fortitude-54f4464474a70

KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Suç, Polisiye, Drama, Gizem, Gerilim

Yapımcı: Simon Donald, Matthew Bird

Sezon-Bölüm sayısı: 1 sezon, 13 bölüm – 2. sezon onayı aldı.

Yayın tarih aralığı: 29 Ocak 2015 — devam ediyor

Bölüm süresi: 45 dk

Yayınlandığı kanal: Sky Atlantic

Jenerik Müziği: Wildbirds & Peacedrums – Peeling Off The Layers

WikipediImdb

Ekran Alıntısı

KONU

1 saat 30 dakikalık prömiyerin ilk 45 dakikalık kısmından, yani ilk bölümden spoiler içerir.

Arktik Okyanusu’nda bulunan, Norveç’e bağlı Svalbard adlı adalar bölgesindeki küçük bir kasaba olan Fortitude’u zor günler beklemektedir. Eskiden madenleri sayesinde zenginliğini koruyan kasaba, artık yeterince maden çıkartamamaktadır ve madenler birer birer kapatılmaktadır. Bölge valisi, buzdan bir otel projesiyle kasabayı bir turizm merkezine çevirmeyi hedeflemektedir. Bu sayede kasaba eski zenginliğine kavuşacaktır. Gerekli izinler alınmış, araştırmalar yapılmış, planlar çizilmiştir. İnşanın başlamaması için hiçbir sıkıntı görünmemektedir.

Bir yandan buz otelin proje çalışmaları sürerken, bir yandan da kasabadaki Arktik Araştırma Merkezi’nde çalışan İngiliz bilim insanları tarafından proje bölgesinde saha çalışmaları yapılmaktadır. Burada ayrıca bölgenin vahşi hayvanları üzerine çalışmalar da yapılmaktadır. Proje bölgesinde oranın koruma alanı altına alınmasına neden olabilecek herhangi bir şey bulunması durumunda proje sonlandırılmak zorunda kalabilir.

Ekran Alıntısı2Carrie ve Liam adlarındaki iki ufaklığın eve dönerken yolda ilginç görünümlü bir nesne bulmasıyla hikayemiz başlar. Liam eve döndüğünde ateşler içinde yanmaktadır ve bilinci kapanmıştır. Carrie, nesneyi babasına gösterdiğinde bunun göründüğünden çok daha değerli bir şey olabileceği ortaya çıkar.

Bu nesnenin bir mamut kalıntısına ait olabileceğini ve bunu araştırma merkezine satabilirse iyi bir meblağ kazanabileceğini düşünen baba, arkadaşıyla soluğu mamut dişinin bulunduğu yerde alır. Kalıntıları bodruma saklayıp küçük bir örnekle araştırma merkezinin yolunu tutan ikili, orada beklemedikleri bir tepkiyle karşılaşırlar.

Araştırma ekibinin başındaki Profesör Stoddart, valiyi bu yeni gelişmenin otel projesinin gidişatını değiştirebileceği konusunda uyarır. Ancak akşamında evinde ölü bulunur. Başta hayvan saldırısı gibi görünse de bunun bir cinayet olabileceğini gösteren kanıtlar bulunmaktadır. Daha önce hiç cinayet işlenmeyen, suç geçmişi olmayan Fortitude’ta, bu durumun üstesinden gelinemeyeceğini öngören vali, öldürülen kişi bir İngiliz olduğu için İngiltere’den yardım ister. İngiltere’den bir cinayet masası dedektifi bu dosya için Fortitude’a doğru yola çıkar.

KARAKTERLER

Sofie Gråbøl tarafından canlandırılan;

Vali Odegard

Kocasıyla ilk kez balayında gelip kasabaya aşık olan Hildur, 20 yıldır kasabanın valisi olarak görev yapmaktadır. Görev sırasından bacağından yaralandığı için şu sıralar hastanede kalan eşi Eric (Björn Hlynur Haraldsson) de aynı kasabada polis memuru olarak çalışmaktadır. Hildur bir süredir kasabanın geleceği olan buz oteli projesiyle uğraşmaktadır.

Stanley Tucci tarafından canlandırılan;

Dedektif Morton

Kasabaya göre biraz sıradışı sorgulama yöntemleri olan ve kasabalılarla iletişim sıkıntısı yaşayan dedektifimiz, İngiliz bilim adamının öldürülmesi dosyası için Fortitude polisiyle beraber çalışmak üzere kasabaya gelir. Tahmin edileceği üzere kasaba polisiyle iyi bir başlangıç yapamaz. Tek başına çalışmak zorunda kalsa da bu işin sonunu görmeye kararlıdır.

Christopher Eccleston tarafından canlandırılan;

Profesör Stoddart

Arktik Araştırma Merkezi’nin başında yer alan Profesör Stoddart, şu sıralar Vali Odegard’ın buz oteli projesinin çevresel etkileri ve proje alanının saha çalışmaları ile ilgilenmektedir. Kasaba çocuklarının beklenmedik keşfi, onun bu proje üzerine olan raporunu baştan sona etkileyecektir. Ancak bunu gerçekleştirmeye zaman bulamadan öldürülür.

Richard Dormer tarafından canlandırılan;

Dan Anderssen

Dan, kasabanın şerifidir. Kasaba geçmişinde suç diye bir şey olmadığı için şerifin de şimdiye kadar yaptıkları arama kurtarmayla sınırlıdır. Kasabalılar tarafından sevilen sayılan biridir. Daha önce hiç cinayet dosyasında çalışmamış olsa da yardıma İngiltere’den bir dedektifin gelmiş olmasına tepkilidir. Ona olabildiğince zorluk çıkarır. Profesörün öldürüldüğü gece kendisi de cinayet mahalindedir.

Michael Gambon tarafından canlandırılan;

Henry Tyson

Ödüllü fotoğrafçı Tyson, Arktik’te hayvan ve manzara fotoğrafları çekmektedir. Fortitude’un en eskilerinden olan Henry’ye yakın zaman önce karaciğer kanseri tanısı konmuştur ve kısa bir ömür biçilmiştir. Bir yandan haftalar önce yanlışlıkla öldürdüğü adamın suçluluğuyla boğuşurken, bir yandan da bölgede kendisine uygun bir tedavi merkezi olmadığından anakaraya gönderilmesi gerektiği kararıyla yüzleşmektedir.

Luke Treadaway tarafından canlandırılan;

Vincent Rattrey

İngiltere’de yırtıcılar üzerine okuyan ve araştırmalar yapan Vincent, hayatının macerasını yaşamak için Fortitude yoluna koyulur ve aradığı macerayı da bulur. Profesör Stoddart’ın ekibine katılır ve bir süredir bölgede baş gösteren kutup ayılarındaki yamyamlık davranışları üzerine araştırmalar yapmaktadır.

Sienna Guillory tarafından canlandırılan;

Natalie Yelburton

Araştırma Merkezi’nde çalışan bilim insanlarından biri. Oldukça güzel ve zeki. Kasabada yaşananların ucu Araştırma Merkezi’ne kadar ulaşınca soruşturmanın ortasında bulur kendisini.

YAZARIN NOTU

Hikayeye biraz yavaş girdiklerini söyleyebilirim. 1,5 saat kısa bir süre değil ve ben bunu iyi değerlendiremediklerini düşünüyorum. Ama yavaş da olsa kafada güzel soru işaretleri oluşturmayı başardılar. Belki biraz daha sıkıştırılmış ve daha az karakterin yer aldığı bir pilot daha güzel olabilirdi.

İlerleyen bölümlerde zaten sizi hikayesinin içine dahil etmeyi başarıyor. Kendisi için bile izlenebilecek oldukça başarılı oyuncular barındırıyor yapım. Kuzey ülkelerinin soğuğu da içinize işliyor. Doğa manzaraları için bile izlenmeye değer. Dizi İzlanda’da çekiliyor.

Şu an nereye bağlanacak hiçbir fikrim yok. Doğaüstü bir şeylere de bağlanabilir, sıradan bir polisiye yapımı da çıkabilir. Aralara yerleştirdikleri güzel sahneler bende göründüğünden daha fazlası olacağı izlenimi yarattı, umarım da öyle olur.

Çoktan izlemeye başlayanlara ve izlemeyi düşünenlere iyi seyirler diliyor, sizleri tanıtım filmleri ile başbaşa bırakıyorum.

TANITIM FİLMLERİ