“Geçmişe Yolculuk” kuşağında bugün: Everwood

Çok eski bir geçmişin ürünü sayılmaz aslında Everwood. 2002-2006 yılları arasında izleyiciyle buluşmuş olan ve Amerikan izleyicisi tarafından pozitif bir şekilde anılan bir dizi. Türkçe altyazısının bulunmamasının da etkisiyle bizim Türk izleyicisi arasında pek fazla popüler değil ama.

Aile draması ile gençlik dramasını harmanlayan, biraz da içine tıp draması iliştiren, bunları da bir kasaba hikayesi içerisinde bütünleştiren bir dizi Everwood. The WB kanalında yayınlanmış olan dizi, 4 sezon ve toplam 89 bölümden oluşmakta. The WB’nin UPN ile birleşerek The CW kanalını oluşturmasının ardından yeni yönetim dizinin fişini çekmiş 2006 yılında.

Dizinin yaratıcısı, sektörün en tanınmış isimlerinden biri olan Greg Berlanti. Yapımcı koltuğunda Rina Mimoun, Michael Green, Scott Swanson, Mickey Liddell, ve Andrew A. Ackerman gibi isimler eşlik etmiş ona bu 4 sezonluk süreç içerisinde.

Dizinin Emmy, Screen Actors Guild, Casting Society of America ve Teen Choice gibi çeşitli ödül organizasyonlarında birçok adaylığı bulunuyor.

Gelelim birkaç da tırıvırı bilgiye:

*Treat Williams, 89 bölümün tamamında yer alan tek oyuncu konumundaymış. Gregory Smith ve Emily VanCamp ise birer bölüm kaçırmışlar.

*Dizide 2 kardeşe hayat veren Emily VanCamp ve Chris Pratt, dizinin yayınlandığı dönemde sevgiliymişler. İkili, 2007 yılında ayrılmışlar.

*Açılış anında dizinin anlatıcısı olarak John Beasley’nin sesini duyuyoruz. Sonrasında da devam ediyor bu durum ara ara. John Beasley, ayrıca dizinin kadrolu oyuncularından biri konumunda.

*Dizinin final bölümü 4.070.000 kişi tarafından izlenmiş.

Dizinin hikayesi, Everwood isimli kurgusal bir yerleşim yerinde geçiyor. Colorado’da karlı dağların eteklerinde kurulmuş olan yaklaşık 9.000 kişi nüfusa sahip küçük bir yerleşim yeri olarak lanse ediliyor Everwood.

Dr. Andrew “Andy” Brown, ailesiyle birlikte New York şehrinde yaşayan çok ünlü bir beyin cerrahıdır. Basında ses getiren önemli ameliyatlar yapmaktadır, ayrıca birçok ünlü isimin de doktoru konumundadır. Maddi durumu oldukça iyidir. Vaktinin neredeyse tamamını işiyle geçirmektedir. Ailesine ise neredeyse hiç vakit ayırmamaktadır.

Yine ailesinin yanında olmayıp işe gömüldüğü bir akşam aldığı kara bir haber ile sarsılır Andy. Çok sevdiği karısı Julia (Brenda Strong) bir araba kazası sonucu yaşamını yitirir ve Andy vakit ayırmadığı için pek tanımadığı 2 çocuğuyla birlikte yalnız kalır.

Aradan 8 ay geçer ve bir anda New York’tan taşınmaya karar verir Andy ve soluğu Everwood’da alır. Çocukları dahil hiç kimse bu taşınmaya anlam veremez. “Niye Everwood?” sorusunun cevabı ise rahmetli eşiyle geçmişte yaptığı küçük bir konuşmada gizlidir.

Karısı da ölse, Everwood’a da taşınsa pek bir değişiklik yoktur ilk etapta Andy’de. Hala işini ve hastalarını 1. sıraya koyan ve ailesini kolayca gözmezden gelebilen o işkolik adamdır. Bakalım ilerleyen süreçte zaman her şeyin ilacı olabilecek midir?

Not: Dizinin ilk bölümünün başına karakterlerin kim olduğunu bilmeden oturulması gerekiyor bana göre. Aksi takdirde bölümden alınacak olan tadın azalacağını düşünüyorum. Yine de bilmek istiyorum diyen varsa ilk bölüm ispiyonlu (spoilerlı) karakter tanıtımları aşağıda.

*Yukarıda kendisinden epey bir bahsettiğimiz Andy karakterine Chesapeake Shores ve Against the Wall gibi dizilerden tanıdığımız Treat Williams hayat veriyor.

Andy, Everwood’a gelir gelmez hemen işe girişiyor. Eski bir binayı elden geçirip kasabanın doktorunun ofisinin tam karşısına kendi ofisini açıyor. Üstelik de tüm doktorluk hizmetinin bedava olduğunu duyuruyor.


*Andy’nin lise çağındaki oğlu Ephram rolünde Rookie Blue dizisinden hatırlanabilecek Gregory Smith‘i izliyoruz.

Ephram, babasının ilgisizliğine karşı öfkeli bir genç. Annesinin vefatı, apar topar Everwood’a gelişleri derken bu öfkesi daha da katlanıyor. Taşınmayı hiç istemediği bu kasabadaki ilk gününde kalbini kasabanın güzel kızı Amy’ye kaptırıyor ve Everwood onun için daha çekilir bir hale geliyor.


*Ephram’ın gönlünü kaptırdığı güzel ve sevimli kızımız Amy karakterinde The Resident, Revenge ve Brothers & Sisters gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Emily VanCamp‘i izleme fırsatı yakalıyoruz.

Amy, okula ayak basar basmaz çok sıcak bir karşılama yapıyor Ephram’a. Çok geçmeden bu yeni filizlenen arkadaşlığın arkasında gizli bir plan olduğunu öğreniyoruz. Amy’nin ilk aşkı ve çok özlediği sevgilisi geçtiğimiz sene bir kazaya karışmış ve sonrasında da komaya girmiş. Amy de onun yeniden hayata dönmesini sağlayabilecek tek kişinin Andy olduğunu düşünüyor. Bu sebeple de babasını bu konuyla ilgili ikna edebileceğini düşündüğü Ephram’ı gözüne kestiriyor.


*Amy’nin babası Harold karakterini Eli Stone, Arrow ve The Untouchables gibi dizilerden anımsanabilecek Tom Amandes canlandırıyor.

Egosu yüksek bir adam olarak tarif edilebilecek Harold, Andy gelene kadar kasabanın tek doktoru konumundaymış. Andy’nin gelişi ve üstüne bir de bedava hizmet vermeye başlayışı ister istemez onu rahatsız ediyor.


*Andy’nin 7 yaşındaki küçük kızı Delia karakterinde Vivien Cardone karşımıza çıkıyor.

Akıllı ve sevimli bir kız olan Delia, babasına karşı da Everwood fikrine karşı da Ephram kadar soğuk değil.


*Amy’nin ağabeyi Bright karakterine Parks and Recreation dizisinden tanıdığımız Chris Pratt hayat veriyor.

Amy’nin komadaki sevgilisi, Bright’ın yakın bir arkadaşıymış. Bu sebeple Ephram’ı Amy’nin etrafında görmek onu gıcık ediyor.


*Harold’ın Andy’nin yanında işe başlayan hemşire annesi Edna karakterini The Originals, Scandal ve Grey’s Anatomy gibi dizilerden anımsayabileceğiniz Debra Mooney canlandırıyor.

Edna eşi vefat edip sonrasında başka bir adamla evlenene kadar oğlu Andy ile birlikte çalışıyormuş. Sonrasında Andy sorun çıkarıp ona karşı tavır almış ve o da işi bırakmış. Rahmetli eşi de bir doktormuş bu arada.


*Edna’nın çok sevdiği yeni kocası Irv rolünde The Soul Man dizisinden anımsanabilecek John Beasley karşımıza çıkıyor.

Irv, Delia’nın okul servisi şoförü aynı zamanda.


*Geçtiğimiz yıl vefat eden Stephanie Niznik‘i Andy’nin evli ve çocuklu kapı komşusu Nina rolünde izliyoruz. Güler yüzlü bir kadın olan Nina ile Andy’nin frekansı tutuyor ve ikiliyi sıkça sohbet ederlerken görüyoruz.

*Merrilyn Gann, Harold’ın eşi Rose karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Party of Five, V, The Night Shift ve Nancy Drew gibi birçok diziden yakinen tanıdığımız Scott Wolf, dizinin 3. sezonunda kadrolu oyuncu olarak ekibe katılmış Dr. Jake Hartman karakterine hayat vermek üzere.

*Grey’s Anatomy dizisinden tanıdığımız Sarah Drew de tıpkı Scott Wolf gibi 3. sezonda kadroya dahil olmuş.

*Sarah Lancaster (Chuck), Marcia Cross (Desperate Housewives), Justin Baldoni (Jane the Virgin), Nora Zehetner (Heroes), Anne Heche (Hung, Men in Trees), Steven R. McQueen (The Vampire Diaries) ve Paul Wesley (The Vampire Diaries) gibi birçok tanıdık ismin yolu geçmiş belirli dönemlerde ayrıca diziden.

5 veya daha az bölümle diziye konuk olmuş olan ünlü oyuncular arasında ise Charlie Weber, Brenda Strong, Dylan Walsh, Tim DeKay, Kelly Carlson, Jane Krakowski, Kate Mara, Betty White, Erinn Hayes, Joanna Cassidy, Melinda Clarke, Ernie Hudson, Elizabeth Mitchell, Camille Guaty, Melinda Page Hamilton, Carter Jenkins, Ryan Hurst, Nia Long, J.K. Simmons, Beau Bridges, Victoria Justice, Justin Kirk ve Kristen Bell gibi çok sayıda isim yer alıyor.

Dizinin henüz ilk 2 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Özellikle ilk bölümü epey başarılı bulduğumu söyleyebilirim. 2. bölümü de fena değildi. Kasaba hikayelerini her daim sevmişimdir. Karakterleri ve oyuncu kadrosu da cazip duruyor ilk 2 bölüm itibarıyla. Karşımda sevebileceğim bir dizi bulmanın mutluluğu içerisindeyim diyebilirim.