Bosch gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Rose Rollins canlandırıyor.

1000x400-Q90_c227d2698f630003133dd31fee80272a

Margot Bishop (Sonya Walger)

İngiliz aksanıyla ortalıkta koşuşturan, Ben ve Reggie’ye şeflik yapan, kurnaz, dahi ve “Kalbi var mı bunun?” diye sorgulatan bir suçlar kraliçesi. Ben ile iş dışında duygusal bir ilişkisi de var.

Karakteri en iyi Lost ve Flash Forward ile tanıyabileceğiniz Sonya Walger canlandırıyor.

1000x400-Q90_2b48d831fc66d424662f4dfa2a2c7a94

Sophie Novak (Elvy Yost)

Ekibin yeni üyesi. Bir avukat ve araştırmacı olarak ekibe katılıyor. Ekstradan her türlü güvenlik duvarını, hatta yeri gelince yasal bariyerleri bile aşabilen hacker’lık yeteneğine sahip. Araştırma şirketinin 21. yüzyılda faaliyet gösterdiğini düşünürsek, Alice’lerin çok ihtiyaçları olan bir üye olduğunu söyleyebiliriz. Danny ondan hoşlanıyor ama özel hayatı ile iş hayatını keskin bir sınırla ayırmak istediği için buna sıcak bakmıyor.

Karakteri Mildred Pierce ile tanıyabileceğiniz Elvy Yost canlandırıyor.

Özel Ek:

34129a7b4c15f7c7a9c5c2be9eae8b30Rhys (John Simm)

Diziye 6. bölümde dahil oluyor. Margot’un kardeşi. Walger ailesinin suç camiasındaki imparatorluğunun varisi. Renkli ve eğlenceli bir tipleme.

Karakteri Mad Dogs, Life on Mars, The Village gibi sayısız dizi / filmden tanıyabileceğiniz İngiliz aktör John Simm canlandırıyor.

920x920

YAZARIN NOTU

Shonda Rhimes’ın dizileriyle gayet iyi anlaşabilen, özellikle ilk sezonlarından epey memnun kalan biriyim. The Catch de daha baştan başrollerine çok iki sevdiğim ismi koyarak gelince, bende ister istemez ekstra bir beklenti yarattı. En kötü sonradan Scandal ve HTGAWM kadar bozacak olsa bile yüksek tempolu ve sürükleyici bir ilk sezon izlemeyi umarak diziye girdim ve ilk bölümden tam anlamıyla nefret ettim. Hiçbir şekilde oyuncularını karakterlerine bağdaştıramadığım, yan karakterleri daha önceki Shondaland dizilerinden çıkan karakterlerin biraz farklılaştırılmış (çakma) versiyonları olduğunu düşündüğüm, anlamsız ve gereksiz bir dizi buldum karşımda. Sezon finalini yaptıktan sonra biraz daha şans vermek istedim ve ilk 3 bölümü atlattıktan sonra tam olarak sevmeye başladım. Başta kendini fazla ciddiye alan tavrını bırakıp her şeyi saldı; gayet tatlı, seksi ve eğlenceli bir diziye dönüştü. (Aslında ilk bölümlerde de bunu yapmaya çalışıyordu ama eğreti duruyordu. Artık durmamaya başladı.) Bölümlük konulara ağırlık vererek devam etmesini ve sezon sonuna doğru ana konuya dönmesini bekledim ama sezon boyunca ikisi arasındaki dengeyi çok iyi korudu. Beklediğimden hızlı gelişti. Ayrıca bölüm içindeki vakaları da hiç fena değildi. 6. bölümde dahil olan John Simm diziyi iyice canlandırdı. Özellikle çift bölümlük sezon finalini çok büyük bir keyifle izledim ve “Eee, daha yeni ısınıyorduk, bitti mi sahiden?” diyerek sezonu kapadım. Hala yan karakterlerin yeterince iyi kullanılamadığını, başrol ikilinin -özelikle Mireille Enos’nun- doğru seçimler olmadığını ve bu dizide harcandıklarını düşünsem de durumu kabullenmek dışında yapabileceğim bir şey yok.

the-catch-john-simm-abcReytingleri gayet kötü vaziyetteyken şaşırtıcı bir şekilde yeni sezon onayı aldığı bir gerçek. 2017’ye kadar verdiği bu uzun arada yeni izleyiciler kazanır da 3. sezonu kapar mı, yoksa tarihin tozlu raflarında yerini alır mı bilmem ama ikinci seçenek gerçekleşirse üzülmeyeceğimi söyleyebilirim. Hatta oyuncularının önü açılacağı için sevinebilirim bile. Yine de bu haliyle, yine ciddiye almadan, eğlencelik olarak gittiği yere kadar izlemeye varım. 2. sezonun da ilki gibi az bölümlü olma avantajını kullanacağını, doldurma bölümler olmadan akıcı bir şekilde devam edeceğini tahmin ediyorum.

Ufak Not: Dizinin ilk çekilen deneme bölümünde Peter Krause ve Sonya Walger yoktu. Onların yerinde Damon Dayoub (NCIS) ve Bethany Joy Lenz (One Tree Hill) yer alıyordu. Onay aldıktan sonra böylesinin daha uygun olduğunu düşünmüş olsalar gerek ki yeniden oyuncu seçimleri oldu ve pilot bölümü baştan çekildi.

 

Ne tür severseniz sevin, olmamışlıklarını ve saçmalıklarını görmezden geldiğiniz takdirde sevebileceğiniz bir dizi olduğunu düşünüyorum. Seyredecek olan herkese iyi seyirler…

1228x691-Q90_2e8c7da0dc0882b117eb8b606f52bc3d

FRAGMAN

catch