The Comeback, 2005 yılında HBO‘da yayınlanmış olan ve başrolünde Lisa Kudrow‘un yer aldığı bir komedi dizisi. İlk sezonunun sonunda iptal olduktan tam 9 sene sonra ikinci sezonuyla dirilen dizi, 9 Kasım 2014’te yine HBO’da ekrana gelecek“Bu dizi neymiş de bunca yıl sonra dirilmiş?” diyenlerdenseniz buyurun yazının devamına.

KONU

Valerie Cherish (Lisa Kudrow), 90’lı yıllarda popüler olan ve 4 sezon yayınlanan bir komedi dizisinde başrol oynamıştır. Ancak dizinin bitişinin üzerinden uzun yıllar geçtikten sonra eski şöhretini kaybetmiş, doğru düzgün bir projede kendisine yer bulamamıştır. Aradan geçen 10 yıldan fazla zamandan sonra Valerie, Room and Bored isimli bir dizide rol alması için teklif alır. Ancak yayıncı kanalın aklında bir proje daha vardır: Valerie’nin yıllar sonra ekrana dönmesi sürecinde yaşananlar, saniyesi saniyesine kameraya alınacak ve bu görüntülerle Valerie’nin dönüşünü anlatacak olan  The Comeback isimli bir reality şovu hazırlanacaktır. Yıllar sonra ekrana dönen, Hollywood’un değişen koşullarıyla ve genç oyuncularla baş etmekte zorlanan Valerie için bu süreç hiç de kolay olmayacaktır.

Not: Dizi boyunca izlediğimiz her şey,  The Comeback adı verilen kurgusal reality şovun montaja girmemiş, ham görüntüleri. Bu yüzden diziyi izlerken kendinizi bir reality şovun kamera arkasını izliyor gibi hissetmeniz mümkün. Bu haliyle diziyi sözde belgesel (mockumentary) türünde diziler arasında sayabiliriz.

OYUNCULAR / KARAKTERLER

Valerie Cherish

Yıllar sonra ekrana dönme heyecanı yaşayan Valerie, eski popülaritesini kaybetmiş bir aktris. The Comeback programının, eski popülaritesine ulaşmak için çok önemli bir adım olduğuna inanıyor. İlerleyen yaşının ve eskisi kadar popüler biri olmamasının da etkisiyle yeni dizisi Room and Bored’da işler kendisi için biraz karışacak gibi duruyor. Tüm yaşamı kameralar aracılığıyla izlenirken yaşadığı küçük düşürücü durumları hiç bozuntuya vermemesi karakterin en eğlenceli yanlarından biri.

Karakteri en iyi Friends ile tanıyabileceğiniz ve şimdilerde Web Therapy ile de ekranlarda olan Lisa Kudrow canlandırıyor. Oyuncunun bu rolün hakkını fazlasıyla verdiğini de belirtmek gerek.

Mickey Deane

Valerie’nin uzun yıllar beraber çalıştığı kuaförü ve yakın arkadaşı. Valerie’nin yeni dizisinde ve reality şovunda da kuaförlüğünü yapmaya başlıyor. Kendisi dizinin en eğlenceli karakterlerinden biri.

Karakteri Robert Michael Morris canlandırıyor.

Juna Millken

Valerie’nin de rol aldığı Room and Bored dizisinin başrol oyuncularından biri. Genç, güzel ve çok popüler biri; aynı zamanda müzikle de uğraşıyor. Haliyle bunlar da dizi setinin en öne çıkan ismi olmasını sağlıyor. Juna, tüm bu popülerliğe rağmen alçak gönüllü biri. Valerie’nin kendisine içten içe imrendiğini de söyleyelim.

Karakteri Malin Akerman canlandırıyor. Oyuncuyu çeşitli  sinema filmlerinin yanı sıra Childrens Hospital, Suburgatory gibi dizilerden ve  tek sezonda iptali gören Trophy Wife‘tan hatırlamanız mümkün.
Comeback01Jane

Diziye de adını veren The Comeback programının yapımcısı. Program çekilirken Valerie’nin yanından hiç ayrılmıyor ve onun kamera karşısındaki hareketlerini yönlendirmekle sorumlu. Zaman zaman programda yer alan isimlerle röportajlar yapıyor. Dizinin yapısı gereği Jane’in yüzünü görmekten çok sesini duyuyoruz aslında.

Karakteri Laura Silverman canlandırıyor. Kendisini Nurse Jackie‘den ve The Sarah Silverman Program‘dan hatırlıyor olabilirsiniz.

Mark Berman

Valerie’nin eşi. 24 saat etraflarında olan kameralardan pek hoşlanmasa da Valerie için bu duruma katlanıyor. Eşinin her zaman yanında olan biri.

Karakteri bir çok dizi ve filmde irili ufaklı rolleri olan Damian Young canlandırıyor.

Chris MacNess

Room and Bored dizisinin bir diğer oyuncusu. Karakteri Kellan Lutz canlandırıyor. Kendisini Twilight (Alacakaranlık) serisinin yanı sıra, son zamanlarda rol aldığı The Legend of Hercules, Immortals gibi filmlerden ve 90210Generation Kill gibi dizilerden de hatırlayabilirsiniz. Aslında hemen her bölümde yer almasına rağmen karakterin dizide öyle çok da bir ağırlığı yok ama canlandıran oyuncunun şimdilerdeki popülaritesi nedeniyle buraya almak istedim.

Bu karakterlerin yanı sıra “gıcık” senaristler Paulie G. ve Tom Peterman rolünde sırasıyla Lance Barber ve Robert Bagnell‘ı, Valerie’nin evindeki yardımcısı Esperanza rolünde Lillian Hurst‘u, Room and Bored’un oyuncularından Shayne ve Jesse rolünde Kimberly Kevon Williams ve Jason Olive’i izliyoruz.

Dizininin yaratıcıları ise  Sex and the City ve 2 Broke Girls‘te de parmağı olan Michael Patrick King ve dizinin başrol oyuncusu Lisa Kudrow. Tam 9 sene aradan sonra gelecek olan 2. sezonda ana kadronun tamamı korunacak ve bu sezon 13 bölümlük ilk sezonun aksine 8 bölümden oluşacak.

Yazarın notu: Dizinin nispeten farklı tarzına alışmanız birkaç bölüm sürebilir. Ancak karakterlere ve konuya alıştıkça çok eğleneceğiniz, kimi zaman Valerie için üzüleceğiniz ama genel olarak keyifli bir dizi The Comeback. Yeni sezonu başlamadan önce bir şans vermenizi tavsiye ederim.