Van Helsing, 2016 yılı sonbaharında Syfy kanalında başlayan bir drama dizisi. Doğaüstü, gerilim ve aksiyon türlerini harmanlayan dizi, bir kıyamet sonrası hikayesini anlatıyor. Halihazırda 4 sezonu yayınlanmış olan dizinin 5. ve aynı zamanda “final” sezonu 16 Nisan 2021 tarihinde başlayacak. Dizinin tüm sezonları 13’er bölüm uzunluğunda.

Dizi, Zenescope Entertainment şirketinin aynı isimli grafik roman serisinden uyarlanmış. Söz konusu grafik roman serisinin 2004 yılı yapımı aynı isimli bir sinema filmi uyarlaması da mevcut bildiğimiz üzere. Söz konusu filmde Van Helsing karakteri bir erkekti; burada ise bir kadın. Merkez karakterimiz Vanessa Van Helsing, ünlü vampir avcısı Abraham Van Helsing’in soyundan gelen biri olarak sunuluyor hikayede.

Neil LaBute, dizinin yaratıcısı konumunda. Dizinin senarist kadrosunda ona ek olarak Gorrman Lee, Jonathan Walker, Jackie May, Jeremy Smith ve Matt Venables gibi isimler yer alıyor. Jonathan Scarfe, Michael Nankin, David Winning ve Jacquie Gould, yönetmen kadrosunda bulunan isimlerden bazıları. Daniel March, Michael Frislev, Chad Oakes, Chris Regina, Michael Nankin, Zadoc Angell, Dave Brown, Evan Tylor ve Simon Barry ise LaBute, May, Walker üçlüsüne yapımcı koltuğunda eşlik etmişler.

Dizi ilk sezonunda 0.17 reyting oranı ve 672.000 izleyici sayısı, ikinci sezonunda 0.13 reyting oranı ve 428.000 izleyici sayısı, üçüncü sezonunda 0.09 reyting oranı ve 384.000 izleyici sayısı ve dördüncü sezonunda 0.08 reyting oranı ve 296.000 izleyici sayısı ortalamaları tutturmuş.

2019 yılında açıyoruz hikayeyi. ‘Yükseliş’ adı verilen vampir kıyameti başlayalı 3 sene olmuş. Bir çeşit volkanik yanardağ hareketi sonrası hız kazanan vampir kıyameti, medeniyetleri yok etmiş. Sokaklarda aç vampirler hüküm sürmekte, hayatta kalan insan sayısı oldukça azalmış durumda. Hayatta kalan bir avuç insana umut veren tek şey ise onları kurtaracak bir insanın olduğu söylentisi.

Ortam tasviri yukarıdaki gibiyken hastane benzeri bir yerde açıyoruz hikayeyi. Söz konusu mekan bir vampir saldırısına maruz kalıyor. Merkez karakterimiz Vanessa Van Helsing/Seward’a saldıran vampirler onun kanıyla yeniden bir insana dönüşüyorlar. Vanessa’nın hızlı iyileşme yeteneği olduğunu da belirtelim. Göze çarpan dövüş yeteneği de cabası.

Vanessa, 3 sene önce, olayların patlak verdiği dönemde bir vampir saldırısına uğramış. ‘Uyuyan güzel’ kod adlı karakterimiz ne ölü ne de diri denecek vaziyette, kendinden geçmiş bir şekilde, bilinçsiz yatmaktaymış. Yukarıda sözünü ettiğimiz vampir saldırısının olduğu gün de Vanessa’nın 3 senenin ardından uyandığı gün oluyor. Vanessa, küçük bir askeri birlik tarafından korunmuş bu süre zarfında. Uyandığında hatırladığı tek şey ise Dylan (Hannah Cheramy) isimli bir kızı olduğu oluyor ilk etapta.

*Vanessa Van Helsing karakterine True Blood ve Legends dizilerinden anımsanabilecek Kelly Overton hayat veriyor.

*Jonathan Scarfe, Vanessa’yı koruma görevine kendini adamış bir asker olan Axel Miller karakterini canlandırıyor. Kendisi söz konusu askeri birlikten kalan son nefer.

*Christopher Heyerdahl, Axel’in Vanessa’nın uyandığı gün sığınağa aldığı bir sağ kalan olan Sam karakteriyle karşımıza çıkıyor. Kendisi bir sağır.

*Rukiya Bernard‘ı Axel ve diğer askerlerle birlikte sığınakta bulunan, kısa bir süre önce vampire dönüşen ve an itibarıyla sığınakta kilit altında bulunan Doktor Sarah Carol karakteriyle izliyoruz.

*Vincent Gale, Vanessa’nın uyandığı gün onu ısıran ve yeniden insana dönüşen Flesh isimli bir adama hayat veriyor.

*Kadroda ayrıca Aleks Paunovic ve Trezzo Mahoro gibi isimler bulunuyor.

One Tree Hill dizisinden tanıdığımız Paul Johansson, bir vampir klanı lideri Dmitri karakteriyle karşımıza çıkıyor. Loudermilk, Haven ve Project Blue Book gibi dizilerden tanıdığımız Laura Mennell‘i Dimitri’nin sağ kolu Rebecca karakteriyle izliyoruz.

Dizide tekrar eden rollerle boy göstermiş diğer tanıdık simalar arasında Missy Peregrym, David Cubitt, Neal McDonoughSarah Desjardins, Jennifer Spence ve Tricia Helfer gibi isimler yer alıyor. 1-2 bölümlük konuk oyuncular arasında ise Maddie Phillips, Sara Canning, Paul Wight, Natalie Sharp, Zenia Marshall ve Tom Cavanagh gibi isimler bulunuyor.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim. İlk bölüm 2019’a, ikinci bölüm ise 2016’ya giriş bölümü olarak sunuldu. İkinci bölümün ilk bölüme kıyasla daha derli toplu bir bölüm olduğunu ve bende hikayenin devamını izleme isteği uyandırdığını söyleyebilirim.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılmaktaydı.