Netflix’in yeni draması Black Summer‘ın tanıtımıyla sizlerleyiz bugün.

8 bölümden oluşan ilk sezonu 11 Nisan 2019 tarihinde izleyiciyle buluşan Black Summer, Syfy’da 5 sezon yayınlanan Z Nation ile aynı evrende geçen bir dizi olarak lanse ediliyor. Z Nation’ın yaratıcılarından Karl Schaefer ile yine söz konusu dizinin az buçuk mutfağında yer almış isimlerden John Hyams, dizinin ortak yaratıcıları konumundalar. Yazar masasında bu ikiliye Delondra Williams, Abram Cox ve Daniel Schaefer gibi isimler eşlik ediyor.

Aksiyon, gerilim ve korku ögelerini harmanlayan bilim kurgu türünde bir drama olan Black Summer‘ın bölüm süreleri ise 20-45 dakika arasında değişiyor. Elbette bu sürelerin yaklaşık 4 dakikası açılış ve kapanış kısımlarındaki hikayeden bağımsız geçen süreler.

Bir karakterden işittiğimiz üzere yaklaşık 6 hafta önce bir zombi kıyameti başlamış. Bu 6 haftalık süreçte neler olmuş bitmiş bilmiyoruz. Hikayeyi bir yerleşim merkezindeki insanların orduya bağlı askerler tarafından tahliye edildiği bir günde açıyoruz. Gerekli evrakları olanların, yaralı olmayanların ve huzursuzluk çıkarmayanların askeri araçlara yüklenerek birincil tahliye noktası olarak belirlenen şehir merkezindeki stadyuma götürüldüğü ve oradan hava yoluyla daha güvenli yerlere nakillerine başlanacağı oldukça hareketli bir gün. Hikayemizin merkezindeki karakterler de çeşitli sebeplerle bu tahliye fırsatını kaçırmış olan ve bir yolunu bulup stadyuma ulaşmak isteyen kimseler.

Zombiye dönüşümün çok hızlı bir şekilde gerçekleştiği, zombilerin koşabildiği, atlayıp zıplayabildiği ve çok hızlı bir şekilde hareket edebildiği, insanların ise zombilerden daha tehlikeli bir hale bürünebildiği bir ortam tasvirinden söz etmeden de geçmeyelim ayrıca karakter tanıtımlarına geçmeden önce. Diziyle ilgili bir diğer belirtilmesi gereken şey ise parçalı anlatım tarzına sahip oluşu. Bir hikaye parçasını izlemeye devam ederken belirsiz aralıklarla ekranda bir yazı beliriyor ve bölümü şekillendiren bir diğer parçaya geçiyoruz.

*Bir numaralı ana karakterimiz Hart of DixieGary UnmarriedThe Class ve Kitchen Confidential gibi dizilerden tanıdığımız Jaime King‘in canlandırdığı Rose karakteri. Rose, tahliye sırasında kocası Patrick (Ty Olsson) ile beraber kızından ayrı düşüyor ve ona ulaşmak için amansız bir yolculuğu çıkıyor. Bu yolculukta ona yolda karşılaştığı yabancı insanlar eşlik ediyor.

*Tahliye gününde birtakım askerler tarafından yakalanan ama bir şekilde kurtulmayı başaran, Rose’un yolculuğunda ona eşlik eden, kendine ait olmayan bir askeri üniforma giyen ve o üniformanın üzerinde yazılı Spears ismiyle tanıdığımız cesur bir siyahi erkeğe hayat veriyor Justin Chu Cary.

*Az buçuk konuşulanları anlayabilse de İngilizce konuşamayan Koreli bir genç kız olan Kyungson karakterinde Christine Lee‘yi izliyoruz.

*Kyungson’ın yolda karşılaştığı dilsiz bir genç erkek olan Ryan karakterini Mustafa Alabssi canlandırıyor.

*Hafiften tırsak bir adam olan Lance karakterinde Kelsey Flower karşımıza çıkıyor.

*Stadyuma ulaşmaya çalışırken yolda Kyungson’a denk gelen orta yaşlı bir Latin erkek olan William karakterinde Sal Velez Jr.‘ı izliyoruz.

*William ve Kyungson’ın yolda denk geldiği bir yaşlı kadın olan Barbara karakterini Gwynyth Walsh canlandırıyor.

İlk 45-50 dakikalık süreçte tanıştığımız yukarıdaki karakterlere ek olarak yolda başka karakterlerle de karşılaşıyoruz elbette. Ama onlardan da bahsedip lafı uzatmayayım daha fazla.

Yayınlandığı gün içerisinde seri bir şekilde arka arkaya izleyip bitirdim sezonu. Yeterince akıcı bir diziydi. Bölüm sürelerinin çok uzun olmamasının da bunda payı büyük elbette. Kadroda Jaime King dışında aman aman tanıdık bir sima bulunmasa da çabucak alışıyorsunuz tiplere. Ama karakterlere aman aman bağlanacak bir vaziyet de yok ortada.

Bir beklentiyle başına oturmadan, vakit geçirmek için izlenebilecek bir dizi olmuş Black Summer. Türe dair pek yeni bir şey de vaat ettiği söylenemez aslında ama izletiyor kendini işte. Zaten hepi topu 8 bölümcük. Türü sevenler ve çok fazla zombi görmedik diye şikayet etmeyecek olanlar bir şans verebilir diye düşünüyorum.