FOX’un ömrü tek sezonla sınırlı kalmış eski komedilerinden Grandfathered‘ın tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

GİRİZGAH

29 Eylül 2015-10 Mayıs 2016 tarihleri arasında yayınlanan Grandfathered, 22 bölümden oluşmakta. Dizinin yaratıcısı Daniel Chun. Ona yazar masasında Laura Chinn, Greg Lisbe ve Jared Miller gibi isimler eşlik etmiş. Chun, yapımcı koltuğunu ise John Stamos, Dan Fogelman, Chris Koch, Jeremy Bronson ve Sam Laybourne gibi isimlerle paylaşmış.

Kahkaha efektsiz bir komedi dizisi olan Grandfathered, John Stamos’a 2016 yılında People’s Choice Ödülleri’nde ‘Yeni Diziler’ kategorisinde ‘En İyi Aktör’ ödülü getirmiş.

KONU

Jimmy, bir baba ve aynı zamanda dede olduğunu öğreniyor 50 yaşındayken bir anda ve cafcaflı hayatı büyük bir değişim rüzgarının içerisine doğru sürükleniyor. Babalık mı daha zor yoksa dedelik mi? Yoksa eski aşkını uzun yıllar sonra yeniden karşısında görmek mi? İş mi aile mi? Sevgi mi yoksa imaj mı? Jimmy’yi oldukça zor sorular ve cevapları bekliyor bundan sonraki süreçte.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Jimmy Martino karakterine Jake in Progress, ER, Necessary Roughness, Full House & Fuller House gibi dizilerden yakinen tanıdığımız John Stamos hayat veriyor.

Jimmy, müzmin bir bekar ve işine oldukça düşkün biri. Kendine iyi bakan, karizmatik, yakışıklı ve çapkın bir adam. Genç yaşta bir barmen olarak girdiği sektörde çalışıp çabalayarak yükselmiş ve kendi şık restoranını açmış olan, işine özen gösteren, dış görünüşe ve imaja büyük önem veren biri Jimmy. O anda yüzleşmek istemediği bir konu olduğunda konuyu aceleyle değiştirmek gibi bir huyu var.

Hayatında her şey yolunda giderken bir anda hem baba hem de dede olduğunu öğrenen Jimmy, hayatındaki tek eksikliğin belki de bir aile olabileceğini düşünüyor ve bir anda ortaya çıkan bu yeni ailesine bir şans vermeye karar veriyor.


Jimmy’nin 25 yaşındaki çiçeği burnunda oğlu Gerald rolünde ATM, Battle of the Year ve Red Dawn gibi sinema filmlerinden hatırlanabilecek Josh Peck‘i izliyoruz.

Gerald, görünüş olarak Jimmy’ye çok benziyor ama karakteristik özellikler olarak ortak bir noktaları olduğu söylenemez. Epey naif ve duygusal bir adam Gerald. Kendini utandırma eğilimleri olan, ezik denilebilecek bir tip. Oldukça iyi bir baba olduğunu söylemek mümkün. Kendi babasına kavuşmanın tatlı ve çocuksu bir heyecanı içerisinde ayrıca karakterimiz.


Gerald’ın annesi Sara karakterini Criminal Minds, Huff, Friends ve Another Period gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Paget Brewster canlandırıyor.

Sara ve Jimmy, uzun yıllar önce aynı restoranda birlikte çalışıyorlarmış ve sonrasında sevgili olmuşlar. Pek ortak noktaları yokmuş ve bu ilişkinin bir yere varmayacağını düşünen Sara, Jimmy’den ve restorandan ayrılmış ve bir daha hiç görüşmemişler.

Sara ile oğlu Gerald’ın oldukça yakın birer ilişkileri var. Biraz fazla yakın da denebilir hatta. Sara’nın hayatında romantik bir ilişki yok şu sıralar. Jimmy’nin onu, onun da Jimmy’yi önemsediği net bir şekilde hissediliyor hala pek çaktırmasalar da. Dışarıdan sert görünen ama içeriden kırılgan bir yapısı olduğu gözlemlenen Sara, bu özelliğini nükteli ve iğneleyici bir konuşma tarzı kullanarak saklıyor diyebiliriz.


Gerald’ı ‘Bebeğinin babası ve aynı zamanda bir arkadaşı‘ olarak etiketleyen bir kadın olan Vanessa rolünde Soundtrack, East Los High ve The Oath gibi dizilere ek olarak birçok sinema ve TV filminden hatırlanabilecek olan, aynı zamanda şarkıcı kimliğiyle de tanıdığımız Christina Milian‘ı izleme şansı elde ediyoruz.

Her ne kadar Gerald ona aşık olsa da o Gerald’a o gözle bakmıyor. Sadece bir kez tesadüfen yatmışlar ve onda da kızı Edie’nin temelleri atılmış. Bir sosyal medya ünlüsü olmakla kafayı bozmuş olan Vanessa hakkında biraz sığ biri olmakla birlikte fena bir anne olmadığını da söyleyebiliriz.


Jimmy’nin restorandaki sağ kolu olan, yaklaşık 10 yıllık bir birlikte çalışma geçmişleri olan ve Jimmy’yi bazı anlarda kendisinden bile iyi tanıyan Annelise karakterine Limetown dizisinden anımsanabilecek Kelly Jenrette hayat veriyor. Annelise, ciddi mizaçlı, açık sözlü bir lezbiyen.


Restoranın aşçıbaşısı Ravi rolünde American Housewife ve Wrecked gibi dizilerden anımsanabilecek olan Ravi Patel‘i, Geral ve Vanessa’nın küçük kızları Edie rolünde ise LaylaEmelia Golfieri ikizlerini izliyoruz. A.J. Rivera, restorandaki aşçılardan biri olan Victor rolünde, Abby Walker ise restorandaki garsonlardan biri olan Cindy rolünde karşımıza çıkıyor ayrıca ara ara.


Diziye bir veya birden fazla bölümle konuk olan tanıdık isimler arasında ise Regina Hall, Michael Trucco, Lyndsy Fonseca, Noureen DeWulf, Bob Saget, Dave Coulier, Kayla Ewell, Jack McGee, Leslie Grossman, Ryan Hansen, Brian Van Holt, Brooke Lyons, Lil’ Wayne, JoAnna Garcia Swisher yer alıyor.

YAZARIN NOTU

Dizinin henüz ilk 3 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Sezonu oldukça başarılı bir bölümle açan dizinin 2. ve 3. bölümleri de fena sayılmazdı. Komedi anlayışını an itibarıyla yeterli buluyor ve dramasının da yer yer iyi yansıtıldığını düşünüyorum. John Stamos, kendi üzerine dikilmiş gibi duran bir karakterle karşımızda ve onu izlemesi oldukça keyifli cidden. Christina Milian’ı severim. Annelise’in renkli bir karakter olduğunu düşünüyorum. Sara’yı da izlemeyi seviyorum elbette. Paget Brewster’ın belki de hiç olmadığı kadar iyi göründüğünü düşünüyorum ayrıca bu dizide.

O sıcaklık ve samimiyet yansıyor ekrana şu ana kadarki süreçte. Eğlencesi de tadında ve kıvamında. Bu ayarda devam ettiği sürece pozitif hatırlayacağım bir diziye veda etme şansı elde ederim diye düşünüyorum sezonun bitiminde.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

FRAGMAN