CBS’in yeni sezon dramalarından God Friended Me‘nin tanıtımına hoş geldiniz.

God Friended Me, 30 Eylül 2018 tarihinden itibaren pazar akşamları CBS ekranlarında olacak. Ama CBS çok daha öncesinden kendi internet sitesi üzerinden dizinin ilk bölümünü yayınlamayı tercih etti. Ben de 31 Ağustos 2018 tarihinde paylaşılan bu ilk bölümü izledim, epey beğendim ve bu tanıtımı hazırlamaya karar verdim.

God Friended Me‘nin yaratıcıları Alcatraz’ın da yaratıcıları olan, Gotham ve Hawaii Five-0 gibi dizilerde de yapımcı olarak beraber çalışmışlığı bulunan Steven Lilien ve Bryan Wynbrandt ikilisi. Bu ikiliye yapımcı koltuğunda Marcos Siega da eşlik ediyor. Siega ayrıca yönetmenlik de yapıyor dizide.

Dizinin ilk bölümü 43 dakika uzunluğunda. Diğer bölümler de 40-44 dakika aralığında olacaktır standart bir anlayışla.

KONU

Miles Finer, ek iş/hobi olarak podcast programları düzenleyen bir gençtir. Tanrının varlığını her fırsatta inkar eden bir ateist olarak yaşamını sürdüren Miles, podcast programlarında da bu konuyu dillendirmekten geri durmamaktadır. Bu programlardan birinin akabinde Miles’a Facebook’tan bir arkadaşlık isteği gelir. Bu arkadaşlık isteği Tanrı’dan gelmektedir ve reddetse de ısrarla gelmeye devam etmektedir. Sonrasında bu ısrarlara yenik düşer ve bu arkadaşlık isteğini kabul eder Miles neyin içine girdiğinden bihaber bir şekilde. Çünkü ısrarlı bir şekilde devam eden istekler bununla sınırlı kalmayacaktır. Arkadaşlık isteği Miles tarafından kabul edilen Tanrı, Miles’e yeni arkadaş önerileri göndermeye başlar. Miles’ın hayatlarına yön vereceği ve Miles’ın hayatını değiştirecek yeni yeni insanlar. Peki, bu Tanrı kimdir? Bu gönderimlerin arkasında kim vardır? Bu durum planlı bir hareket mi yoksa gerçek Tanrı’nın bir oyunu mu? Karşısına çıkan insanlar ve gerçekleşen olaylar tamamen tesadüf mü yoksa kaderin bir yansıması mı?

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

Miles Finer (Brandon Micheal Hall):

Konu bölümünde kendisinden epeyce söz etiğimiz hikayemizin ana kahramanı. Başına gelen bu garip olayı anlamlandırmaya ve çözmeye çalışıyor. Bu kapsamda yaşadığı şeyler de inançsızlığını sorgulamaya başlamasına neden oluyor.

Annesi küçük yaşta vefat etmiş ve bu zamansız kaybın ardından babası ile araları açılmaya başlamış. Şu sıralar pek görüşmüyorlar.

Aktörü The Mayor ve Search Party dizilerinden tanıyoruz.


 

Cara Bloom (Violett Beane):

Miles’a Tanrı’dan gelen arkadaşlık önerisi sayesinde tanışıyorlar. Bir internet dergisinde başarılı bir köşe yazarı kendisi ve 6 haftadır bir yazar tıkanıklığı içerisinde. Patronu tarafından yazı teslim etmesi için sıkıştırılmaya başlayınca Miles’ın bu garip hikayesinin bir yazıya çıkış noktası olabileceğini varsayıp Miles’a Tanrı’yı bulma konusunda yardımcı olmaya karar veriyor.

Aktrisi The Flash ve The Resident dizilerinden tanıyoruz.

 


 

Rakesh Sehgal (Suraj Sharma):

Miles’ın iş yerinden bir arkadaşı. Aynı zamanda da bir hacker (bilgisayar korsanı) kendisi. Miles onu da Tanrı’yı bulma yolculuğuna ortak ediyor.

Ailesi ile yaşayan yalnız bir adam. Ailesi Hintli bir kızla görücü usulü tanışıp evlenmesini istiyor, o ise aşık olmak. Güleryüzlü, sempatik bir adam Rakesh.

Aktörü Homeland dizisinden anımsayabilirsiniz.

 


 

Arthur Finer (Joe Morton):

Miles’ın arasının pek de iyi olmadığı babası. Kendisi mesleğindeki 25. yılını kutlamaya hazırlanan bir rahipken oğlunun bir ateist olmasından rahatsızlık duyuyor. Ama oğluyla vakit geçirmeyi de çok özlüyor.

Aktörü Scandal, Eureka, Proof ve Coma gibi dizilerden tanıyoruz.

 


 

Ali Finer (Javicia Leslie):

Miles’ın kız kardeşi. Miles ile babasının aralarını düzeltmelerini arzu ediyor. Barmenlik yapıyor.

 

 

 

 


Dizide tekrar eden rollerle izleyeceğimiz bazı isimler ise şunlar:

Cara’yı küçük yaşta terk eden ve yıllar sonra yeniden karşılaştığı annesi Susan rolünde Rachel Bay Jones‘u izleyeceğiz.

Cara’nın varlığından yeni haberi olduğu yarı kız kardeşi Liv rolünde Eleanor Koski karşımıza çıkacak.

-Alphas, Designated Survivor, The Last O.G. ve Empire gibi dizilerden tanıdığımız Malik Yoba, ilerleyen bölümlerde Miles’ın amcası Terrence rolünde kadroya dahil olacak.

-Cara’nın patronu Natalie rolünde Flor De Liz Perez karşımıza çıkacak.

-Salvation dizisinden tanıdığımız Shazi Raja‘yı Rakesh’in ebeveynlerinin ayarladığı bir buluşmada tanışıp kaynaştığı Jaya isimli maceraperest bir kadına hayat verirken izleyeceğiz gibi duruyor bunların dışında.

YAZARIN NOTU

Yayınlanan ilk bölümünden epey memnun kaldım God Friended Me’nin. Genel olarak suç ve polisiye türünde bölümlük hikayeler sunan drama dizileri yayınlayan CBS kanalından farklı bir iş geliyor diyerek şaşırıp radarıma almıştım bu diziyi daha deneme bölümü aşamasındayken. Umutluydum diziden biraz ama kanal CBS olunca beklentimi de düşük tutuyordum. İzlediğim ilk bölüm beklediğimden çok daha iyi çıktı kesinlikle. CBS’in drama standartlarının epey üzerinde bir iş olacak gibi duruyor bozmazsa.

Ruhani bir dizi olmuş. Lezzetli bir draması ve sempatik karakterleri var. Hafiften komedisi de mevcut ayrıca. Müzik kullanımları da hiç fena değil. Küçük küçük güzel sürprizler de sıkıştırmayı başarmış ayrıca aralara.

Muhtemelen bölümlük hikayeler üzerinden ilerlerken ana konuya dirsek temasında bulunmaya devam edecek. Diğer bölümler de ilk bölüm ayarında gelmeye devam ettiği sürece sezonun iyi işlerinden biri olabilir.

FRAGMANLAR