Twin Peaks…

Diziyi izlemeseniz bile Twin Peaks efsanesini duymuşsunuzdur. Twin Peaks, 8 Nisan 1990 yılında ABC tarafından yayın hayatına başlamış ve 10 Haziran 1991 yılında kanal tarafından iptal edilmiştir. Daha sonra Twin Peaks: Fire Walk with Me isimli bir filmle hikayesini noktalamıştır. Ayrıca Körfez Savaşı yüzünden çekimlerine 1 sene ara verilmiştir. Toplamda 30 bölüm sürmüştür. Bölüm süreleri 46 dakikadır. (1 ve 2. sezonun ilk bölümleri 90 dakikadır.) Çok eski yıllarda yayınlanmasına rağmen büyük bir başarı yakalamış ve adından yıllarca söz ettirmeyi başaran bir dizi olmuştur. Dizinin başarısının sırrı hiç kuşkusuz David Lynch ve Mark Frost gibi iki başarılı ismin elinden çıkmasıdır.

Ülkemizde de Star TV de yayınlanmıştır.

Burada bitti mi peki? Bittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Twin Peaks’in yakaladığı büyük başarı, yıllar geçmesine rağmen adından hala söz ettirmiş olması ve zamansız iptali yapımcıların ve hayranların içinde ukde kalmış olacak ki 2015 yılında Showtime ile 3. sezon için anlaşıldı. Fakat dizinin gelmesi hiç de kolay olmadı, önce David Lynch istedikleri olmayınca dizinin yapımcılığını bıraktı; bu hayranlar için hayal kırıklığıydı ama üzerinden fazla zaman geçmeden tekrar başa geldi. Gelecek mi gelmeyecek mi derken 2017 yılında 18 bölümlük 3. sezonuyla hayranlarıyla buluştu.

Şimdi isterseniz gelin, adından yıllarca söz ettiren efsane diziyi daha yakından tanıyalım.

Twin Peaks kasabasına hoşgeldiniz!

Kasabamız Kanada sınırının 5 mil güneyinde, eyalet sınırının da 12 mil batısında yer alıyor. 51 bin 201 kişilik bir nüfusa sahiptir. Küreselleşen dünyadan payını alsa da doğal güzelliklerini korumuştur. Özellikle şelalesi en görülesi yeridir. Birbirinden farklı kültürde ve yaşam tarzına sahip insanı bir arada bulundurmasıyla herkese kucak açabilen yerdir. Göz önünde suç, cinayet gibi olaylar pek yaşanmayan sakin bir kasabadır. İnsanların kafalarını dinlemek için kısa süreliğine ziyaret edebileceği ideal mekanlardan biridir.

Her şey yolunda giderken bir gün kasabanın sevilen kızlarından biri olan Laura Palmer’ın cesedi bulunur. Bu olay herkesi şoka uğratır ve tehlikede hissetmelerine sebep olur. Herkes sıradan bir cinayet diye kendini avutmaya çalışırken FBI ajanı Dale Cooper’ın olayı incelemek için gelmesiyle hiç de sıradan olmadığı anlaşılır. Dale Cooper küçük ve sakin gördüğü bu kasabada olayın çabuk çözüleceği umuduyla gelmişken aslında öyle olmadığı anlaşılır. Twin Peaks kasabası bu cinayetten sonra asla eskisi gibi sessiz ve sakin bir kasaba olmayacaktır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

Dale Cooper (Kyle MacLachlan)

İnişli çıkışlı FBI kariyeri olan genç ajan Dale Cooper, Twin Peaks’e aynı zamanda kariyerinde yeni bir sayfa umuduyla da gelir. Onun gözünde kasabadaki herkes şüphelidir ve görevine son derece sadıktır. Diane ismini verdiği teybe gözlemlerini anlatmaktadır. Kasabadaki insanların göründükleri gibi olmadıklarını fark eder ve ona göre tedbirli davranması gerekiyordur.

“Kodu kır, suçu çöz!”

 

 

 

 

 

Harry S. Truman (Michael Ontkean)

Kasabanın şerifidir. Dale Cooper’a elinden geldiğince yardım etmektedir. Onun kasabadaki en yakın dostu olmuştur. Bir yandan Laura Palmer’ın cinayetini çözmekle uğraşır; diğer yandan kasabada başka olay çıkmaması için dikkatli olur.

“Orada bir çeşit şeytan var. Bu eski ormanda çok garip bir şey.”

 

 

 

 

 

 

Shelly Johnson (Mädchen Amick)

Yaşıtları okula giderken o okulu bırakıp hayata atılmayı tercih etmiş ve restoranda garson olarak çalışmaktadır. Ayrıca Leo Johnson ile evlidir ve evliliğinden hiç mutlu değildir.

“Hayatımda çok fazla erkek var ve ben onunla evlendim.”

 

 

 

 

 

 

 

Donna Hayward (Lara Flynn Boyle)

Laura’nın en yakın arkadaşı. Onun ölümüyle sarsılıyor. Laura’nın gizli sevgilisi James ile aralarında beklenmeyen bir yakınlaşma yaşıyor. Onunla beraber Laura’nın gizemli cinayetini aydınlatmak için çalışıyorlar.

“Gergin olduğum zaman sigara içiyorum. Gerginliğimi azaltıyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leo Johnson (Eric DaRe)

Shelly’nin kocası. Sorunlarını kaba kuvvetle çözmeye çalışan, düz birisi.

“Leo’nun yeni bir çift ayakkabıya ihtiyacı var.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Audrey Horne (Sherilyn Fenn) 

Kasabanın en zenginlerinden biri olan Benjamin Horne’un şımarık kızı. Ajan Cooper’a özel bir ilgisi var. Laura’nın liseden arkadaşı.

“Sana bütün sırlarımı anlatamam.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Josie Packard (Joan Chen)

Eşinin ölümünden sonra onun kasabadaki fabrikasını yönetiyor. Büyük bir mirasa da konmuştur.

“Bana talihsiz bir şey olursa…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bobby Briggs (Dana Ashbrook)

Laura’nın sevgilisidir. O öldükten sonra sorgulanıp, şüpheli konumuna düşen ilk kişi olmuştur. Laura’yı Shelley ile aldatıyordur.

“Sence kız arkadaşımı öldürdüğüm için mi futbol antrenmanında değildim?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laura Palmer (Sheryl Lee)

Kasabanın sevilen insanlarından biri olan Laura beklenmedik bir cinayete kurban gitmiştir. Çevresindeki insanları etkileyip iz bırakmış birisidir.

“Ne zaman geri geleceğimi bilmiyorum, belki hiçbir zaman.” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

James Hurley (James Marshall)

Laura’nın herkesten sakladığı motorcu sevgilisidir. Onun ölümünden sonra o da şüpheli listesine girer. Laura öldükten sonra Donna ile beklenmedik bir yakınlaşma yaşar. Dayısı Ed’in yanında çalışıyordur.

“Ben iyiyim. Sadece dışarıdan sessiz gözüküyorum.”

TIRIVIRI BİLGİLER

 • Her yıl dizinin fanatikleri Twin Peaks Festivali adı altında Twin Peaks’in çekildiği mekanları ziyaret edip çeşitli aktiviteler gerçekleştirmektedir. 1993’ten bu yana varlığını sürdürüyor.
 • David Lynch ikinci ve üçüncü sezonda sağır bir FBI ajanı olarak boy göstermiştir.
 • Bu proje Mark Frost ve David Lynch’in Marilyn Monroe’nun hayatını anlatan bir film projesinin red yemesi sonrası oluşturulmuştur. Bu yüzden dizide Marilyn Monroe’nun intiharına göndermeler de bulunmaktadır.
 • Dizinin oyuncularından Catherine E. Coulson (2015), Warren Frost (2017), Jack Nance (1996), Don S. Davis (2008), Frank Silva (1995) ve Miguel Ferrer (2017) vefat etmiştir.
 • Twin Peaks’in yayınlandığı dönemde Spelling Entertainment’ın kurucu ortağı olan Jules Haimovitz, Amerika’nın ünlü işadamlarından Carl Lindler’den dizi henüz yayındayken bir telefon alır. Lindler, dizide Laura Palmer karakterini kimin öldürdüğünü sorar. Sorunun kendisinden değil dönemin Birleşik Devletler Başkanı George Bush’tan geldiğini, hatta ona da bu soruyu yine dönemin Sovyetler Birliği lideri olan Mihail Gorbaçov’un sorduğunu belirtir.
 • O dönemde Twin Peaks’in nüfusu sadece 5.120 kişiymiş ve kanal yöneticileri şehirdeki insanların düşük kırsal nüfuslu yerlerde çekilen dizilere pek ilgi olmayacağından endişeliymiş. Sonradan 51.210 kişi gösterilmiş. Fakat David Lynch bunun sadece yazım hatasından dolayı kaynaklandığını açıklamış.
 • Al Strobel‘in rolü aslında tek bölümlükmüş; fakat performansından etkilenen David Lynch, ona sürekli bir rol yazmış.
 • Alman kanal RTL, diziyi kötü reytingler dolayısıyla 20 bölüm sonra yayından kaldırdı; çünkü rakip kanalı SAT1 ilk bölümden önce izleyicilere Laura’nın katilinin kimliğini açıkladı.
 • Laura Palmer’ın kuzeni Madeleine Ferguson rolünü Sheryl Lee tarafından canlandırıldı. David Lynch, oyuncudan etkilendiği için onun daha fazla rol almasını istedi. Madeleine’in memleketi Missoula, aynı zamanda David Lynch’in memleketidir.
 • Sherilyn Fenn’in karakteri olan Audrey Horne’a spin-off dizi çekme planı olan David Lynch, kanalla anlaşamaması sonucu projeyi iptal etti.
 • Dizinin büyük hayranı olan Steven Spielberg, ikinci sezonun ilk bölümünü yönetti.
 • Sheryl Lee, dizide hem sarışın hem esmer karakteri oynadı. Ölüm Korkusu filminde Kim Novak da aynı şekilde hem esmer hem sarışın karakterleri canlandırdı. Madeleine Ferguson ismi de bu filmden gelmektedir. Kim Novak’ın canlandırdığı bir karakterin adı Madeleine‘dir. Diğer başrol James Stewart’ın karakterinin adı da John Scottie Ferguson‘dur.
 • Josie Packard rolü ilk önce Isabella Rossellini tarafından oynanması planlanmıştı. Sonradan rol Joan Chen’in olmuş.
 • Black Lodge‘un zemininin deseni David Lynch’in yönettiği Eraserhead filmindeki Henry karakterinin evinin zemininin genişletilmiş halidir. Henry rolünü de bu dizide oynayan Jack Nance canlandırmaktadır.
 • Dizinin ana karakterleri Ajan Cooper ve Şerif Truman, dizinin çekildiği Washington eyaletinin iki önemli figürünün isimlerinden esinlenilerek oluşturulmuştur. D.B. Cooper adlı zorba bir suçlu olan ve paraşütle bir uçaktan atladıktan sonra bir daha bulunamayan kişi Ajan Cooper ile aynı ismi taşırken; Şerif Truman, Amerikan Başkanlarından Harry S. Truman ile aynı ismi paylaşmaktadır. Hatta şerifin ofisinde duvarda asılı olan geyik (buck) kafasına asılı tabelada yazan “The Buck stopped here” cümlesi Başkan Truman’ın mottosu olan “The Buck stops here”a göndermedir. Bir poker deyimi olan bu mottonun anlamı ise  hiçbir mazeret kabul etmeden sorumluluğu üstlenmektir.

SON SÖZ

Twin Peaks uzun zamandır listemde olan ve merak ettiğim bir diziydi. Özellikle David Lynch faktörü dolayısıyla merakım daha da artıyordu. Dizinin şu anda 2. sezonunun ilk yarısını bitirdim, özellikle 3. sezonunu çok merak ediyorum. Twin Peaks izlemenin benim için büyük bir tecrübe olduğunu söyleyebilirim; izlediğim en eski dizi olmasından dolayı ve o dönemi güzel yansıtmasından dolayı. Tabii görüntülerin ve oyunculukların o dönemde biraz kötü gözükmesi de dezavantajlarından biri dizinin. Fakat 90’lardaki şartlarla yapılıp bu zamana kadar adından söz ettirmesi büyük bir başarı. Diziye şimdilik efsane demesem de severek izliyorum; özellikle müziklerini ve yaratıcılığını çok beğeniyorum. Bitirdikten sonra da unutamayacağım dizilerden biri olacağı kesin. Hiç beklemediğiniz anda çalan ilginç müzikler dizinin absürtlük dozunu arttırıyor ve hoş bir hava katıyor. Twin Peaks’i dizi izleme konusunda birikimi olan insanlara önerebilirim; çünkü dizi izleme konusunda yeterli birikimi olmayan izleyicilerin çabuk sıkılabileceğini ve beğenmeyeceğini düşünüyorum. Eğer belli bir süredir dizi izliyorsanız Twin Peaks’i denemelisiniz. Fakat dizinin 90’lı yıllarda yapıldığını unutmayın ve o kafayla diziye başlayın. Günümüzle kıyas ederek izlerseniz kaybedersiniz.

Dizinin uzun zamandır sitede bir tanıtımı olmaması bir eksiklikti bana kalırsa ve geçte olsa bu eksikliği kapattığım için mutluyum. Umarım hayranlarına güzel bir nostalji ve dizinin hakkını veren bir tanıtım olmuştur; henüz izlemeyenlere ise “Hadi artık başla!” teşviki sağlamıştır.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI

NOT: Dizinin ilk iki sezonuna ait yorumlar burada, üçüncü sezonu hakkında yorumlar burada yer alıyor.