70176867

2006 yılında UPN kanalı ile birleşerek The CW kanalını meydana getiren The WB kanalının 1998-2002 yılları arasında yayınladığı gençlik draması Felicity‘nin tanıtımına hoş geldiniz!

felicityheader

KÜNYE

Türü: Drama, Gençlik, Romantik, Komedi

Sezon – Bölüm Sayısı: 4 Sezon, 84 Bölüm

Yayın Aralığı: 29 Eylül 1998 – 22 Mayıs 2002

Mutfaktakiler: J.J. AbramsMatt ReevesBrian GrazerTony Krantz

Kanal: The WB

felicity-porter

KONU

Felicity Porter, liseyi birincilikle bitirmiş, ailesinin gurur duyduğu bir genç kızdır. Felicity, lise hayatı süresince okulun popüler çocuğu Ben Covington’dan hoşlanmış, onu sürekli uzaktan uzağa izlemiştir. Ama onunla konuşmaya hiçbir zaman cesaret edememiştir. Ta ki lisenin mezuniyet gününe kadar. O gün Felicity, Ben’den yıllığını imzalamasını ister; Ben de onu geri çevirmez ve yıllığa lise boyunca Felicity’yi uzaktan uzağa izlediğini ve onun nasıl biri olduğunu merak ettiğini, onunla tanışmak ve konuşmak istese de bir türlü cesaret edemediğini yazar. Felicity bunu okuduktan sonra çok sevinir ama aynı zamanda mutsuz da olur; çünkü lisenin son günüdür ve ikisi de başka üniversitelere gideceklerdir ve bu sebeple bir daha görüşemeyeceklerdir.

Ben’in günlüğe yazdığı yazının rüzgarına fazlaca kapılan Felicity, kabul edildiği ve ailesinin de uygun gördüğü üniversite olan Stanford’a gitmekten vazgeçip ebeveynlerinin tüm ikazları ve tehditlerine rağmen New York’a gider ve Ben’in okuduğu üniversiteye kayıt olur. Tüm hayatının gidişatını birkaç süslü cümle sebebiyle aniden değiştiren Felicity’yi New York’ta yeni bir hayat, yeni arkadaşlıklar ve Ben ile arasında koca bir soru işareti beklemektedir.

felicity-01

Noel – Elena – Julie – Felicity – Ben

Felicity Porter (Keri Russell):

Platonik aşkının ardından New York’a kanat çırpan genç kızımız. Sessiz, içine kapanık, risksiz bir hayat yaşayıp eğitimine odaklanırken cesurca kararlar almaya başlıyor, cesurca kararlar aldıkça da kendini bulmaya ve olgunlaşmaya başlıyor. Tıp okumak ve doktor olmak amacında.

Arkadaşlarına değer veren, duygusal, sevgi dolu, zeki, kendi bildiğini okumaktan vazgeçmeyen, düşse de ayağa kalkmayı bilen biri.

Karakteri The Americans‘ta izlemeye devam ettiğimiz Keri Russell canlandırıyor.

Ben Covington (Scott Speedman):

İstemeden de olsa Felicity’nin tüm hayatını değiştiren yakışıklı gencimiz. Lisede çok popüler bir öğrenci ve başarılı bir atletmiş.

Çocukluğunda ailevi problemler yaşamış, içten içe duygusal problemleri olan, hafiften kararsız, öz güvenli, albenisi yüksek bir genç.

Karakteri bu yaz Animal Kingdom‘da karşımıza çıkmaya hazırlanan Scott Speedman canlandırıyor.

Noel Crane (Scott Foley):

Felicity’nin kaldığı yurdun kat sorumlusu/danışmanı. Felicity’yi ilk gördüğü andan itibaren ondan hoşlanmaya başlıyor ve Felicity’nin bu yeni hayatına adapte olmasına yardımcı oluyor, onun bir nevi dert ortağı ve akıl hocası oluyor.

İlgili, yardımsever, sorumluk sahibi, sevecen ve hafiften heyecanlı biri.

Karakteri Scandal ve The Unit dizilerinden tanıyabileceğiniz Scott Foley canlandırıyor.

Julie Emrick (Amy Jo Johnson):

Felicity’nin üniversitede edindiği ilk arkadaşı. Bambaşka şehirlerden bambaşka yan amaçlarla New York’a okumaya gelen bu ikilinin arasındaki bu arkadaşlık zamanla dostluğa dönüşse de inişler ve çıkışlar yaşamayı da ihmal etmiyor tabii.

Hafiften içine kapanık, gitar çalmayı seven, ilgili, sevecen ve güçlü bir genç kız.

Karakteri Flashpoint dizisinden tanıyabileceğiniz Amy Jo Johnson canlandırıyor.

Elena Tyler (Tangi Miller):

Felicity ile Kimya sınıfında tanışıyor ve aralarında atışmalı, laf sokmalı tarzda bir arkadaşlık başlıyor. O da tıpkı Felicity gibi başarılı bir öğrenci ve doktor olmak amacında olan biri.

Düşündüğü şeyleri açık açık söyleyen, sormak istediği soruları lafı dolandırmadan pat diye soran dobra bir yapısı var. Duygularından ziyade mantığıyla hareket eden, insanlarla arasına ince duygusal duvarlar örmeyi tercih eden biri.

cast-of-felicity-w724

Dizide ayrıca Ben’in sürekli yeni fikirler üreten ve bu fikirleri uygulamaya dökmekten geri durmayan ev arkadaşı Sean rolünde Heroes ve Alias dizilerinden tanıyabileceğiniz Greg Grunberg‘i, Felicity’nin oda arkadaşı Meghan rolünde ise Amanda Foreman‘ı izliyoruz.

Bunların dışında dizide yer alan diğer isimleri görmek için tıklayın.

felicity-1-08-felicity-and-noel

Felicity ve Noel

TIRIVIRI BİLGİLER

Felicity, daha çok bilimkurgu dizilerinden aşina olduğumuz ünlü senarist ve yapımcı J.J. Abrams‘ın ilk TV projesi olma özelliği taşıyor.

* Düğününden 3 ay önce delicesine aşık olduğu nişanlısını trafik kazasında kaybeden Felicity’nin lisedeki Fransızca öğretmeni ve Felicity arasındaki kaset olayı dizide bolca karşımıza çıkan bir olay. Aralarında büyük bir dostluk bulunan bu ikili başlarından geçen olayları ve birbirlerinin başlarından geçen olaylar hakkındaki görüş ve tavsiyelerini kasetlere kaydederek mektup misali birbirleriyle haberleşmeyi gelenek haline getirmişler. Zaman zaman arka planda bu gizemli öğretmenin sesini de bolca duyuyoruz anlayacağınız dizide.

* Başarılı dizi müzikleri (soundtrackleri) de Felicity’nin dikkat çeken faktörlerinden biridir. Zamanında telif hakları kapsamında bazı sıkıntılar da yaşanmış bu konuda.

*Scott Foley aslında ilk olarak Ben karakteri için düşünülse de yapımcılar Noel karakterini oynayacak uygun bir aday bulamayınca ondan Noel karakterini canlandırmasını rica etmişler.

* Dizi, ilk sezonunda Keri Russell’a 1 Golden Globe ödülü, 1 OFTA ödülü, 1 Teen Choise ödülü getirmiştir. Ayrıca aynı sezon People’s Choise Ödülleri’nde ‘En İyi Drama’ ödülü de Felicity’ye gitmiştir.

10_felicity.w750.h560.2x

Felicity ve Ben

YAZARIN GÖRÜŞÜ

* Diziyi izlemeye daha bugün (3 Haziran 2016) başladım ve aynı gün ilk 8 bölümü izledim. Çok beğenip, acayip seviyede yorum yazmak istesem de sitede bir tanıtımı olmadığı için daha ilk sezonu bile bitirmeyi bekleyemeden bu tanıtımı hazırlamak istedim.

* 90’lar sonu, 2000’ler başındaki o hastası olduğum samimi atmosfer ve karakterler bu dizide de fazlasıyla mevcut diyebilirim. Doyurucu ve sürükleyici kurgusu, içi dolu karakterleri, lezzetli draması ve komedisi, iyi yerleştirilmiş arka plan müzikleri ile çok başarılı bir 8 bölüm izledim şu ana kadar.

felicity-1-14-julie

Julie

* Felicity’nin kendini utandırmaları ve dibi görse de tekrar yüzeye çıkmayı başaran yapısı, Julie’nin hayran bırakan doğal güzelliği, Elena’nın dobralığı, Noel’in heyecanlı halleri, Ben’in keşke bende olsaydı dediğim gülümsemesi, Felicity’nin garip oda arkadaşı, Felicity ve Noel arasındaki doğallık kokan eğlenceli sahneler derken çok sevdim gerçekten diziyi. Greg Grunberg’i şişman olmayan bir vaziyette görmek de garip bir duygu bu arada.

* Final yaparak ekranlara veda etmiş bu arada dizi. Bu finalden memnun olanlar olduğu gibi yüksek sayıda memnun olmayanlar da mevcut anladığım kadarıyla. İspiyon yememek için ayrıntılı olarak göz gezdirmedim tabii.

* Diziyi bitirdiğim zaman bu kadar pozitif kalır mıyım bilmiyorum ama şimdilik o dönemin gençlik dizilerini sevenlere gözü kapalı önerebileceğim bir dizi Felicity.

felicity-1-21-meghan-and-felicity

Felicity ve Meghan

Kısa Fragman

Jenerik

felicity-cast-gets-back-together-for-ews-reunions-issue-01

Üçlünün günümüzdeki görüntüleri