3ziusgt1_nkg58a

KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Suç, polisiye, komedi-drama

Yapımcı: Rob ThomasDiane Ruggiero-Wright

Sezon-Bölüm sayısı: 1 sezon, 13 bölüm – 2. sezon için henüz bir bilgi yok.

Yayın tarih aralığı: 17 Mart 2015 – devam ediyor

Bölüm süresi: 42 dk

Yayınlandığı kanal: The CW

Jenerik Müziği: Deadboy & the Elephantmen — Stop, I’m Already Dead

Kaynak bağlantılar: imdbwiki

ÇİZGİ ROMAN VE DİZİ ÜZERİNE

Chris Roberson ve Michael Allred tarafından 2010-2012 tarihleri arasında 28 sayı olarak yazılan iZOMBIE, bir DC Comics çizgi romanı olup Vertigo alt birimi tarafından okuyucuya ulaştırılmış. 2011’de Eisner Award En İyi Yeni Seri Ödülü’ne aday gösterilmiş.

Son 2-3 yıldır çizgi roman uyarlamalarının peynir ekmek gibi tüketildiğini fark eden yapımcılar, elbette ki geri kalmamış ve bu tatlı zombimizin başından geçenleri The CW kanalı için uyarlamaya karar vermişler. Yapımın arkasında Veronica Mars90210 gibi dizilerle tanınan Rob Thomas ve Veronica Mars’ta da birlikte çalıştığı Diane Ruggiero-Wright var.

Onca çizgi roman dizisi arasındaki rekabette kendisine başarılar diliyor ve dizimizin konusuna geçiyoruz.

0x1080_nf6n1k

KONU

tumblr_nlgacbMTQN1qd4bljo4_250Bir tıpta uzmanlık öğrencisi olan Liv Moore’un güzel bir hayatı vardır. Orada olmaktan mutlu olduğu bir hastanesi, yakın olduğu bir ailesi, sempatik eğlenceli bir nişanlısı, deli dolu arkadaşları… Bir insan daha ne ister ki, değil mi?

Tabii ki hayat bu kadar kolay değil. Liv’in hayatı da arkadaşlarının ve nişanlısının ısrarıyla katıldığı bir partiyle altüst olur. Tekne partisi bir anda zombi partisine dönüşür ve o sırada teknede olan neredeyse herkes ölür. Liv ise sabahında kendisini bir ceset torbasının içinde uyanmış bulur. Evet, artık o bir zombidir. İnsanlığını kaybetmemek için normal yemekler yerine günde 3 öğün beyin yemesi gerekmektedir artık.

Bu acı gerçekle yüzleşen Liv için artık eski hayatını geride bırakma vaktidir. Sevdiği insanlardan onların iyiliği için uzak durmalıdır. Okulundan ve nişanlısından ayrılır, adli tıp ofisinde çalışmaya başlar. Bu sayede kimseyi öldürmek zorunda kalmadan istediği kadar beyin yiyebilecektir.

Yüksek kalorili bu beslenme seansları sırasında Liv ara sıra maktulün ölmeden hemen önceki hafızalarından görüntüler görmeye başlar. Katili belirsiz bu bedenlere bir yardımı dokunabileceğini umarak kendisini medyum olarak gösterir ve bir yandan da polisle ortak çalışmaya başlar. Tabii kazandığı sıradışı yeteneği sadece bundan ibaret değildir.

KARAKTERLER

Küçük ama sevimli bir kadrosu bulunan dizimizin karakterlerine gelirsek;

CastZombie_550770fdc149a9.60899034

1920x0_nlewcj (1)

Rose McIver — Olivia “Liv” Moore

Başarılı ve mutlu bir doktorken bir anda kendini sevdiklerinden izole adli tıp ofisinde bulan şirin mi şirin zombimiz Olivia, nam-ı diğer Liv.

Katıldığı partide zombiye dönüşen biri tarafından tırmalandığından tür değiştirmek zorunda kalan Liv, bir süre bununla nasıl baş edeceğini çözemez ve kendini sevdiklerinden uzaklaştırır. Yeniden kendini keşfetmeye çalışmaktadır.

Artık acı sosunu spagetti yerine beyin üzerinde kullanmayı tercih ediyor Liv. Uzun süre beslenmemek onun insanlığından uzaklaşıp zombiliğe kaymasına neden oluyor. Adli tıp ofisi sayesinde bu sorunu çözüyor tabii. Bu sırada beynini yediği kişilerin kısa süreli hafızalarına da ulaşabildiği için Seattle Polis Departmanı’ndan birine yardımcı olmayı ihmal etmiyor.

1920x0_nlewcj

Malcolm Goodwin — Clive Babinaux

Ahlak masasından Cinayet masasına geçip Seattle’a transfer olan polis memurumuz Clive.

Liv’in de yardımıyla şehirdeki cinayet davalarını çözmeye çalışıyorlar. Kendisi tabii Liv’in sadece bir medyum olduğunu sanıyor.

1920x0_nlewcj (2)

Rahul Kohli — Dr. Ravi Chakrabarti

Liv’in adli tıp ofisindeki yeni patronu olan otopsi uzmanımız, aynı zamanda da sırdaşımız Ravi.

Liv’in sırrını çözmesi uzun zaman almıyor, aynı şekilde bu durumu kabullenmesi de. Bunu sır olarak saklıyor ve Liv’in bu sorununu çözmek için özel bir çaba sarfediyor.

1920x0_nlewcj (4)

Robert Buckley — Major Lilywhite

Liv’in yaşadığı olay sonrası kendisine zarar vermemek için ayrıldığı sempatik eski nişanlımız Major.

Hala Liv’in kendisinden neden ayrıldığını bilmiyor ve tekrar birleşmek için çabalıyor.

1920x0_nlewcj (3)

David Anders — Blaine DeBeers

Yeni geliştirdiği Utopium’u katıldığı tekne partisine götüren ve bir zombi salgınına neden olan uyuşturucu tacirimiz Blaine.

Salgının başlamasına neden olan kişi diyebiliriz. Kendisi artık bir zombi. Mezar kazarak karnını doyurduğunu söylüyor ve Liv’den beslenme kısmında yardımlarını istiyor.

IZombie-2015-Cast-Images

Çok sık görmesek de arka planda hikayeye dahil olan karakterlere gelirsek;

Aly Michalka — Peyton Charles: Liv’in en yakın arkadaşı, aynı zamanda da ev arkadaşı. Arkadaşının parti sonrası geçirdiği değişimden dolayı tedirgin.

Molly Hagan — Eva Moore: Liv’in annesi. Major ile ayrılarak yanlış yaptığını, parti sonrası yaşadığı TSSB‘nu çabucak atlatması gerektiğini düşünüyor.

Nick Purcha — Evan Moore: Liv’in erkek kardeşi.

Bradley James — Lowell Casey. Henüz karakterini bilmiyoruz ancak 5. bölümle diziye dahil olacağını biliyoruz. Başlamak için nedeniniz olabilir.

YAZARIN NOTU

Yayınlanan ilk 2 bölümü itibarıyla, karakterlerin çok sempatik yaratıldığını söyleyebilirim. Bu ne biçim bir kadro dedirten tüm tipleri, daha ilk sahnelerinden size sevdirerek karakterler açısından bir sorun yaşamayacağınızı gösteriyor. Konusuna gelirsek, ilk bölüm sonrası sevmiş olsam da acaba bir yerden sonra formüllü olmasından sıkılır mıyım diye düşünmüştüm. Sonuçta düz adam modda baktığımızda zombili polisiye gibi duruyor, doğruya doğru. Ancak 2. bölümle beraber kabul edilebilir bir ana konuya da giriş yaparak biraz olsun içimi rahatlattılar. Daha şimdiden ara ara sesli güldürdüğünü düşünürsek kadro oturdukça bu diziden daha da keyif alacağımıza eminim.

kv0i1bs1_n5exuj

Sahne geçişlerinde kullandıkları çizgi roman tarzı geçişlerin de diziye ayrı bir hava kattığını söylemeliyim. Umarım dizi çok geçmeden yeni sezon onayını alır diyorum ve diziyi izlemeyi düşünenleri aşağıya, tanıtım filmlerinin olduğu bölüme yönlendiriyorum.

TANITIM FİLMİ

https://www.youtube.com/watch?v=dycMoHn27ao

GİRİŞ FİLMİ

https://www.youtube.com/watch?v=DX-rfVcGY9U

İzleyecek olanlara zombili seyirler diliyorum…

1920x0_nlewcj (5)