TBS’in geçtiğimiz yaz bizlerle buluşturduğu komedi dizisi Wrecked’ın tanıtımına hoş geldiniz!

Lost parodisi olması ile öne çıkan, izleyici çekmek ve tanınırlık kazanmak konusunda bunun çok ekmeğini yiyen diziyi 20 Haziran’da başlayacak 2. sezonu öncesi daha yakından tanımak isterseniz sizi yazımızın devamına alalım.

GİRİZGAH

ABD’de TBS ekranlarında salı akşamları izleyici ile buluşan dizinin yaratıcıları 2 erkek kardeş olan Jordan Shipley ve Justin Shipley. Senaryo konusunda Carol Kolb bu ikiliye destek oluyor. Yapımcı kadrosunda ise Shipley kardeşler dışında Moses PortJesse HaraChristopher J. ConnollyBen Dougan ve Michael Pendell gibi isimler var.

Çekimleri Porto Riko’da gerçekleştirilen dizinin bölüm süreleri 21 dakikadan oluşuyor.

10 bölüm süren ilk sezonunu 0.61 reyting ve 1.648 milyon izleyici sayısı ile açıp 0.35 reyting ve 0.918 milyon izleyici sayısı ile kapayan Wrecked, 0.45 reyting ve 1.251 milyon izleyici sayısı ortalaması tutturdu ilk sezonunda.

Resmi Site – IMDBInstagram – TwitterFacebook

KONU

Wrecked için yukarıda da belirttiğim üzere Lost dizisinin komedi versiyonu diyebiliriz. Bir uçak kazası oluyor, uçak okyanusun ortasında ıssız bir adaya düşüyor, bu talihsiz kazadan sağ çıkan bir grup insan var ve akabinde de bir hayatta kalma ile adadan kurtulma mücadelesi başlıyor. Doğa zorluklar çıkarıyor, açlık önemli bir problem, insanlar arasındaki fikir ayrılıkları ve hakimiyet mücadelesi de cabası. Adadaki insanların bu hayatta kalma mücadelesinde en önemli düşmanları ise elbette kendileri.

Genelde adada izlediğimiz karakterlerden bazılarını nadiren de olsa geriye dönüşlerle ada dışında da izleme fırsatı yakaladığımızı belirtmeden geçmeyeyim.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Danny ve Owen

Adaya ayak bastıkları ilk andan itibaren kanka olmaya başlayan iki karakter Danny ve Owen. Danny’nin adada elinde tek silah barındıran kişi olup polis taklidi yapması ve Owen’ın uçağın kabin görevlilerinden biri olması bu iki karakterle ilgili ilk bilmeniz gerekenler. Bu iki naif karakterden Danny’nin biraz aptal olduğunu ve iki karakterin de biraz pısırık olsalar da cesaret konusunda kendilerin geliştirmeye çalıştıklarını belirtmeden geçmeyeyim.

Danny rolünde Brian Sacca‘yı, Owen rolünde ise Friends with Benefits ve About a Boy dizilerinden hatırlayabileceğiniz Zach Cregger‘ı izliyoruz.

Emma ve Florence

Adaya düşmeden önce birbirini tanıyan, ilk etapta yakın iki arkadaş mı yoksa sevgili mi olduklarını bilmediğimiz Emma ve Florence. Emma’nın podiatrist (ayak doktoru) olması ve Florence’in barışçıl bir yapıya sahip oluşu bu iki karakter ile ilgili ilk bilmeniz gerekenler. Doğru kararı vermeye çalışan, kadının gücü ve bağımsızlığını vurgulamaya özen göstermelerinin ortak özellikleri olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

Emma karakterinde Togetherness ve Mixology dizilerinde hatırlayabileceğiniz Ginger Gonzaga‘yı, Florence rolünde ise Man Seeking Woman‘dan anımsanabilecek Jessica Lowe‘ı izliyoruz.

Todd

Todd, adadaki en rahat karakterli insanlardan biri. Yegane umursadığı şey kendisi. Hafiften palavracı ve düzenbaz bir tip.

Karaktere The Grinder ve Halt and Catch Fire dizilerinden anımsanabilecek Will Greenberg hayat veriyor.

Jess

Jess, Todd’un uzatmalı sevgilisi. 7 yıldır birlikteler ve evlenme teklifi alma zamanının gelip de geçtiğini düşünüyor.

Karaktere hayat veren Ally Maki‘yi 10 Things I Hate About You dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Pack – Steve – Karen

Pack gerçek hayatta bir sporcu menajeri. Adada ise kaza ve belaları mıknatıs gibi çeken, yanlış kararlar almaya meyilli biri. Karaktere Mr. Robinson dizisinden anımsanabilecek Asif Ali hayat veriyor.

Steve ve Karen, gerçek hayatta aradığı mutluluğu bulamamış iki ezik karakter ve ada onlara kendilerini yeniden keşfedebilme, hayata yeniden başlama fırsatı sunuyor. Haliyle adaya diğer karakterlere oranla daha fazla bağlılar. Steve karakterinde Rhys Darby‘yi, Karen karakterinde ise Brooke Dillman‘ı izliyoruz.

Rosa

Uçağın kabin görevlilerinden Rosa rolünde Happy Endings, Scrubs ve Casual gibi dizilerden aşina olduğumuz Eliza Coupe, korkak ve pasaklı hippi Chet rolünde No Tomorrow ve Flaked dizilerinden hatırlayabileceğiniz George Basil, galeyanı seven Diane rolünde Lela ElamKurt Turdhole rolünde Todd Allen Durkin ve Roger rolünde Mike Benitez de tekrar eden rollerde karşımıza çıkan bazı isimler.

YAZARIN NOTU

Üstüne büyük övgüler yapılacak bir dizi olmasa da çerez niyetine izlenebilecek, kahkaha attırmasa da keyifli vakit geçirten, Lost’a yaptığı göndermelerle bir nevi Lost özlemi gidermeye de yarayan, absürtlük dozu yormayan, kendi halinde, sempatik bir dizi Wrecked.

Danny hariç 9 ana karakterden 8 tanesinin de bir izlenirliği var bana göre. Oyuncu seçimleri de gayet yerinde. Benim izlemekten daha fazla keyif aldığım isimler ise Todd, Jess, Emma ve Florence.

Dizinin göz bebekleri Emma, Florence ve Jess

Öyle üzerine çok büyük övgüler veya yergiler yapmaya gerek yok. Açın, izleyin, eğlenin işte! 20 Haziran’da başlayacak 2. sezona yetişmek için harcamanız gereken süre ise sadece 210 dakika!

İzleyecek olanlara iyi seyirler!

1. SEZON FRAGMANLARI

2. SEZON FRAGMANI

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.