Facebook Watch’ta 16 Ekim 2019 tarihinde Limetown isimli yeni bir dizi başladı. Haftada 2 bölüm şeklinde yayınlanan dizi, 10 bölümlük sezonunu 13 Kasım 2019 tarihinde tamamladı.

2015 yılında yayınlanan aynı isimli kurgusal podcastten uyarlanan dizinin yaratıcıları Zack Akers ve Skip Bronkie. Yönetmen koltuğunda Rebecca Thomas oturuyor. Yapımcı koltuğunda Akers ve Bronkie’ye Josh Appelbaum, Adam Banks, André Nemec, Michelle Purple, Scott Rosenberg ve Jessica Biel gibi isimler eşlik ediyor.

Gizem ve gerilim ögelerini harmanlayan bir drama dizisi olan Limetown‘ın bölüm süreleri 22-32 dakika arasında değişiyor ilk 8 bölüm itibarıyla.

Dünyanın en önde gelen nörologları ve onların aileleri, 2003 yılında Limetown adı verilen bir araştırma tesisinde toplanmışlar. Neyi araştırdıkları ve görevlerinin ne oldukları günümüzde hala gizemini korumakta.

8 Şubat 2004 tarihinde tesisten bir ‘İmdat!’ çağrısı gelmiş ve bunu üzerine müdahale ekipleri Limetown’ın yolunu tutmuşlar. Fakat 3 gün boyunca özel güvenlik güçleri kimsenin Limetown’a girmesine izin vermemiş. Derken 11 Şubat 2004 tarihinde kapılar açılmış ve özel güvenlik güçleri geri çekilmiş. Bunun akabinde içeri giren müdahale ekipleri 3 gün önce orada olduklarına emin oldukları 326 kişinin hiçbir iz bırakmadan yok olduklarına tanık olmuşlar. Bu gizemli olay o dönem ülke genelinde çok konuşulsa da sonrasında unutulup gitmiş.

Yukarıda bahsettiğimiz gizemli olayı unutmayan ve adeta takıntı haline getiren biri olan Lia Haddock isimli gazeteci, dizimizin ana kahramanı konumunda. Lia’nın Limetown’da yaşayan ve kayıplara karışan akrabaları varmış. Şimdilerde, yani 2019 yılında bir devlet radyosunda çalışan bir araştırmacı gazeteci olan Lia, Limetown hakkındaki gerçekleri öğrenmeye kafayı takmış durumda ve bununla ilgili bir haber hazırlıyor. Eşeledikçe eşeliyor ve bir ipucu kovalıyor azimli bir şekilde.

Karaktere The Sinner ve 7th Heaven dizileri dışında The Texas Chainsaw Massacre, The Illusionist, Next, Easy Virtue ve The A-Team gibi birçok sinema filminden yakinen tanıdığımız Jessica Biel hayat veriyor.

The Hunger Games film serisi ve The Lovely Bones gibi sinema filmleri ile Feud ve Fortitude gibi dizilerden tanıdığımız Stanley Tucci‘yi Lia’nın Limetown’da kayıplara karışan akrabası Emile Haddock rolünde izliyoruz. Lia, Emile ile çok iyi anlaşırmış çocukluğunda.

The Fosters ve Rescue Me dizilerinden tanıdığımız Sherri Saum, Lia’nın radyodaki amiri Gina Purri rolüyle karşımıza çıkıyor.

*Gina’nın Lia’ya Limetown haberinde zorla ortak yaptığı Mark Green karakterini Omar Elba canlandırıyor.

*11 Şubat 2004 günü Limetown’a giren dedektiflerden biri olan Sadia Latifi rolünde The 100, V ve Battlestar Galactica gibi dizilerden anımsanabilecek Rekha Sharma‘yı izliyoruz.

*Lia’nın küçüklüğüne Vera Frederickson hayat veriyor.

Dizide ayrıca Alessandro Juliani, Kelly Jenrette, Janet Kidder, Kandyse McClure, Sheryl Lee, John BeasleyHiro Kanagawa, Ben Cotton ve Marlee Matlin gibi isimler de boy gösteriyor bir veya birden fazla bölümde konuk oyuncu olarak.

Dizinin henüz ilk 3 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Çok iyi bir dizi olduğunu iddia edemem ama izletiyor kendini. Hikayenin nereye bağlanacağını merak ediyor insan. Başrolde Jessica Biel’in yer alıyor oluşu da izlemeye devam etmek için başka bir artı konumunda elbette.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu. Bu da dizinin fragmanı: