Z Nation Wallpaper12 Monkeys, Defiance ve Dominion gibi dizilerin yayınlandığı kanal SyFy, 12 Eylül 2014’te yepyeni bir zombi dizisiyle tanıştırdı bizleri; Z Nation. Ekranlarda The Walking Dead gibi efsaneleşmiş bir zombi dizisi varken kanalın böyle bir dizi yayınlayarak ne kadar cesur bir karar aldığını görüyoruz. Peki, nedir bu Z Nation diyorsanız buyurun tanıtımın devamına.

Z Nation 1Yapımcılığı Craig Engler ve Karl Schaefer tarafından yapılan dizi, geçtiğimiz haftalarda ikinci sezonuna başladı. Kablolu kanal reytinglerinden sorumlu arkadaşımız @burakturan‘ın yorumuna göre kanalın en yüksek reytinge sahip dizisi konumunda ve üçüncü sezon onayı alması da kaçınılmaz.

Z Nation 2

Zsunami

Buradan sonrası ilk bölümden ispiyon içerir!!!

Dizimiz zombi istilasından iki yıl sonrasında iki askerin Hastalık Kontrol Merkezi’ne (HKM – CDC) girmesiyle başlıyor. Bu tesiste zombi salgını için aşı geliştirilmeye çalışılıyor. Şu ana kadar geliştirilmiş üç aşı var ve bunlardan herhangi birinin işe yarayıp yaramadığı bilinmiyor. Bu yüzden üç tane mahkum kullanılıyor. Aşılar yapıldığı sıradaysa odaya bir zombi baskını geliyor. Daha sonradan öğreniyoruz ki aşılardan biri işe yaramış ve Murphy isimli mahkum zombiye dönüşmemiş. Şimdi Teğmen Hammond‘ın önünde çok zor bir görev vardır: Murphy‘yi Kaliforniya’da bulunun laboratuvara götürmek.

Z Nation 3

Teğmen Hammond

Bu yolculuk sırasında yolları Blue Sky isimli bir kamptan geçer ve kampın liderinden biraz yardım ister. Birlikte kamptan ayrıldıktan sonra buraya da bir zombi baskını olur. Bu saldırıdan 3 kişilik bir grup daha kurtulur ve diğerleriyle karşılaşırlar. Artık Murphy’yi hep beraber Kaliforniya’ya ulaştırmaya çalışırlar. Gerisini izleyerek öğrenelim :)

Z Nation Ekip

Yukarıdakiler Soldan Sağa: Mack – 10K – Addy Alttakiler Soldan Sağa: Doc – Warren – Garnett – Cassandra – Murphy

Şimdi bir de oyuncu kadrosuna değinelim.

Teğmen Hammond rolünde birçok dizi ve filmde karşımıza çıkan Harold Perrineau var. İnsanlığın son umudunu damarlarında taşıyan dizinin en matrak karakteri Murphy, Keith Allen tarafından canlandırılmakta. Salgından önce Ulusal Güvenlik’te Çavuş olan Garnett, Tom Everett Scott tarafından canlandırılmakta. Bana göre bu dizinin Michonne‘u olan Warren da tıpkı Garnett gibi Ulusal Güvenlik’ten. Warren karakterine Kellita Smith tarafından hayat veriliyor. Ekibin en matrak ikinci kişisi doktorumuz. Murphy’yi ekipte seven tek kişi diyebiliriz. Doc karakteri Russell Hodgkinson tarafından canlandırılıyor.

Bu karakterlerin dışında 10K (Nat Zang – Hedefi 10 bin zombi öldürmek olduğu için kendisine öyle diyor), Cassandra (Pisay Pao), Mack (Michael Welch) ve Addy (Anastasia Baranova) var. Bunlar yollardaki ekibimiz. Bir de NASA’nın kutuplardaki üssünde görevli olan Citizen Z adında bir karakterimiz var. Bu karakterimiz arada ekiple telsizden konuşarak durumlarını öğreniyor ve telsizden radyo yayını benzeri yayınlar yapıyor. Citizen Z, DJ Qualls tarafından canlandırılmakta.

Citizen Z

Citizen Z

Dizi ilk çıktığından beri sürekli olarak The Walking Dead ile karşılaştırılmakta. Bana göre yapılmaması gereken bir şey bu. Z Nation aksiyonun ön planda olup içinde çok az dram barındıran bir yapım. The Walking Dead ise tam tersi. TWD’nin çoğu bölümünde aksiyon yok diye yakınanlar için mükemmel bir dizi Z Nation. İçinde komedi unsurları da var. Özellikle Murphy ve Doc karakterleri neşeleriyle diziye renk katıyorlar. İlk birkaç bölümü aksiyon üzerine yoğunlaşsa da ilerleyen bölümlerde dizi rayına oturuyor. Herkesin şans vermesini öneririm. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler.