TBS’in yeni komedisi The Last O.G.‘nin tanıtımına hoş geldiniz.

GİRİZGAH

The Last O.G., 10 bölümlük ilk sezonunu 3 Nisan 2018 tarihinde açıp 5 Haziran 2018 tarihinde kapattı. Dizinin 2. sezon onayı aldığını da belirtmeden geçmeyelim.

The Last O.G.‘nin yaratıcıları John Carcieri ve Jordan Peele. Yapımcı kadrosunda Carcieri ve Peele dışında Tracy MorganJoel ZadakEric TannenbaumJeff Stilson gibi isimler var.

Kahkaha efektsiz komedi dizisinin bölüm süreleri 25 dakikalık ilk bölüm hariç 20-22 dakika arasında değişiyor.

KONU

Tray, uyuşturucu ticareti yapmak suçundan 15 yıl hapis yattıktan sonra şartlı tahliyeyle iyi halden cezaevinden salınır. İlk iş olarak hapisteyken hiç iletişim halinde olmadığı eski kız arkadaşı Shay’i bulmak için yola çıkar. Shay, bu 15 yıllık süre zarfında Josh isimli beyaz bir adamla evlenmiştir. Bu mutlu evlilikten biri erkek biri kız ikiz çocuk sahibi olmuştur. Lakin 14 yaşlarındaki çocukları görünce Tray’in kafasında şimşekler çakmaya başlar. Acaba bu 2 çocuğun babası kendisi midir?

Tray, içeride kaldığı süreçte eskiden tanıdığı insanların ve yaşadığı yerin ne kadar değiştiğine şahit olunca büyük bir şok geçiriyor. Brooklyn’i beyazlar ele geçirmiş, tehlikeli ve gürültülü caddeler sakinleşmiş. Mahalleyi etkisi altına alan medeniyet Tray’i epey bir korkutmakta.

Tray’in bu şartlı tahliye sürecinde eski mahkumların kaldığı bir rehabilitasyon merkezinde hayatını yeniden yoluna koymaya başlaması, bir iş bulup çalışması ve yeni dünyaya adapte olması gerekmektedir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Tray=

Konu bölümünde kendisinden epeyce söz ettiğimiz Tray çok fazla düşünmeden hareket eden, başına buyruk, ‘Hayır’ ifadesi kendisi için pek fazla bir şey ifade etmeyen, epey disiplinsiz ve sorumsuz bir adam.

Karaktere 30 Rock dizisinden tanıdığımız Tracy Morgan hayat veriyor.

=Shay=

Tray’in hala çok aşık olduğu eski sevgilisi ve belki de çocuklarının annesi. Tray hapishanedeyken kendini geliştirmiş, iyi bir işi, iyi bir eşi ve mutlu bir hayatı var. Hayır işleri ile falan da ilgileniyor. Bir hanımefendi görüntüsü içerisinde olsa da öfkelendiğinde içindeki varoş ortaya çıkmaya başlıyor. Tray’e zamanında yaptığı aptalca tercihler için çok kızgın ve onu hayatında istemiyor.

Karakteri The Carmichael Show dizisinden tanıdığımız Tiffany Haddish canlandırıyor.

=Bobby=

Tray’in eski komşusu, yeni kankası. Tray’in değişen mahallesinden geride kalan tek şey belki de o. Değişime karşı direnen nadir insanlardan biri. Tray, hapishaneye girdiğinde 14-15 yaşlarında bir çocukmuş. Tray’e karşı çocukluk yıllarından büyük bir hayranlığı ve saygısı var. Pek zeki olmayan, uçuk kaçık, sempatik bir tip.

Karaktere Black-ish ve You’re the Worst dizilerinden anımsanabilecek Allen Maldonado hayat veriyor. 

=Mullins=

Tray’in kaldığı rehabilitasyon merkezinin sorumlusu. Pozitif güdüleme birincil amacı olması gerekirken o tam tersi bir şekilde olayların negatif yönlerine vurgu yaparak yaklaşıyor eski mahkumlara karşı. Konuşmayı seven, coşkulu bir tip.

Karakteri The Soul Man dizisinden tanıdığımız Cedric the Entertainer canlandırıyor.

=Josh=

Shay’in kocası. Eşine karşı destekleyici, sakin mizaçlı, iyi niyetli ve kibar bir adam.

Karaktere Superstore ve House of Lies dizilerinden anımsanabilecek Ryan Gaul hayat veriyor.

=Shazad ve Amira=

Shay’in 14 yaşlarındaki, iyi yetiştirilmiş, zeki ikizlerinden Shazad’ı Dante Hoagland, Amira’yı ise Taylor Mosby canlandırıyor.

YAZARIN NOTU

Daha başlamadan önce beğeneceğimi tahmin ettiğim, izlediğim ilk 3 bölümü itibarıyla de başından memnun ayrıldığım bir dizi oldu The Last O.G.. Çok fazla suyunu çıkarmadan yapıyor siyahi komedisini. Hikaye akışı da diyaloglar da karakterler yeterince başarılı. Tracy Morgan başrolde döktürüyor; diğerleri de ona iyi eşlik ediyor. 2. sezon onayı da mevcut zaten. Bu tarz işleri seviyorsanız bir deneyin derim ben.

FRAGMAN