Baba, anne, iki erkek ve bir kız çocuktan oluşan bir aile düşünün. Ne kadar garip olabilirler? Babanın mesleği cenaze işleri olunca bu soruya vereceğiniz yanıt şekillenmeye başlıyor.

HBO‘nun efsane dizilerinden biri olan Six Feet Under, bir cenaze evinin içinde şekillenen hayatlarla ilgileniyor. Hem evin içinde yaşayan ve sürekli olarak gördüğümüz aile üyeleri, arkadaşlar hem de her bölümde farklı farklı şekillerde ölmüş olan insanlar ve ailelerinin yaşamlarına tanık oluyoruz.

Dizinin en önemli karakteristik özelliği olan her bölümün başında birinin ölmesi, dizinin durduğu yeri çok da iyi açıklıyor. Kafasına gökyüzünden düşen bir cisim ile öleninden tutun gülerken kafasını yere vurup ölenine kadar değişik ölümler bunlar. Aynı dizi gibi; ürkütücü, sarsıcı, basit, gerçekçi ve hüzünlü.Cenaze işleri evinin sahibi olan Nathaniel Fisher ve ailesi dizimizin ana karakterleri. Her biri ayrı ayrı garip olan bu insanlar, ortamın da etkisiyle iyice zıvanadan çıkıyorlar. Hiçbir duygusunu açık etmeyen, her şeyi içine atan, sürekli başkalarını mutlu etmek için yaşayan anne Ruth, hayatının bir döngüye girdiğini ve bundan kurtulamayacağını düşünen baba Nathaniel, genç yaşta evini terk ederek ailesinden uzakta yaşayıp sağlıklı biri olmaya çalışırken genlerinin getirdiklerinden kaçamayan Nate, abisinin evden gitmesiyle bütün işlerin üstüne kaldığı, aşırı titiz, işine bağlı David ve ergenlik sorunlarıyla uğraşan, asabi, yaratıcı küçük kardeş Claire.

Beş sezon süren Six Feet Under, damardan bol acılı ağlaklıklara ve ağırdan alıp seyirciyi inim inim inletmelere başvurmadan da sarsıcı olabilmeyi başarıyor. Dizi karakterlerinin içine düştükleri durumlar, cinnet anlarındaki sanrılar, felsefe, ölüm, yaşam, zaman, sanat ve aile ilgili diyalogların sağlamlığıyla ekrana yapışmanızı sağlıyor. Oyuncu seçimlerinin mükemmelliği ve oyuncuların harika performansları sayesinde dizi ilerledikçe, Fisher ailesinin bir bireyi gibi hissetmeye ve düşünmeye başlıyorsunuz. Dizi bittiğinde ailenizi kaybetmiş gibi bakakalıyorsunuz. Hatta beşinci sezonun final bölümünden sonra “Bu dizi bize yetmedi, ne demeye bitiriyorsunuz.” feryatları eşliğinde onlarca insan hüngür hüngür ağlamış(ki bunlardan biri de benim.).American Beauty filminin yazarı Alan Ball‘un yaratıcısı olduğu Six Feet Under’ın üçüncü sezonu şu sıralar CNBC-e‘de gösteriliyor. Beş sezonun da DVDleri de satışa çıkmış durumda.

Dizinin en başarılı olduğu konulardan biri de müzik seçimleri olduğundan soundtrackleri de incelemenizi tavsiye ederim.

Şu ana kadar çekilmiş olan en başarılı dizilerden biri olan Six Feet Under’ı bir yerinden de olsa yakalayıp izlemelisiniz.