Vinyl Wallpaper

70’ler rock müzik tarihinde önemli dönemlerden biridir. Aerosmith, The Rolling Stones, Pink Floyd, Black Sabbath, Led Zeppelin, The Who gibi birçok önemli grup bu dönemde ortaya çıkmıştır. Blues müziğinin tarihi ise çok çok daha eski zamanlara dayanır. 400 senelik bir geçmişi vardır ve kökenleri Afrika’ya uzanır. Blues, Afrika’dan Amerika’ya getirilen kölelerin tarlalarda çalışırken söylediği umudu, hüznü, acıyı ve özgürlüğü anlatan şarkılardan doğmuştur. Şimdi diyeceksiniz ki bunları bize niye söylüyorsun? Dizimiz 1973 yılı New York‘unda geçiyor. Ana kahramanımız American Country Record adında bir ses kayıt stüdyosunun sahibi ve dizide duyduğumuz müziklerin birçoğu da rock türleri ve Blues’dan oluşmakta. Şimdi gelin diziyi biraz daha yakından tanıyalım.

Vinyl1

KİMLİK BİLGİLERİ:

Tür: Müzik, Drama

Bölüm – Sezon Sayısı: 1 sezon, 10 bölüm

Onay Durumu: 2. sezon onayı mevcut

Bölüm Süreleri: Ortalama 55 dakika (İlk bölüm 113 dakika)

Yapımcılar: Rick Cohen, Mick Jagger, Martin Scorsese, Terence Winter

Kanal: HBO

WikipediaIMDbResmi SiteFacebookTwitter

Vinyl2

KONU:

(İlk bölümden ufak ispiyonlar içerir!!!)

1973 yılı New York‘undayız. Baş karakterimiz Richie arabasında kokain ile kafayı bulup bir konsere girer. Tam konserde müzikle biz de coşarken bir anda 5 gün öncesine döneriz ve kendimizi Almanya’da bir toplantının ortasında buluruz. Masanın bir tarafında Alman şirket PolyGram, diğer tarafında da Richie ve ekibi vardır.

Durumu şöyle özetleyecek olursak: Richie ve arkadaşlarının sahip olduğu bir ses kayıt stüdyosu vardır; American Country Record. Uzun yıllar çalıştıkları, sıfırdan yarattıkları bu şirket iflas etmek üzeredir ve zor da olsa satma kararı alırlar. Ancak Richie, başına gelen olaydan sonra bu işten vazgeçer.

Seks ve uyuşturucunun müzik piyasasında çok fazla yer kapladığı bu dönemde, rock’n’roll, punk, disko ve hip-hop müziğinin gelişimine ve Richie ile ekibinin piyasada yok olmadan hayatta kalma çabalarına şahit oluyoruz.

Vinyl3

KARAKTERLER:

Richie Finestra     Richard “Richie” Finestra:

Richie, America Country Records‘un kurucusu ve patronu. Bugünlere sıfırdan gelmiş. Yeri geldiğinde yerleri süpürmüş, küllükleri boşaltmış, tuvaletleri temizlemiş ama en sonunda bu şirketi kurup bu seviyeye getirmiş. Çok iyi bir müzik kulağı var ve yeni yetenekler keşfetmeye bayılıyor. Son zamanlarda yaşadıklarından ötürü kokain sorunu ortaya çıkmaya başlıyor. Hedefi, şirket iflas etmeden önce tekrardan düzlüğe çıkmak.

Richie Finestra karakterine Bobby Cannavale hayat veriyor. Kendisini Nurse Jackie, Boardwalk Empire ve Will and Grace dizilerinden hatırlıyoruz.


Devon Finestra     Devon Finestra:

Kendisi dönemin ünlü isimlerinden Andy Warhol‘un yanında modellik yaparken Richie ile tanışır ve daha sonra evlenirler. Şimdi iki çocuğuyla evindedir. Arada sırada bazı toplantılar ya da davetler düzenliyor. Bir sorun olduğu zaman Richie‘nin yanında olmaya çalışıyor ancak Richie‘nin tek yaptığı içip kokain çekmek oluyor. Bu yüzden pek de başarılı olduğu söylenemez. Kocasını sevse de şans yüzlerine bir türlü gülmez.

Devon rolünde Olivia Wilde karşımıza çıkıyor. Kendisi daha önce House MD, The O.C. gibi dizilerde karşımıza çıktı.


Zak Yankovich     Zak Yankovich:

Richie‘nin sağ kolu ve en yakın arkadaşı. Şirketteki teşvik ve reklam işlerine bakıyor. Ayrıca şirketin 4 ortağından birisi. Kendisi Yahudi. Belki de bu yüzden para işleriyle o ilgileniyor olabilir. Şirketin satılmasından yana ama mecbur Richie‘nin kararına saygı göstermek zoruna kalıyor. Richie kendisini “Koyun postu giymiş kurt.” olarak tanımlıyor.

Zak rolüne Ray Romano can veriyor. Kendisini Parenthood ve Everybody Loves Raymond dizilerinden hatırlıyoruz.


Skip Fontaine     Skip Fontaine:

Şirketin satış işlerinden sorumlu kişisi ve 4 ortaktan birisi. Şirkete para kazandırmadaki en etkili yöntemlerinden birisi, mağazalardan şirkete geri ödeme için dönen plakları yok etmek. Böylece nakliyat sırasında başına bir olay gelmiş gibi gösteriliyor ve şirket tonla para kazanıyor. Tabii kendi cebine para indirmeyi de ihmal etmiyor.

Skip olarak J.C. MacKenzie karşımıza çıkıyor. Kendisini Hemlock Grove, The Shield ve Dark Angel dizilerinden hatırlıyoruz.


Scott Levitt     Scott Levitt:

Şirketin avukatı ve 4. ortağı. Ancak Scott‘ın hissesi çok düşük. Boş konuşan, yaptığı saçmalıklarla Richie‘nin sinirini zıplatan bir yapısı var. En büyük hedefi A&R bölümüne geçmek. (A&R’ı bir sonraki karakterde açıklayacağım).

Scott Levitt karakterine P.J. Byrne hayat veriyor. Kendisini Intelligence dizisinden ve The Legend of Korra animasyonunda seslendirdiği Bolin karakterinden hatırlıyoruz.


Julie Silver     Julius “Julie” Silver:

Şirketin A&R bölümünün başındaki kişi. Asabi ancak müzik konusunda çok bilgili bir kişi. (A&R: İngilizce’deki Artists and Repertoire‘in kısaltmasıdır. Türkçe’ye çevirince Sanatçılar ve Repertuvar anlamına geliyor. Şirkete kazandırılmak istenen yetenekleri gözlemleyen, şirketteki sanatçıların sözleşme ve albüm işleriyle ilgilenen bölüm)

Julie karakterini Max Casella canlandırıyor. Kendisi The Sopranos, Boardwalk Empire gibi dizilerde boy göstermişti.


Jamie Vine     Jamie Vine:

Julie‘nin güzeller güzeli asistanı. Genelde hep getir götür işleriyle uğraşıyor ancak bir gün bir grup keşfeder ve bunu Richie‘ye dinletir. Richie‘nin beğenmesiyle bu grupla ilgilenmek için kendini öne sürer. Bakalım bu grupla işler nasıl gidecek?

Jamie rolünü son dönemlerde çok çok beğendiğim güzelliğiyle beni benden alan Juno Temple canlandırıyor. Kendisi sinema kariyeri ile ön planda olan bir oyuncu. Black Mass, Maleficent, Horns gibi filmlerden kendisini tanımak mümkün.


Clark Morelle     Clark Morelle:

Kendisi A&R‘ın elemanlarından birisi. Ancak genellikle her işi eline yüzüne bulaştıran birisi. Hiç sanatçı işi bağlayamamış şu ana kadar. Ama yine de hırslı ve bıkmadan uğraşmaya devam ediyor. Sonradan bazı olaylar gerçekleşiyor ve kendisini biraz daha farklı bir rolde izliyoruz.

Clark olarak Jack Quaid karşımıza çıkıyor. Kendisini Açlık Oyunları filmlerinden biliyoruz.


Kip Stevens     Kip Stevens:

Kendisi The Nasty Bits grubunun solisti. Punk rock yapıyorlar. Jamie tarafından keşfedilip Richie‘ye sunuluyorlar. Grubunun başarılı olması ve ünlü olma arzusu çok fazla.

Kip Stevens olarak karşımıza James Jagger çıkıyor. Kendisi, yapımcılardan biri olan ve aynı zamanda The Rolling Stone grubunun kurucu üyelerinden biri olan Mick Jagger‘ın oğlu.


Lester Grimes     Lester Grimes:

Kendisi zamanında çok yetenekli bir Blues sanatçısı ve gitar virtüözü iken geçirdiği bir olay sonunda müzik işlerini bırakmak durumunda kalır. Bu dönemlerini flashbackler ile (geri dönüşler) görüyoruz. Günümüzde ise başka bir görevde çıkıyor karşımıza. Ama söyleyip ispiyon (spoiler) vermeyeyim.

Lester Grimes rolünde karşımıza Ato Essandoh çıkıyor. Kendisini daha önce Elementary, Blue Bloods, Copper ve Believe gibi dizilerde izlemiştik.

Tüm kadroya buradan ulaşabilirsiniz.

Vinyl4

SON SÖZ:

İlk önce geleceğini tahmin ettiğim şu soruya cevap vereyim: Pilot bölümü nasıl seyrettim? Bölüm 113 dakika olduğundan bunu nasıl atlatırım diye düşündüm ve 2 adımda yaptım. Birincisi, bölüm uzun çok sıkar şimdi diye kendimi şartlamadım. İkincisi, bölüme dizinin iki bölümünü birden izliyormuşum ya da bir film izliyormuşum gözüyle baktım. Gerçekten de hiç sıkılmadan harika müzikler eşliğinde müthiş bir bölüm oldu. Size verebileceğim en iyi tavsiye bu olurdu.

Dizide sahnelerin arasında bazen çok güzel performanslar sergileniyor. Dönemin o zamanki şarkılarını duyabiliyoruz. Ayrıca bazı bölümlerde de dönemin önemli müzik adamlarını (Jimmy Page, Robert Plant, Alice Cooper, John Lennon, Elvis Presley vs.) görmemiz mümkün oluyor. Eğer Empire dizisini seviyorsanız ama pembe dizi tadında olmasın, müziklerde hip-hop ve R&B dışında bir şeyler olsun istiyorsanız, üstüne üstlük dönem dizilerini de seviyorsanız, hiç durmadan direkt Vinyl‘a giriş yapabilirsiniz. Uzun pilot gözünü korkutmasın, çünkü çok güzel bir dizi kazanacaksınız. 2. sezonun olacağını ve 2017’de yayınlanacağını bir kez daha hatırlatalım. Herkese tavsiye ederim. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Tanıtım Fragmanı:

Vinyl Ending