Netflix’in 25 Temmuz 2019 tarihinde izleyiciyle buluşturduğu uzay draması Another Life‘ın tanıtımıyla sizlerleyiz bugün.

Slasher’ın da yaratıcısı olan Aaron Martin, dizimizin yaratıcısı konumunda. Ona yazar masasında Gorrman Lee ve Sabrina Sherif; yapımcı koltuğunda ise Noreen Halpern eşlik etmiş.

Aksiyon, gerilim ve gizem ögelerini harmanlayan bilim kurgu türündeki dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşmakta. 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz belli değil. İlk bölümü 61 dakika uzunluğunda olan dizinin kalan bölümleri 37-47 dakika arasında değişmekte.

KONU

Uzaydan gelen tanımlanamayan bir cisim dünyaya iniş yapınca başlıyor hikayemiz. Söz konusu cisim yere iniş yapar yapmaz cam görünümlü bir şeyle kendi etrafını sarmalıyor ve ekstra korunaklı hale geliyor. Görevli bilim insanları yaklaşık 6 ay süren araştırmalara rağmen söz konusu cismin içine girmeyi ya da ya da onunla iletişim kurmayı başaramasalar da cismin uzaya gönderdiği sinyalleri tespit etmeyi başarıyorlar. Akabinde de hükümet tarafından Salvare isimli uzay gemisinin sinyalin geldiği yer olan ve söz konusu cismin sahibi olan medeniyetin yaşadığına inanılan gezegene doğru bir yolculuğa çıkmasına karar veriliyor.

Salvare yola çıkıyor, aradan bir ay geçiyor, gemide işler planlandığı gibi gitmediği için geminin yönetiminden sorumlu kişi olan Niko Breckinridge geminin yapay zekası William tarafından erkenden uyandırılıyor ve birçok zorlukla dolu olacak yolculuğumuz başlıyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Geminin yönetiminden sorumlu kişi Niko Breckinridge karakterinde Battlestar Galactica, Longmire, 24 ve The Flash gibi dizilerden tanıdığımız Katee Sackhoff‘u izleme fırsatı yakalıyoruz.

Niko, yıllar önce bir görev sırasında mürettabatından çok fazla sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan bir başka uzay yolculuğu vakası yaşamış. Sonrasında bunun üzüntüsü ve suçluluk duygusuyla bir daha göreve çıkmamış. Yıllar süren ayrılığın ardından çok sevdiği kocasını ve biricik kızını dünyada bırakıp bu heyecan verici yolculuğa çıkmaya karar veriyor.

*Geminin yapay zekası William rolünde Doctor Who, Loaded ve Witless gibi dizilerden anımsanabilecek Samuel Anderson karşımıza çıkıyor.

William’ın alıştığımız yapay zeka profiline uyduğu pek söylenemez. Ciddi miktarda duygusal tepkiler verebilen ve olayların fazlasıyla içinde bir yapay zeka kendisi.

*Gemide doktor/bilim insanı olarak görev yapan ve oldukça soğukkanlı bir kadın olan Zayn Petrossian karakterini JayR Tinaco canlandırıyor.

*Gemide bilim insanı olarak görev yapan ve Niko’nın yönetimde oluşuna en pozitif şekilde yaklaşan mürettebat üyesi konumundaki Bernie Martinez rolünde Grandfathered dizisinden hatırlanabilecek A.J. Rivera‘yı izliyoruz.

*Yardımcı kaptan olarak görev yapmak üzere gemide bulunan mürettebat üyelerinden Ian Yerxa rolünde Teen Wolf, 7th Heaven ve Supergirl dizilerinden tanıdığımız Tyler Hoechlin, Cas Isakovic rolünde The Walking Dead ve Satisfaction dizilerinden anımsanabilecek Elizabeth Faith Ludlow, Beauchamp McCarry rolünde ise The Mist ve Cardinal dizilerinden anımsanabilecek Greg Hovanessian karşımıza çıkıyor.

*Gemideki mühendis tayfadan August karakterini The Originals dizisinden anımsanabilecek Blu Hunt, Oliver Sokolov karakterini The Americans ve Bitten dizilerinden anımsanabilecek Alex Ozerov, Michelle Vargas karakterini The Flash, Taken, Sleepy Hollow gibi dizilerden tanıdığımız Jessica Camacho ve Javier Almanzar karakterini Alexander Eling canlandırıyor.

*Gemide kayda değer hiçbir işe yaramayan, savunma bakanı babası Egan Harrison (Martin Donovan) sayesinde hükümeti temsil etmesi için gemide görevlendirilen genç bir meclis üyesi olan Sasha Harrison karakterine Jake Abel hayat veriyor.

*Niko’nun bilim adamı olan kocası Erik Wallace rolünde Shameless ve American Gothic dizilerinden tanıdığımız Justin Chatwin karşımıza çıkıyor. Erik, dünyaya inen tanımlanamayan cismi tanımlamaya çalışan bilim adamlarından oluşan ekibin mensuplarından biri.

*Erik’in çalışma ortağı Nani Singh rolünde Parveen Dosanjh‘i, söz konusu bilim insanlarından oluşan ekibin başında bulunan General Blair Dubois rolünde ise Barbara Williams‘ı izliyoruz.

*Niko ve Erik’in küçük kızları Jana rolünde Lina Renna‘yı izliyoruz.

*Tanımlanamayan uzaylı cismin yeryüzüne indiği anı canlı olarak yayınlama şansı elde eden, çeyrek milyar takipçisiyle bir sosyal medya fenomeni olan ve aynı zamanda söz konusu cisimle yakından ilgilenen bir muhabir olarak öne çıkan Harper Glass rolünde de Anger Management ve Kath & Kim dizilerinden tanıdığımız Selma Blair‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

TIRIVIRI BİLGİLER

*Dizinin hikayesinin hangi yılda geçtiği belirtilmiyor. Satır arasında bir yerde dünya nüfusunun 9.4 milyar kişi olduğu belirtiliyor. An itibarıyla dünya nüfusunun 7.7 milyar kişi olduğu düşünüldüğünde ve son bir yıldaki nüfus artışının yaklaşık 70 milyon kişi olduğu hesaba katıldığında basit bir hesaplamayla 24-25 sene içinde belirtilen 9.4 milyar kişilik dünya nüfusuna ulaşılması muhtemel görünüyor. Lakin dizideki teknolojik imkanlara önümüzdeki 25 yıllık yakın gelecekte ulaşılması pek de muhtemel görünmüyor dürüst olmak gerekirse.

*2. bölümünde 1/16 oranında Ermeni olduğunu söyleyen Zayn Petrossian karakteri dizinin o anki gündemiyle ilgili örnek bir hikaye anlatırken satır arasında ‘soykırım’ ifadesi geçiyor ama Türk/Türkiye ifadesi geçmiyor.

YAZARIN NOTU

Fena olmayan bir bölümle sezonu açan dizi, 3. ve 4. bölümlerde dip yaptı. Bırakma noktasına gelmiştim ama sabırlı davranıp devam etmeye karar verdim. Sezonun son 4 bölümü epey keyifli geçince bu kararımdan pişman olmamış oldum. Lakin o son 4 bölümlük sürece gelene kadar sabredemeyip diziyi izlemeyi bırakmış olanları anlayışla karşılıyorum.

Karakterlerle bağ kurup onları sevmek pek de kolay olmayan bir şey bu dizide. Onları gerçek manada tanıyıp sevmemizi sağlayacak kadar düşmemiş çünkü bu konunun üzerine senarist tayfa. Yine de bu zor şartlarda William karakteri sevdirmeyi başardı kendini istisna olarak.

IMDB’de düşük puanlarla gömüldüğü kadar kötü bir dizi olmadığını düşünüyorum. Yeni bir şeyler vaat ediyor mu hayır ama birkaç bölüm dışında izletti kendini bir şekilde. Onay alırsa izlemeye devam edeceğim. Ucu açık bitti bu arada. Yeni sezon onayı almadan bulaşmasın bu konuda hassas bir bünyeye sahip olanlar.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN