Cesur ve daima iddialı yapımlara ev sahipliği yapan kablolu kanal HBO‘nun, 2009 – 2011 yılları arasında 3 sezon yayınladığı komedi – drama dizisi Hung‘ın* tanıtımına hoşgeldiniz. Yarımşar saatlik 30 bölümü bulunan Hung, yayınlandığı dönemde oldukça iyi reytingler ve izleyici sayıları elde ediyorken HBO‘nun diğer iki komedisi ile birlikte hunharca katledildi.

*: Hung argoda büyük penisli kimse demek.

WikipediaIMDbResmi SitesiFacebook

Detroit’e sunacağımız özel bir şeyimiz var

MUTFAKTAKİLER:

Dizinin yapımcıları Colette Burson ve Dimitry Lipkin. Bu ikili ayrıca Brett C. Leonard, Eduardo Machado, Wendy Riss, Julia Brownell, Gary Sunshine ve Kyle Peck ile birlikte dizinin yazarlığını da yapmaktalar. Dizinin ilk bölümü Oscar ödüllü yönetmen Alexander Payne tarafından yönetildi. Payne ayrıca yapımcı kadrosunda da bulunuyor.

KONUSU:

İlk bölümden azıcık ispiyon (spoiler) içerir!!

İnsanlar çaresiz kaldıklarında akla gelmeyecek şeyler yapabilirler. İşte bu dizide de bunun bir örneğini görüyoruz. Ray Drecker lisedeyken 3 branşta başarılı bir atlet, havalı, popüler ve karizmatik biridir. Liseden sonra üniversiteye de beyzbol bursu ile girip mezun olur. Daha sonrasında da Atlanta Braves takımında profesyonel oyuncu olur. Tabii bu sırada lisedeki ponpon kızlardan biri olan Jessica ile evlenir ve ikizleri olur. Tam her şey güllük gülistan giderken Ray bir sakatlık geçirir ve kariyerini noktalamak zorunda kalır. Böylece tüm aile Detroit‘e geri dönerler.

Ray sakatlıktan sonra bir darbe de karısından yer. Jessica bir dermatolog (cilt hastalıkları uzmanı) olan Ronnie‘ye aşık olur ve Ray‘i terk eder. Karısı da kendisini terk ettikten sonra Ray ailesinin kendisine bıraktığı göl kenarındaki eve taşınır ve mezun olduğu lise olan West Lakefield‘da tarih öğretmenliği ve basketbol koçluğu yapmaya başlar. Tam işler yine düzgün gitmeye başlarken Ray bir darbe daha yer ve evinde yangın çıkar.

Bu yangından sonra Ray çocuklarını annelerine göndermek zorunda kalır. Artık Ray için çok zor günler başlar. Evsiz ve parasızdır. Gittiği bir toplantıda eski bir arkadaşına rastlar. Bu arkadaşı Tanya ile bir ara kavga ederler ve Tanya ona sinirle karışık kendisini pazarlaması gerektiğini söyler. Bu fikir Ray‘in aklına yatmıştır. Artık Ray bir fahişe olma yoluna girmiştir.

KARAKTERLER:

Ray Drecker – Tanya Skagle – Lenore Bernard – Jessica Haxon

  • Ray Drecker: Lisede oldukça başarılı bir atlet, havalı ve popülerken geçirdiği sakatlıktan sonra her şeyini yavaş yavaş kaybeder. İşini kaybettikten sonra mezun olduğu lisede tarih dersi verir ve basketbol koçluğu yapar. Zaman içinde eşi kendisini terk eder ve evini yangında kaybeder. Tüm bu zorluklardan sonra Ray fahişelik yapmaya başlar. Ray Drecker karakteri ile Thomas Jane karşımıza çıkıyor. Kendisini Texas Rising ve The Expanse dizilerinden hatırlıyoruz.
  • Tanya Skagle: Şair ve bir hukuk firmasında çalışıyor. Ray ile bir geçmişleri var. Bir toplantıda karşılaşıyorlar. Bir süre sonra tartışırlarken sinirli bir şekilde Ray‘in kendisini pazarlaması gerektiğini söylüyor. Yani bir nevi dizinin merkezindeki olayın fikir annesi oluyor. Tanya karakterine Jane Adams hayat veriyor. Kendisi Frasier, Easy ve Twin Peaks (2017) dizilerinde karşımıza çıktı.
  • Lenore Bernard: Eskiden Tanya ile aynı şirkette çalışırken, şimdilerde moda ikonu ve yaşam koçluğu yapmakta. Aynı zamanda zevkine düşkün biri. Yaptığı işten dolayı çevresi oldukça geniş. Bundan dolayı bazı konularda Ray‘e yardımı dokunuyor. Lenore karakterine güzel oyuncu Rebecca Creskoff hayat veriyor. Oyuncuyu Justified, Mad Men ve Bates Motel dizilerinden hatırlıyoruz.
  • Jessica Haxon: Lisede ponpon kızların lideriyken başarılı bir atlet olan Ray ile araları çok iyidir doğal olarak. Ancak Ray sakatlanıp Detroit‘e döndüklerinde Ray‘e karşı eski sevgisi kalmaz ve Ronnie‘ye aşık olup Ray‘i terkeder. Şimdilerde çocukları için iyi bir anne olma çabası içindedir. Jessica olarak Anne Heche‘yi görüyoruz. Kendisi Aftermath, Dig ve Ally McBeal dizileriyle bilinmekte.

Damon Drecker – Darby Drecker – Ronnie Haxon – Koç Mike

  • Damon ve Darby Drecker: Ray‘in ikiz çocukları. Damon gotik tarzıyla Ray‘i sinir ediyor. Darby ise Hammer adında bir çocukla çıkıyor ve bazen onun hakkında çok saplantılı olabiliyor. İkizler birbirini çok seviyor ve daima birbirlerinin arkasını kolluyorlar. Damon karakterine Charlie Saxton, Darby karakterine ise Sianoa Smit-McPhee hayat veriyor.
  • Ronnie Haxon: Zengin ve başarılı bir dermatolog. Jessica, Ronnie için Ray‘i terk ediyor. Jessica ile dışarıdan mutlu görünen ama içerisinde ara ara sorunların olduğu bir evlilikleri var. Ronnie karakteriyle Eddie Jemison karşımıza çıkıyor. Kendisini en son iZombie ve Chicago Med dizilerinde gördük.
  • Koç Mike: Ray‘in okuldaki yardımcı koçu ve okuldaki tek arkadaşı. Okuldan atılmak konusunda genel bir kaygısı var. Mike karakteri ile Gregg Henry karşımıza çıkıyor. Kendisini Scandal, Hell on Wheels, The Following ve The Killing dizilerinden tanıyoruz.

SON SÖZ:

30 bölümlük güzel bir maraton oldu benim için. 4 gün gibi kısa bir sürede bitiriverdim diziyi. Bölümler bittikçe bir sonrakini izlemek için can atacağınız bir yapım olmuş. Dizinin türü komedi-drama olsa da komedi kısmını çok sınırlı bir şekilde veriyor bize. Daha çok işin drama kısmıyla vakit geçiriyoruz. İşlenen tema olarak (süper güçleri olmayan sıradan insanların hayatta kalma çabaları ve başlarından geçen zorluklar) birçok örneği olsa da konusu bakımından yanılmıyorsam ilkti Hung. Sırf bu sebeple bile izlemeye değer bir dizi.

Dizinin başrolündeki ikilinin uyumu oldukça güzel ve rollerinin hakkını veriyorlar. Yan karakterler ve diziye gelen konuk oyuncular da özenle seçilmişler. Rolünde sırıtan yok ve oldukça iyi iş çıkarıyorlar. Her bir karakter kendisini sevdiriyor. 2. ve 3. sezonda diziye dahil olan karakterler de hemen adapte olup iyi iş çıkarmışlar. Gelen isimleri sayarak sürprizin tadını kaçırmak istemem. İzleyerek öğrenmek çok daha iyi.

Hung, 3. sezonunun sonunda hunharca iptal edildi. Bir milyon civarında izleyici rakamlarına sahipken HBO diziyi iptal etti. İptal olduğu için sonu açık kaldı dizinin. Ama izlediğime hiç pişman değilim. Tek pişmanlığım bu diziyi çok daha erken bir zamanda izlememiş olmak. Tavsiyem, sonunun açık olduğunu düşünmeden şu sıcak yaz aylarında su gibi akıp giden bu yaz dizisini izlemenizdir. Kesinlikle siz de pişman olmayacaksınız.

Daha önce şuradaki tanıtımın altında yorumlar yapılmıştı. Hem diziyi hatırlayıp nostalji yapmak hemde izlememiş olanlara diziyi satmak için bu tanıtımı hazırladım. Herkese iyi seyirler efendim.

Fragman ve Jenerik: