Freeform ekranlarında 29 Mart 2018 tarihinde yeni bir dizi başladı: Siren.

Fantastik drama türündeki dizinin ilk sezonu 10 bölüm sürdü ve 24 Mayıs 2018 tarihinde sona erdi. Dizinin bölüm süreleri 40-44 dakika arasında değişiyor.

Eric Wald ve The 100’ın yapımcılarından Dean White, dizinin yaratıcıları konumunda. Liz Maccie, bu ikiliye yazar masasında eşlik ediyor. Nick CopusBrad LuffNate HopperR.D. RobbElle Triedman ve Emily Whitesell ise yapımcı koltuğunda bu ikiliye eşlik eden isimler.

Siren’ın 16 bölümlük 2. sezon onayını cebine koyduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Siren, ilk 9 bölümü itibarıyla 0.23 reyting oranı ve 661.000 izleyici sayısı ortalaması tutturdu.

Siren, bir deniz kızı hikayesi. Lakin bu dizideki deniz kızı tasviri alışık olduğumuz deniz kızı tasvirlerinden birazcık farklı. Güzel, sevimli, iyi yaratıklar değiller. Bu dizide deniz kızları son derece ölümcül, saldırgan ve yırtıcı hayvanlar olarak tasvir edilmiş. Bu da diziye farklı bir hava katmış. Ayrıca deniz kızlarının şarkı söylemeleri/mırıldanmaları ile insanlar üzerinde büyük etkiler yaratabildiğini de belirtmeden geçmeyeyim.

Ayrıca başroldeki Eline Powell’ın karakteri Ryn’in hal ve hareketleriyle bana kanalın isim yapmış eski dizilerinden Kyle XY’den Jaimie Alexander‘ın karakteri Jessi’yi fazlasıyla anımsattığını ve bu durumun güzel bir nostalji hissi yarattığını söylemeliyim.

Konu

Hikayemiz Bristol Cove isimli bir sahil kasabasında geçiyor. Bir zamanlar deniz kızlarının burada yaşadığına dair rivayetler anlatılan bir kasaba Bristol Cove. Elbette anlatılan bu efsanelerin gerçek olup olmadığı bilinmiyor. Kasabadan yaşayan hiç kimse bu varlıklarla karşı karşıya gelmemiş daha önce. Derken gizemli deniz kızımız Ryn karaya çıkıyor ve işler değişiyor.

Karakterler ve Oyuncular

Karanlık sırlar barındıran, vahşi ve saldırgan tavırlar sergileyen, ilk etapta konuşamayan ve karadaki yaşamı anlamaya çalışan gizemli kızımız Ryn rolünde Eline Powell‘ı izliyoruz.

Ryn’i yol ortasında çıplak, yürüyemez halde ve yaralı bir vaziyette bulan, ona yardımcı olmaya çalışan bir deniz biyoloğu olan Ben karakterine Alex Roe hayat veriyor.

Ben’in tıpkı kendisi gibi deniz biyoloğu olan güzel ve iyi kalpli kız arkadaşı Maddie rolünde Death in Paradise dizisinden anımsanabilecek Fola Evans-Akingbola karşımıza çıkıyor. 

Yukarıda saydığımız 3 başrol oyuncumuzun da İngiliz olduğunu belirtmeden geçmeyelim satır arası bilgi olarak.

Deniz kızları hakkında göründüğünden daha fazla şey biliyor olduğu sezilen gizemli bir kadın olan Helen karakterinde Rena Owen‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz. 

Ordu mensupları tarafından ele geçirilmiş, yüksek derecede hırçın, öfkeli ve saldırgan bir deniz kızı olan Ryn’in kız kardeşi Donna rolünde Teen Wolf, Black Sails ve Lost in Space gibi dizilerden hatırlanabilecek Sibongile Mlambo‘yu izliyoruz.

Çıktıkları balık avı sırasında Donna’yı ağlarında bulan, ne olduğunu anlayamadan onu özel bir askeri birime kaptıran ama gerçeği öğrenmeye kararlı olan ve vazgeçmeye niyeti olmayan bir balıkçı olan Xander karakterine Ian Verdun hayat veriyor. Xander, Ben ve Maddie’nin yakın bir arkadaşı.

Donna’yı üzerinde bilimsel çalışmalar yapmak üzere ele geçiren askeri birim için çalışan hırslı bir bilim adamı olan Aldon Decker karakterinde Golden Boy ve Marco Polo gibi dizilerden anımsanabilecek Ron Yuan karşımıza çıkıyor.

Maddie’nin babası ve aynı zamanda kasabanın şerifi olan Bishop karakterinde Banshee, House of Cards ve Unbreakable Kimmy Schmid gibi dizilerden anımsanabilecek Gil Birmingham‘ı izliyoruz. 

Şerif yardımcısı Marissa Staub rolünde ise Ghost Wars dizisinden anımsanabilecek Tammy Gillis karşımıza çıkıyor.

Ben’in babası, kasabanın en köklü ailelerinden birinin mensubu ve önemli iş adamlarından Ted Pownall karakterine Medium, The Detail ve Van Helsing gibi dizilerden hatırlanabilecek David Cubitt hayat veriyor.

Ben’in arasının pek de iyi olmadığı tekerlekli sandalyeye mahkum annesi Elaine Pownall rolünde ise Smallville ve Cedar Cove dizilerinden anımsanabilecek Sarah-Jane Redmond‘ı izliyoruz.

Yazarın Notu

Sezona fena başlamayan dizi sezonun ortalarında düşüşe geçti ve tam umudumu kesmek üzere olduğum sırada arka arkaya iki güzel bölümle ilk sezonuna noktayı koydu. Çok ahım şahım bir hikayesi yok dizinin. Daha çok başta Ryn olmak üzere 3 sempatik ana karakteri sayesinde izletiyor kendini. Yan karakterler ise zayıf kalıyor genel olarak. Yine de çok ciddiye almadan vakit geçirmek üzere izlenebilecek çerezlik bir dizi Siren. Ryn karakterinin özellikle sezonun ilk yarısında beni epey güldürüp eğlendirdiğini de belirtmeden geçmeyeyim.

Benim dizi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.