ABD’nin ulusal kanallarından FOX’ta yayınlanan  9-1-1’ın uzantısı olan 9-1-1: Lone Star, 19 Ocak itibarıyla televizyona dahil oldu ve ilk sezonuna devam ediyor. Hatta 10 bölüm sürecek sezonu hali hazırda ana dizinin yayın saatinde ekrana geliyor ve tamamlandığında 9-1-1 sezon arasından dönmüş olacak.

Uzantı diziyi ana dizinin yapım ekibi Ryan MurphyBrad Falchuk ve Tim Minear hazırlıyor. 9-1-1’ın yayın hakkı ülkemizde FOX Life Türkiye kanalında. Henüz uzantı dizinin yayınına başlayan olmadı ama muhtemelen (diğer dizi nedeniyle yediği para cezaları engel teşkil etmiyorsa tabii) yine aynı kanalda olur.

9-1-1: Lone Star için kullanılan “Aynı Numara, Farklı Şehir” kalıbı doğru ve yerinde bir ifade. 9-1-1’ın hikayesi Los Angeles merkezli, uzantı dizinin hikayesi ise Texas’ta geçiyor. Zaten eyalet “The Lone Star State” takma ismiyle de biliniyor. İtfaiye, polis ve paramediklerden oluşan bir ekibi Austin’deki yardıma ihtiyaç duyan kişilere yardım ederken izliyoruz.

Her bölüm kimi zaman absürt, kimi zaman önemli, bazen de felaket denebilecek çeşitli olaylara müdahale ediyorlar. Ana dizide olduğu gibi ekibin özel hayatında olup bitenler de ekrana geliyor.  New York’un Manhattan bölgesinde itfaiyeci olarak çalışan Owen Strand, Texas’ta çalışması için gelen teklifi kabul edip de kendisi gibi itfaiyeci olan oğluyla birlikte eyalete taşınınca asıl hikaye başlıyor.

Ana Karakterler / Oyuncular

Owen Strand (Rob Lowe): İtfaiye biriminin sorumlusu, TK’in babası. İşini seven, düzgün bir adam ve iyi bir baba. 11 Eylül sırasında birlikte çalıştığı ekipteki kişileri kaybetmiş olmanın izlerini hala taşıyor. Bir de kansere yakalandığı gerçeğiyle yüzleşiyor.

Michelle Blake (Liv Tyler): Paramedik. Acil Tıbbi Hizmetler bölümünün başındaki isim. Üç yıldır kendisinden haber alınamayan kız kardeşini aramaya devam ediyor.

Tyler Kennedy “TK” Strand (Ronen Rubinstein): Owen’ın kendisi gibi itfaiyeci olan oğlu. İlk bölümde yaşadığı bazı problemlerin ardından aşırı doz opioid alıyor. Bu da Owen’ın kendisine gelen başka birim teklifini yeni bir başlangıç için kabul etmesinde rol oynuyor. Eşcinsel.

Judson “Judd” Ryder (Jim Parrack): Birimin yaşadığı bir yangın kazasında çalışma arkadaşlarını kaybetmiş ve o da bunun izlerini taşımaya devam ediyor. Owen’la sert bir başlangıçları olsa da birbirlerine alışıyorlar.

Grace Ryder (Sierra McClain): Judd’ın eşi ve bu dizinin 9-1-1 operatörü. İşine geri dönmekle ilgili problem yaşayan Judd’ın en büyük destekçisi.

Marjan Marwani (Natacha Karam): İtfaiyeci/paramedik. Ekibin Müslüman üyesi, yaptığı iş onu zaman zaman ailesiyle ve bağlı olduğu toplulukla karşı karşıya getiriyor.

Carlos Reyes (Rafael Silva): Austin Polis Departmanı’ndan bir polis memuru. Michelle’in yakın arkadaşı. Şehre taşındıktan sonra TK’le yakınlaşmaya başlıyorlar.

Paul Strickland (Brian Michael Smith): İtfaiye ekibinden. Trans bir erkek.

* Trivia (Tırıvırı Bilgi): Michelle’in kız kardeşinin eski sevgilisi Dustin’i canlandıran Jon Foster, Liv Tyler’ın kız kardeşinin eşidir. Brian Michael Smith, trans bir aktör.

Ana diziyi her türlü absürtlüğüyle birlikte 3 sezondur izleyen birisi olarak uzantı dizisine de başladım tabii. Başladığımdan beri “9-1-1’ı izleyen/izleyebilen bunu da bir şekilde izler/izleyebilir,” düşüncesini taşıyorum.

Diğer dizinin vakalarla veya karakterlerin başından geçenlerle ilgili beğenilen veya ilgi çeken taraflarını alarak bir şekilde bu diziye uyarlamışlar resmen. Bir tarafın tsunamiyi veya depremi yaşadığı yerde diğer taraf felaket olarak tayfunu yaşıyor mesela. Rob Lowe ile Liv Tyler, Angela Bassett ve Peter Krause’la benzer işlevi görüyorlar. TK ve Carlos, bir bakıma Buck ve Eddie’yi hatırlatıyor. Şu an için “9-1-1” tarafı hikaye bazında ana dizide olduğu kadar aktif değil denebilir.

Rob Lowe, orada burada çok gördüğüm ama bir türlü doğru düzgün izleyemediğim bir isim. Liv Tyler ve Jim Parrack ise üstüne bonus oldu. Diziye uzantı olduğu için başladım aslında ama kadrosuyla idare etmesi zor olmuyor. Böylesi bir dizi için onlar da yeterli. Ana diziyi tabii ki tercih ederim ama bunun da yoklukta gideri var.

9-1-1: Lone Star genel olarak böyle bir dizi. İyi seyirler.

** Bugünle birlikte 22dakika’daki üyeliğimin 10. senesi doldu.