BoJack Horseman, yayın hayatına 2014 yazında başlayan, yetişkinlere yönelik bir animasyon dizisi. Yayın hayatına Netflix üzerinden devam eden dizinin şu ana dek 2 sezonu yayınlandı. 3. sezon ise 22 Temmuz 2016’da ekranlarımıza teşrif edecek. Komedinin yanında dramayı da tam ayarında sunan bu ilginç kara komedi örneğine yakından bakmak isteyenleri yazımıza alalım.

Dizinin konusuna girmeden önce ufak bir bilgi vermekte yarar var: Dizide insanlar ve antromorfik (insansı) hayvanlar bir arada yaşıyorlar. Yani dizi boyunca iki ayağı üzerinde yürüyen, insanların yaptığı her türlü işi yapan hayvanlar görüyoruz. Bu absürdlük de diziye eğlence katan unsurlardan biri.

KONU

BoJack Horseman, 90’lı yıllarda çok popüler olan bir sitkom dizisinin yıldızıdır. Ancak, dizinin iptalinin üzerinden yıllar geçtikten sonra eski şöhretinden pek de eser kalmamıştır. BoJack günlerini içki içerek ve aylaklık ederek geçirmektedir. Bir gün, bir yayıneviyle hayatını anlatan otobiyografik bir kitap yazmak üzere anlaşır. Ancak, yapabildiği en iyi şey aylaklık etmek olan karakterimiz kitabı bir türlü yazamaz. Bunun üzerine yayınevi, BoJack’in hayat hikayesini anlatan kitabı yazması için bir gölge yazar olan Diane Nguyen ile anlaşır. Bundan sonra Diane’in kitabı yazmak için gününün büyük bir kısmını BoJack’le geçirmesi gerekecektir; fakat bu durum beraberinde birbirinden farklı olayların da kapısını açacaktır.

KARAKTERLER

BoJack Horseman

 

90’larda kazandığı şöhretini gün geçtikçe kaybeden BoJack, gününün tamamını yıldızı olduğu Horsin Around dizisinin eski bölümlerini izlemekle geçiriyor. Sorumsuz, aylak ve bencil bir karakter olmasının yanında depresif biri olarak da göze çarpıyor. Yine de derinlerde iyi kalpli ve savunmasız biri olduğunu söyleyebiliriz.

Karakteri aynı zamanda dizinin yapımcısı da olan  Will Arnett seslendiriyor.

 

 

Diane Nguyen

 

BoJack’in bir türlü yazamadığı kitabı, BoJack’in adına yazması için görevlendirilen bir yazar. BoJack ilk başlarda Diane’in varlığından rahatsızlık duysa da çok geçmeden ikilimiz arasında bir bağ oluşuyor. Kitabın yazım aşamasında sorduğu sorularla BoJack’in kendini keşfetmesi yönünde önemli katkıları oluyor.

Karakteri Alison Brie seslendiriyor.

 

 

Todd Chavez

BoJack’in “beleşçi” ev arkadaşı. Yıllar önce evde düzenlenen bir partide BoJack’in yanında kalıyor ve evi bir daha da terketmiyor. 24 yaşında ve işsiz olan Todd, son derece saf (zaman zaman salak) olmasının yanında duygusal da bir karakter. Tek başına kaldığı zamanlarda kendisini birbirinden absürd olayların içine sokmayı başarıyor. Kendisi için dizinin en eğlenceli karakterlerinden biri diyebiliriz.

Karakteri Emmy ödüllü oyuncu Aaron Paul seslendiriyor. Aaron Paul aynı zamanda dizinin yapımcılarından biri.

 

Mr. Peanutbutter

Diane’in sevgilisi. Kendisi de BoJack gibi bir oyuncu. BoJack’in dizisinin yayınlandığı zamanlarda ikilinin dizileri büyük bir rekabet içinde olmuşlar. Yıllar geçmesine rağmen BoJack’in aksine ününü daha iyi muhafaza etmeyi başarmış, hatta öyle ki yeni bir reality programı çekmeye hazırlanıyor. Tüm bu sebeplerden dolayı da BoJack kendisine pek tahammül edemiyor.  Son derece enerjik ve neşeli bir karakter. Bu neşelilik hali -özellikle BoJack için- zaman zaman sinir bozucu düzeye ulaşıyor.

Karakteri Paul F. Tompkins seslendiriyor.

 

Princess Carolyn

 

BoJack’in menajeri ve eski sevgilisi. Sözünü sakınmayan, sivri dilli ve çıkarcı bir karakter.

 

Karakteri Amy Sedaris seslendiriyor.

 

 

 

 

 

 

Bu ana karakterlerin yanında, dizide tekrarlayan rollerle karşımıza çıkan karakterleri ve bölümlük olarak yer alan karakterleri birbirinden ünlü isimler seslendiriyor. Daniel Radcliffe, Naomi Watts, Olivia Wilde, J.K. Simmons, Stanley Tucci, Tatiana Maslany, Paul McCartney, Angela Bassett, Ricky Gervais, Lisa Kudrow, Rachel Bloom, Liev Schreiber, Margo Martindale, Ken Jeong, Alan Arkin, Kristin Chenoweth, Anjelica Huston ve John Krasinski bu isimlerden bazıları.

MUTFAKTAKİLER / SON SÖZ

Dizinin yaratıcısı Raphael Bob-Waksberg.  Yapımcı koltuğunda ise Raphael Bob-Waksberg’in yanı sıra , Will Arnett, Aaron Paul, Steven A. Cohen ve Noel Bright oturuyor.

Diziye animasyon olduğundan dolayı sadece komedi gözüyle yaklaşmamanızı  tavsiye ediyorum. Ekip, işin komedi kısmını çok iyi kotarsa da dramatik sahnelerde de bir o kadar başarılı. Özellikle kaybedilen şöhretin yol açtığı yalnızlık ve geçmişe özlem hissini bir “at” olan ana karakterimiz üzerinden çok iyi yansıtabilmesi dahi takdire şayan. Kendinizi bir noktada konuşan bir at ile empati kurarken bulmak da ilginç bir deneyim. :) Bu açıdan her ne kadar birbirlerinden farklı diziler olsalar da zaman zaman The Comeback izlerken hissettiğim duyguları bana yaşattı dizi.

Kısacası, hem eğlenip hem de çok baymayan dramasıyla keyifli vakit geçireceğiniz bir dizi arıyorsanız, BoJack Horseman gönül rahatlığıyla önerebileceğim dizilerden.

!!! İzleyecek olanlar için bir de küçük hatırlatma: Dizinin ilk sezonunun ardından yayınlanan bir adet Noel özel bölümü bulunuyor. Ana konuya katkı sağlamasa da o bölümü de izlemekte yarar var.

FRAGMANLAR / VİDEOLAR

Önemli Bağlantılar: WikipediaWikiaiMDB