NBC kanalının iddialı polisiye yapımlarından biri de Law and Order serisinden Special Victims Unit. Amerika’da dizinin 8. sezon bölümleri yayımlanmaya devam ediyor. Ülkemizde dizimax tarafından yayımlanan dizi her Cuma saat 22:00’de 7. sezon bölümleri ile ekranlarımıza konuk oluyor.
Law and order Special Victims Unit’in yapımcısı Emmy ödüllü Dick Wolf.
Dizide, New York Polis teşkilatında cinsel suçları araştırmak için bu konuda uzman dedektiflerden oluşan özel bir birimin birbirinden ilginç ve insanı çoğu zaman dehşet içinde bırakan maceraları başarıyla ekrana taşınıyor.
Ekibin üyelerden Dedektif Eliot Stabler(Christopher Meloni) ekibin kıdemlisi ve zor bir çocukluk geçirmiş olan ortağı dedektif Olivia Benson (Mariska Hargitay) ile birlikte çalışıyor. Dedektif Benson, belki de biraz kendi geçmişinden dolayı onları daha iyi anlaması sayesinde özellikle çocuk kurbanlarla iletişim kurmak konusunda çok başarılı. Özel yaşamlarında da çok iyi arkadaş olmayı başaran ikili pek çok zor olayın altından başarı ile kalkıyor. Suçluların peşinde koşarken yaşadıkları tehlikeleri birlikte atlatırken özel yaşamlarında da birbirlerine destek oluyorlar.
Ekibin başı Donald Cragen (Dann Florek), suçları çözmek ve suçluları adalete teslim edebilmek için sınırları zorlayarak hatta zaman zaman üstleri ile çatışmayı da göze alarak çalışıyor ve ekibine yol gösteriyor.
Detektif John Munch (Richard Bezler) Baltimore cinayet masasından birime transfer olmuş. Cinayet masasında edindiği tecrübeleri ekibe farklı bir bakış açışı kazandırıyor. Sert görünüşüne rağmen oda birimin görevini oluşturan suç vakalarından beklenenden daha fazla etkileniyor. Ortağı Odafin “Fin” Tutuola (Ice-T) ise, narkotikten transfer edilmiş. New York sokaklarını ve kirli ilişkilerini iyi tanıması ve bağlantıları ona yeni görevinde çok yardımcı oluyor.
Savcı yardımcısı Casey Novak (Diane Neal) bir yandan ekip tarafından yakalanan suçluların yargılanmasını üstlenirken diğer yandan ekibin hukuki desteğini sağlıyor. Psikiyatrist George Huang (B.D. Wong) da kurbanlarla ve faillerle iletişim kurma yolları ve suçlu profili çizmek gibi konularda ekibe destek veriyor.
Bu özel birimde görevli dedektiflerinin, çözmek zorunda oldukları olaylar nedeniyle hayli zorlu bir iş yaşamları var. Cinsel suç kurbanları ve suç tarzının özelliği de düşünüldüğünde de sadece iş yaşamları değil özel yaşamları da çok zorlu geçiyor. Her ne kadar özel yaşamlarını iş yaşamlarından ayrı tutmaya çabalasalar da çoğu olayda bunu başarmaları gerçekten çok ama çok zor. Dizinin en başarılı özelliklerinden biri bence ekip üyelerinin bu ikilemlerini, psikolojik gerilimlerini başarı ile aktarabilmesi.
Law And Order: Special Victims Unit, polisiye sevenler için konusunun özelliği, işleniş tarzı ve oyuncularının başarılı performansı sayesinde çok başarılı ve keyifle izlenebilecek bir dizi.