Benim geçenlerde keşfettiğim, Amerika’da ise yayın hayatına 2010 senesinde başlayan Justified, Neo Western türünün başarılı bir örneği. Kablolu kanal FX’in bünyesinde yer alan bu ilginç dizimiz, beni “Keşke daha erken fark etseymişim” ve “Aman, böyle daha iyi oldu. En azından 3 sezonunu peşpeşe izledim” ikileminde bıraktı. Gelin, bana karmaşık duygular yaşatan bu diziyi merak edenleri ve özleyenleri için ele alalım.

Justified, Elmore Leonard‘ın Pronto ve Riding the Rap adlı iki romanı ve Fire in the Hole ismini taşıyan kısa hikayesi temel alınarak ortaya çıkartıldı. Bu renkli hikayelerimizi ise televizyonla Graham Yost buluşturdu. Ekranlarda kısa süre yer edinmiş olan Raines‘i ve 2 sezonluk Boomtown‘ı ortaya çıkartmış olan Yost, Falling Skies ve Band of Brothers‘a da senaristlik yaptı. Daha önce yarattığı ve kendine ulusal kanalda yer bulan 2 dizisine nazaran FOX’un kablolu kardeşi FX’te şansı daha bir yaver gitmiş olacak ki 3. sezon finali ile ekranlara ara vermiş olan dizimiz, 4. sezon onayını ise çoktan almış bulunmakta.13 bölümlük sezonlara sahip olan Justified, Sons of Anarchy ve American Horror Story‘den sonra kanalındaki en yüksek reytingleri elde eden dizi. Bölüm başına ortalama iki buçuk milyondan fazla seyirciyi televizyon karşısına toplamayı başarıyor.

Dizimiz, Federal Şerif olan Raylan Givens’ın etrafında şekilleniyor.
Aslında Miami’de görev yapmakta olan karakterimizin hayatı, bir görev sırasında halkın ortasında kendini savunurken, bir suçluyu öldürmesinin ardından değişir. Olayın ardından, hakkında soruşturma açılan Raylan, patronu tarafından ortalık yatışıncaya kadar başka bir yere atanır. Atandığı yer ise doğup büyüdüğü yer olan Kentucky eyaletinin kırsal kesimdeki Harlan kasabasıdır.

Oyuncular ve canlandırdıkları karakterlerden bahsederek konuyu biraz daha açalım:

Raylan Givens
Ana karakterimiz olan Raylan, doğup büyüdüğü yer olan Kentucky’ye gitmek için pek istekli sayılmaz. Ailesindeki tek kanun adamı olan (aynı zamanda kanunlara uyan da diyebiliriz) karakterimiz, kendine güveni ve silah kullanmadaki beceresi ile tanınıyor. Başına buyruk olarak çalışan Raylan, günümüz döneminde, 19.yy’daki kanun adamları gibi giyiniyor.
Raylan‘ı, karizmatik aktör Timothy Olyphant canlandırıyor. Oyuncumuzu sinema filmlerinin yanında, HBO’nun 3 sezon süren westerni Deadwood‘undan ve bu sene son sezonu gösterilecek olan Damages‘tan tanıyabilirsiniz. Aktörümüz, aynı zamanda Justified’ın da yapımcısı.

Boyd Crowder
Raylan’ın eski arkadaşı olan Boyd, kariyerini suç işlemek üzerine geliştirmiş diyebiliriz. Şimdiye kadar bir çok kirli işe bulaşmış olan karakterimizin davranışları, ister istemez seyirciye akli dengesinin yerinde olup olmadığını sorgulatıyor. Ayrıca Boyd, kendisini “dini bütün” biri olarak tanımlıyor.
Boyd‘u, Walton Goggins canlandırıyor. Sergilediği performansla dizideki en ağır top olduğunu düşündüğüm oyuncumuzu (ki kendisinin bu rolüyle Emmy adaylığı da var), 7 sezon sürmüş olan polisiye dizi The Shield‘dan tanıyabilirsiniz.

Ava Crowder
Boyd’un erkek kardeşi Bowman ile evli olan Ava, Bowman’ın her gece sarhoş olup onu dövmesinden bıktığı için kocasını öldürmüş. Tahmin edileceği gibi içinde bir sürü suçlu barındıran Crowder Ailesi bu durumdan pek de memnun değil. Ayrıca karakterimiz küçüklüğünden beri Raylan’dan hoşlanıyormuş.
Ava‘yı, Joelle Carter canlandırıyor. Oyuncumuz daha önce bir çok dizide tek bölümlük konuk olarak yer aldı.

Winona Hawkins
Raylan’ın eski karısı olan Winona artık, emlakçı olan Gary (Grosse Pointe ve Ellen‘dan tanıyabileceğiniz William Ragsdale) ile evli. Şu an adliyede çalışan karakterimizin Raylan ile arasındaki kimya ise hala kaybolmamış.
Winona‘yı, Natalie Zea canlandırıyor. Oyuncumuzu, Dirty Sexy Money ve Hung‘dan tanıyabilirsiniz.

Art Mullen
Raylan’ın patronu olan Şerif Art, doğma büyüme Harlan’lı. Raylan’la da atamanın öncesinden tanışıklıkları var. Özel hayatı hakkında pek bilgimiz olan bir karakter değil kendisi.
Art‘ı, Nick Searcy canlandırıyor. Oyuncumuzu 2 sezonluk komedi dizisi Rodney‘den ve The CW’nun 2008 senesinde pat diye fişini çektiği Easy Money‘den tanıyabilirsiniz.

***

Bu isimlerin haricinde, dizinin iki tane daha kadrolu oyuncusu var. Bunlardan ilki Rachel‘ı canlandıran Erica Tazel, ikincisi ise Jacob Pitts‘in hayat verdiği Tim. Bu ikili, ana karakterimiz Raylan’ın iş arkadaşlarını canlandırıyor. Ama karakterleri o kadar ezik ki ikisini tek kısımda işlemeyi uygun buldum. Oyuncuların isimleri jenerikte geçtiği halde, bazen bölümlerde peşpeşe bile görünmedikleri oluyor. Yoklukları belli oluyor desem yalan olur.

Dizimizin işlenişi ve ilerleyişinden biraz bahsedelim. Justified ilk başlarda, her bölümü farklı konu işler şekilde devam etti. Birinci sezonun ortasından sonra hikaye, direkt ana konuya bağlandı ve ikinci ve üçüncü sezonlar da ana konu üzerinden gitti. Ama kişisel fikrime göre, ilk başlardaki bölüm içinde biten konular ve tek bölümlük karakterler o kadar güzel yaratılmış ki bu tarz yapımları hiç sevmeyen bir insan olarak, başlarda bile tadına doyamadım. Normalde dizi karakterlerini benimsemem uzun sürer; fakat, Justified‘daki tek bölümlük karakterlere bile hemen bağlanabildim.

Türü seven çoğu kişi, zaten seyretmiştir ya da en azından bir kaç bölüm de olsa şans vermiştir muhtemelen. Ama ben, benim gibi bu tarz yapımlara ön yargıyla bakanlara da Justified‘ı tavsiye ediyorum. Dizinin ağır bir havası var demeden de geçmeyeyim. Ama bu ağır hava, Justified‘a daha bir güzellik katıyor sanki.
Seyredecek olanlara şimdiden iyi seyirler!

İspiyonlu Tanıtım Filmi: