Lost’un tüm sahnelerinin kronolojik olarak sıralanıp tekrar bölümleştirildiği “Chronologically Lost” projesinden esinlenerek, faydalanarak hazırladığım “Kronolojik Lost” yazı dizisinin 3. bölümüyle karşınızdayım.

Richard ve Black Rock

Jacob, koruyucu adayı olarak birçok kişi getiriyor adaya ama Man in Black’in manipülasyonlarıyla hepsi bir şekilde ölüyor. Dizide adaya getirilen, bilinen en eski koruyucu Richard. Köle olarak çalıştırıldığı “Black Rock” gemisi ada yakınlarında fırtınaya yakalanıyor ve adaya vuruyor.

Black Smoke, Jacob’tan önce gemiye ulaşıp neredeyse herkesi öldürdükten sonra Man in Black suretiyle Richard’a ulaşıp onu kurtarıyor ve herkesi öldürenin Jacob olduğuna Richard’ı ikna ediyor. Ondan Jacob’ı öldürmesini istiyor.

Jacob’ı öldürmeye giden Richard, Jacob’la konuştuktan sonra gerçekleri anlıyor. Jacob ona kendisine yardımcı olması için iş teklif ediyor. Richard karşılığında karısını diriltmesini istiyor ancak Jacob ölülerin diriltilemeyeceğini söylüyor. Richard bunun üstüne ölümsüz olmak istiyor ve Jacob’ın bunu kabul etmesiyle, elçi olarak adada ölümsüz varlığını sürdürüyor.

Yerliler (Natives, Hostiles, Others)

Bunlar en başından beri, korumaları için adaya bir şekilde getirilen ve adanın yerlilerini oluşturan insanlar. Koruyucunun yani Jacob’ın adamları, takipçileri gibi düşünülebilir. Başta Natives şeklinde anılıyorlardı, Dharma zamanı Hostiles, Oceanic kazası zamanı Others gibi farklı isimlerle anılmaya devam ettiler. Bu yerliler her zaman Jacob’ın tarafındalar ve Jacob’ın adayı korumasına yardımcı oluyorlar. Jacob, Richard aracılığıyla yerlilerle iletişim kuruyor ve adaya zarar verebileceği düşünülen davetsiz misafirlerden adanın korunmasında onların yardımını kullanıyor.

Amerikan Ordusu

1950’lerde ada o sıralarda hidrojen bombası denemeleri yapan Amerikan ordusu tarafından bulunuyor ve adada bomba ile ilgili denemeler yapılması planlanıyor ancak başında Charles Widmore ve Eloise Hawking’in bulunduğu Natives tarafından adayı keşfetmeleri engelleniyor ve bomba patlamamış bir şekilde adada kalıyor.

Dharma’nın Kuruluşu

1970’lerde ada bazı bilim adamları tarafından keşfediliyor ve Dharma’nın temelleri atılıyor. Dharma adanın özelliklerini kullanabilmek için yıllarca araştırmalar deneyler yapıyor. Birkaç yıl sonra adada Hostiles adını verdikleri yerliler olduğunu keşfediyorlar. İki taraf da birbirlerine bulaşmama konusunda anlaşıyorlar. Bir sınır belirleniyor ve uzun bir süre bu anlaşma korunuyor.

1970’lerin sonunda adadaki elektromanyetik dalgaların araştırılması için kurulan istasyonlardan birinde büyük bir patlama meydana geliyor ve elektromanyetik dengesizlik baş gösteriyor. Bu dengesizliği çözmek için istasyon yeniden inşa edilip resetleme mekanizması kuruluyor. Belli aralıklarla kontrol edilip resetlenmezse elektromanyetik sızıntıya sebep olacak malum mekanizma yani. Nam-ı diğer Hatch…

Fransız Kadın Danielle Rousseau ve Radyo Yayını

1988’de Rousseau’nun keşif gemisi adaya vuruyor. Rousseu’nun ekibindeki herkes ölüyor ve malum yardım mesajı kaydediliyor. Rousseu gebe haliyle tek sağ kalan olarak adada yaşamaya devam ediyor. Ben, Rousseau’nun bebeğini kaçırıp Hostiles’a veriyor. Rousseau, adada hafif delirmiş şekilde yaşamaya ve kayıp bebeğini aramaya devam ediyor.

Dharma’nın Çöküşü

Dharma çalışanlarından birinin oğlu olan Benjamin Linus’un çocukluğundan beri Hostiles’a özel bir merak ve ilgisi var. Büyüdükten sonra gizli gizli uzun bir süre Hostiles’la iletişimde kalıyor. Kendisini onlara daha yakın hissederek onların tarafına geçmeye karar vermesiyle işler değişiyor.

1990’ların başında Ben, önce babasını öldürüyor. Daha sonra Hostiles, Dharma bölgesine baskına gidiyor ve tüm Dharma nüfusunu zehirli bir gazla öldürerek yaşadıkları bölgeyi devralıyor. Burada yerleşip kendilerine düzenli bir hayat kurarak günümüzde Others dediğimiz topluluğu oluşturuyorlar. Adada Dharma olanaklarını kullanarak yerleşimi geliştirip ihtiyaçlara göre dışarıdan adaya insan getiriyorlar ve kendilerini geliştiriyorlar.

Adada gebe kalanlar adadan kaynaklanan elektromanyetik dalgalar sebebiyle gebeliğini sürdüremediğinden Eloise Hawking gebe kaldıktan sonra adadan ayrılıyor. Bir süre sonra Charles Widmore da Ben tarafından adadan sürülüyor ve Others’ın başına Ben Linus geçiyor.

Yemi’nin Uçağı, Desmond’ın yelkenlisi, Henry Gale’in balonu

2001’de Mr. Eko’nun uyuşturucu kaçakçısı kardeşi Yemi’nin uçağı adaya düşüyor ve uçaktakiler ölüyor.

2001’de Desmond yelkenlisiyle dünya turu yaparken adaya vuruyor. Burada eski bir Dharma çalışanı tarafından kurtarılıyor ve Dharma zamanından kalan elektromanyetik resetleme istasyonuna götürülüyor. Beraber çalıştıkları arkadaşı ölmesine rağmen onca zaman boyunca resetleme mekanizmasını sürdürmeye devam etmiş. Desmond’ı bulur bulmaz işi ona öğretiyor ve kaçmaya çalışıyor, ancak yanlışlıkla ölüyor ve resetleme işi tamamen Desmond’a kalıyor.

2004’te gerçek Henry Gale’in balonu adaya düşüyor. Henry adaya düşer düşmez Others tarafından öldürülüyor ve gömülüyor.

Oceanic 815 Kazası

2004’te Desmond’ın mekanizmayı resetlemeye yetişememesi sonucu elektromanyetik dengesizlik artıyor ve o sırada adanın üzerinden geçmekte olan Oceanic 815 uçağının adaya düşmesine sebep oluyor. Desmond geç de olsa mekanizmayı resetliyor ama iş işten geçmiş oluyor. Uçak gökyüzünde patlayıp üçe ayrılıyor ve önü adanın içine, ortası ve arkası ise adanın iki ayrı ucunda okyanusa düşüyor. Böylece birbirlerinden habersiz iki grup adada yaşam mücadelesi vermeye başlıyor.