0Umut, bu köyde kaybolmuştur ve kolay kolay da geri gelmeyecektir.
Umutsuzluk korkakların işidir; ancak umutlu olmak için de bir sebep yoktur.

Solak olduğu için öğretmeni tarafından dövülen bir çocuk. Evlilik dışı çocuğu, ailesi tarafından gizlice başkalarına verilen genç bir kadın. Orduya katılmamak için vicdani red hakkını kullanan, ancak köydeki insanların kaçak deyip yüzüne bakmadığı bir öğretmen. Savaşı görüp gelmiş ve kardeşinin kapatıldığı merdiven altına kendisini kapatıp ağlayan genç adam.


1Bunlar gibi birçok içimizi sızlatan ayrıntıya sahip The Village.

Hikaye, Britanya’nın en yaşlı ikinci kişisi olan Bert Middleton tarafından anlatılır. Bert, bizi 1914 yazının çocukluğuna götürür başlangıçta. 6 bölüm süren ilk sezonda 1. Dünya Savaşı yıllarında köydeki yaşamı onun gözünden izleriz. Aşk, intihar, ölüm, hastalık, yoksulluk, çaresizlik doludur köy.
4
Gülümsemeler pek görünmez. Din ve otorite baskısı altındadır köydeki insanlar. Tıbbi müdahale adı altında garip uygulamalar yapmaktadır doktorlar. Hasta bebeklere ilaç bulunamaz, ineklere bulunur. Kadınlar cepheden ölüm haberi bekler durur. Savaşı fırsat bilip daha da zenginleşen aileler vardır.

1. Dünya Savaşı yıllarını bize savaşı hiç göstermeden anlatır. Ancak anlarız ki savaş herkesi biraz öldürür. Kimisi dönemez savaş meydanından, adı bir anıtta yazılı kalır; kimi döner evine, savaş hep içindedir.

 


Abartısız oyunculukları, gerçekçi yaklaşımı ve sadeliği ile aslında bilinen bir İngiliz dizisi The Village.
Dizinin oyuncu kadrosunda Maxine Peake, John Simm, Nico Mirallegro ve Charlie Murphy bulunmakta. Genç Bert Middleton Bill Jones, yaşlısı David Ryall tarafından canlandırılıyor. Dizinin yazar koltuğunda Peter Moffat bulunmakta.

BBC One kanalındaki ilk sezonu 5 Mayıs’ta sona erdi. 2. sezon onayı da alan dizinin, 2014 bahar aylarında dönmesi bekleniyor.

Son olarak, sizleri dizinin kısa fragmanı ile başbaşa bırakıyorum.