FOX, geçtiğimiz sezon yeni bir tıp draması ekranlara getirdi. 2018 Ocak’ında başlayan The Resident, 14 bölümlük ilk sezonunu geride bırakıp 24 Eylül 2018’de dönmek üzere 2. sezon onayını aldı. İlginizi çektiyse gelin diziye yakından bakalım:

The Resident’ı şu aralar devam eden diğer tıp dramalarından ayıran özelliği, sağlıkta yozlaşmış bir sistemin ön plana çıkarılması. Her bölüm gelen yeni tıbbi vakalar var ama daha çok sağlıkçıların kendi aralarındaki mücadelesi, görevini yanlışa kullanma, diğerlerinin buna göz yumması  ya da  karşı çıkması, ego savaşları gibi konular ağırlıkla yer alıyor. Dizi, ABD’de tıbbi hataların başlıca ölüm nedenleri sıralamasında kanser ve kalp krizinden sonra üçüncü sırada olması gerçeğiyle izleyiciyi yüzleştiriyor.

Devon Pravesh, doktor olarak iş hayatına süpervizörü Dr. Conrad Hawkins sayesinde oldukça hızlı ve sert bir giriş yapar. Conrad, oldukça katı ve soğuk biridir. Fakat Devon, maharetlerini gösterip onunla diğer asistanlardan daha iyi bir ilişki kurabileceğini hisseder. Hiçbir şekilde işine olan sevgisinden şüphe duymasa da hastanedeki perde arkasında dönen olaylarla yüzleşmesi yakındır.

Oldukça saygın bir hastane olan Chastain Park Memorial’da çalışan ekibin cerrah şefi Dr. Randolph Bell, artık yaşlanmıştır. Bundan da öte, ellerinde kontrol edemediği titremeler ortaya çıkmaktadır ama buna rağmen ameliyatlara girmeye devam etmektedir. Çok basit bir apandist ameliyatında bile hastayı ölüme götürebilmekte, sonra bunu ört bas etmesi için diğer ekip arkadaşlarına baskı uygulamaktadır. Gelişen teknolojiyi takip edememesi de hastanenin işleyişinde sorunlar çıkarabilmektedir. Bakalım bu gidişat daha ne kadar süre devam edecektir?

Karakterler üzerinden devam edersek…

Conrad Hawkins

Asistanlığındaki 3. yılındadır. Sert, burnu havada ama akıllı biridir. Devon’ın danışmanlığı yapar. Geçmişte ordu için Afganistan’ta çalışmıştır ve buna bağlı genel olarak hep gergin bir doktordur. Hastaları için işe yaradıktan sonra hiçbir şeyi yapmaktan çekinmez. Hastanedeki yanlış giden şeyleri ortaya çıkarmak ister ama öyle bir sistem vardır ki bunu yapması sanıldığının aksine kolay bir şey değildir. Ucu hiç beklemediği kişilere dokunabilir; beklenmedik sonuçlar doğurabilir.

Karakteri, Gilmore Girls ve The Good Wife’tan tanıdığımız Matt Czuchry canlandırıyor.

Devon Pravesh

Harward’ı birincilikle bitirmiş, yeni nişanlanmış, hayata dair heyecanlı ve idealist bir intörn doktordur. Chastain Park Memorial’da dönenlerin perde arkası karşısında şaşkınlığa uğramıştır ama elinden gelenin en iyisini yapmaya hazırdır. Danışmanı onu çok zorlasa da, başta ondan kurtulmanın yollarını arasa da zamanla şikayet etmekten vazgeçer. Conrad ile beklediğinden çok daha iyi bir ilişki kurmuştur. Aralarında hem bir çekişme vardır, hem de güzel bir işbirliği yaparlar.

Karakteri Halt and Catch Fire ve 90210 gibi dizilerde yer alan Manish Dayal canlandırıyor.

 

Nicolette Nevin

Hastanede pratisyen hemşire olarak çalışmaktadır. Mesleğinde oldukça nitelikli ve kaliteli biridir. Hastaları için mesleğinin gerektirdiğinden çok daha fazla fedakarlık yapmaktan çekinmez. Conrad ile romantik bir geçmişi vardır ama ayrılmışlardır. Bir dargın bir barışık halleri devam etmektedir.  Annesini 13 yaşında kaybetmiştir, bağımlı ama 1 yıldır temiz bir ablası vardır.

Karakteri, Brothers & Sisters, Revenge ve Everwood gibi dizilerde izlediğimiz Emily VanCamp canlandırıyor.

Randolph Bell

Görünürde herkesin hayran olduğu, ideal bir cerrah iken azalan becerilerini ve titremelerini örtbas ederek mesleğinin hakkını veremeyen, korkak ve aciz biridir. Kariyerini, insanların hayatının üstünde tutar.

Karakteri, yakın zamanda American Crime Story’de yer alan Bruce Greenwood canlandırıyor.

Mina Okafor

Nijeryalı ve çok başarılı bir cerrahtır. Teknolojik gelişmeleri takip eder, en iyinin peşinde koşar. Şu aralar cerrahide çığır açacak yeni bir cihazın eğitimini almıştır ve bu hastanenin reklamı için çok önemlidir. Bell’in olayı başta olmak üzere hastanedeki vaziyetlerden bıkmıştır. Aynı zamanda insan ve hasta ilişkilerinde inanılmaz derecede duygusuz biridir.

Karakteri, Billions’ta izlediğimiz Shaunette Renée Wilson canlandırıyor.

Lane Hunter

3. bölümde tanışıyoruz. Bir onkolog. Aynı zamanda kendi kliniği var. Hastalarına karşı sıcak ve samimi bir doktor gibi görünse de kendi çıkarından başka bir şey düşünmez. -5. bölümden ispiyon-  Fazla para kazanmak adına hastalarına gerekenden fazla dozda kemoterapi ilacı kullanan, soğuk, acımasız ve gaddar biri. 

Karakteri, daha çok CSI: New York ile tanınan Melina Kanakaredes canlandırıyor.

The Resident, tamamen Matt Czuchry ve Emily VanCamp sayesinde dikkatimi çeken bir dizi oldu. Başlamadan bu iki oyuncu ne kadar heyecan verdiyse konusu da bir o kadar içimi daraltıyordu. Çünkü malum, etrafta fazlaca tıp draması var. Böyle düşününce tıbbi vakaların çeşitliliği açısından şimdilik fazla doyurmadı ama benzerlerinden daha farklı bir konuya değinmesi ilgimi ayakta tutmaya yeterli oldu. Tıbbi konular dışında; karakterin arasındaki dinamikler, entrikalar ve dozajındaki pembe dizi estetiği sayesinde kendini sevdirdi. Beklediğimden hızlı ilerledi. Çok ayılıp bayılmadan ama sıkılmadan izlediğim bir dizi oldu.

Seyredecek olan herkese iyi seyirler dilerim.

Diziyi daha önce şurada ele almıştık ve orada yorum yapılıyordu.