Kanada-ABD ortak yapımı olan Anne with an E‘nin tanıtımına hoş geldiniz. 29 Mart’ta Kanada’da yayın yapan CBC’te ekrana geldikten sonra 12 Mayıs’ta Netflix aracılığıyla dünyayla buluşan bu naif dizi, Lucy Maid Montgomery’nin 1908’te kaleme aldığı ‘Anne with Green Gables‘ (Yeşilin Kızı Anne) adlı romanından ekranlara uyarlandı. Roman, 1979 ve 2001’de de çizgi dizi olarak izleyici karşısına çıkmıştı.

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Drama

Sezon/Bölüm Sayısı: 1 sezon, 7 bölüm

Onay Durumu: 2. sezon onayı aldı.

Süre: 43-44 dakika (İlk bölüm 90 dakika)

Yaratıcı: Moira Walley-Beckett

Kanal: CBC & Netflix

Önemli Bağlantılar: Resmi SiteIMDbWikipedia – FacebookTwitterTwitter (2)Instagram

KONU

Anne ve babasının ölümünden sonra öksüz ve yetim kalan Anne, amcasıyla yengesinin yanına verilmiş; fakat amcasının vefatı ve yengesinin şehre taşınmasıyla çeşitli aileler için hizmetçilik yapmaya başlamıştır. Yaşadığı yetimhanedeki talihsiz bir karışıklıkla kendini Green Gables kasabasında yaşayan Cuthbert kardeşlerin yanında bulur. Yıllar sonra sıcak bir yuvaya kavuşmanın sevincini yaşayan küçük kız, daha görür görmez aşık olduğu bu kasabada kısa zamanda herkesin dikkatini çekecek; zekası ve eşsiz hayal gücü sayesinde karşılaştığı sorunların üstesinden gelecektir.

KARAKTERLER

  • Anne Shirley (Amybeth McNulty): 12 yaşında, anne ve babasının ölümcül bir hastalık yüzünden ölmesinin ardından çeşitli ailelerin ev işleriyle ilgileniyor. Okumayı seven ve hayal gücü oldukça gelişmiş bir kız. İyi kalpli, sevgi dolu, akıllı, tam bir Charlotte Bronte hayranı. Bu sıradışı özellikleri nedeniyle kısa sürede Green Gables halkının dikkatini çekiyor.

  • Marilla Cuthbert (Geraldine James): Anne’in yeni annesi. Sert, ciddi ve ağırbaşlı bir kadın, hiç evlenmemiş. Erkek kardeşi Matthew ile birlikte yaşıyor, en küçük kardeşleri genç yaşta hayata veda etmiş. Eve ufak bir yanlışlık sonucu gelen Anne’e ilk başlarda soğuk davransa da onu tanımaya başladıkça içindeki annelik duygusu ortaya çıkıyor.

  • Matthew Cuthbert (R.H. Thomson): Anne’in yeni babası. Kardeşi Marilla’yla birikte çiftlik işlerinde yardımcı olması için eve bir erkek çocuk almaya karar veriyor, ancak karşısında Anne’i buluyor. Onunla konuşmaya başladığı ilk andan itibaren kıza karşı büyük bir şefkat besliyor. Marilla’ya göre sakin bir kişiliği var.

  • Rachel Lynde (Corrine Koslo): Cuthbert kardeşlerin komşusu ve Marilla’nın kasabadaki tek arkadaşı. Dedikodu yapmayı oldukça seviyor, dobra bir kişiliği var. Bu yüzden Anne ile ilk tanışmaları pek iyi olmasa da sonradan birbirleriyle sağlam bir bağ kuruyorlar.

  • Diana Barry (Dalila Bela): 12 yaşında, Cuthbertların bir diğer komşusu. Annesi, babası ve kız kardeşiyle birlikte yaşıyor. Kısa zamanda Anne ile çok iyi arkadaş oluyorlar. Akıllı, iyi niyetli ve sadık biri. Arkadaşını zor durumda bırakanlara karşı hep onun yanında duruyor.

  • Gilbert Blythe (Lucas Jade Zumann): 12 yaşında, kasabadaki okulun en popüler öğrencisi. Karizmatik, zeki ve iyi kalpli bir çocuk, bu yüzden sınıftaki kızlar ona hayran. Kısacası oldukça sevilen biri. Öte yandan ölüm döşeğindeki babasına da bakmaya çalışıyor.

  • Jerry Baynard (Aymeric Jett Montaz): Cuthbert kardeşlerin çiftliğinde yardımcı olarak çalışan bir çocuk. Aslen Fransız. Komik ve akıllı biri, para kazanabilmek için okula gitmemiş. Çoğu zaman Anne ile zıtlaşırken görüyoruz kendisini.

SON SÖZ

19. yüzyılın tüm büyüsünü olduğu gibi yansıtan Anne with an E, görsel anlamda oldukça başarılı ve özenli bir yapım. Özellikle görüntü yönetmenliğine ayrı bir parantez açmak lazım, çünkü o manzaraları görünce insanın oralarda yaşayası geliyor. Duygu sömürüsüne çok müsait bir konuyu dozunda işleyen senaristleri ve birbirinden kaliteli performanslar ortaya koyan oyuncuları da tebrik etmek şart. Özellikle Amybeth McNulty genç yaşına rağmen kendisinden yaşça büyük çoğu isme taş çıkartıyor. Kadrodaki diğer genç ve deneyimli isimleri de unutmayalım.

Sonuç olarak 7 bölüm su gibi akıp geçiyor. Her ne kadar sezon finali normal bir bölümmüş gibi görünse de genel olarak güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Hazır 2. sezon onayı da varken bu sıcak günlerde sizi rahatlatacak bu kaliteli büyüme hikayesini sakın kaçırmayın. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN VE JENERİK