Özellikle pandemi dönemiyle birlikte TV izleme alışkanlıklarımız oldukça değişti. Bu değişikliğin izlediğimiz yapımlara da yansıdığını ve alternatif projelerin son zamanlarda daha çok arttığını gördük. İşte her bölümde farklı telefon görüşmelerini konu alan, sadece oyuncuların sesleri ve telefon sinyalleriyle haşır neşir olduğumuz Calls da bu açıdan döneme oldukça uygun bir dizi. 19 Mart itibarıyla Apple TV+’ta izleyiciyle buluşan bu ilginç projeyi daha yakından tanımaya ne dersiniz?

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Gerilim, Bilimkurgu
Sezon/Bölüm Sayısı: 1 sezon, 9 bölüm (mini dizi)
Süre: 13-20 dakika arası
Yaratıcı & Yönetmen: Fede Alvarez & Timothee Hochet (aynı adlı Fransız dizisinden uyarlama)
Kanal/Platform: Apple TV+
Önemli Bağlantılar: Resmi Site – IMDbVikipedi

BÖLÜMLER

1. BÖLÜM – The End (Son)

 • Seslendirenler: Nicholas Braun, Karen Gillan, Lily Collins
 • Konu: Tom, sevgilisi Sara’yla telefonda konuşurken Sara evin dışında insana benzemeyen birini gördüğünü söyler. Adım adım yaklaşan bu tehlikeden kurtulmak ise hiç kolay olmayacaktır.

2. BÖLÜM – The Beginning (Başlangıç)

 • Seslendirenler: Aaron Taylor-Johnson, Riley Keough, Ben Schwartz, Jennifer Tilly
 • Konu: Mark, sevgilisi Rose’un hamile olduğunu öğrendikten sonra bir hışımla evi terk edip arabasına atlar. Bu yolculukla büyük sürprizlere yol aldığından ve arkasında nasıl bir yıkım bıraktığından habersizdir.

3. BÖLÜM – Pedro Across the Street (Sokağın Karşısından Pedro)

 • Seslendirenler: Mark Duplass, Pedro Pascal, Judy Greer
 • Konu: Patrick bir gün karşı komşusu Pedro’dan ilginç bir telefon alır. Pedro, kapı açık kalmış mı diye ondan evini kontrol etmesini istemektedir. Ancak Patrick’in bu evde bulacağı şey, gizli gerçeklerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

4. BÖLÜM – It’s All in Your Head (Bunların Hepsi Kafanda)

 • Seslendirenler: Rosario Dawson, Laura Harrier, Gilbert Owuor
 • Konu: 10 yıllık eşiyle boşanma arefesine gelen Katherine, bir gün Layla’dan telefon alır. Layla çok hastadır ve yardıma ihtiyacı vardır. Katherine, kardeşinin pimpirikli huyunu bildiği için başlarda yüz vermese de durum sanılandan çok caha ciddidir.

5. BÖLÜM – Me, Myself and Darlene (Ben, Kendim ve Darlene)

 • Seslendirenler: Paul Walter Hauser, Edi Patterson, Paola Nunez
 • Konu: Eşi Darlene’le kavga ettikten sonra onu tüfekle yüzünden vuran Floyd yaşadığı şokla polise kendini ihbar eder. Fakat bir süre sonra, vurduğu kişinin gerçekten Darlene olup olmadığı konusunda bazı şüpheler baş gösterir.

6. BÖLÜM – The Universe Did It (Evren Yaptı)

 • Seslendirenler: Nick Jonas, Danny Huston, Shane Paul McGhie, Tessa De Nicola
 • Konu: Üniversite öğrencisi Sam, bir gün eski aşkı Daisy’den telefon alır. Onunla tekrar görüşmek istediğini söyleyen genç kız, Sam’in arkadaşlarıyla birlikte gideceği müzik festivaline de bir şekilde dahil olur. Ancak bu güzel gece, korkunç şekilde sona erecektir.

7. BÖLÜM – Mom (Anne)

 • Seslendirenler: Joey King, Jaeden Martell, Jenica Bergere
 • Konu: İnternette gördüğü bir teoriden yola çıkıp geçmişteki annesiyle görüşebileceği gibi bir fikre kapılan Skyler, kardeşi Justin’le birlikte bunun doğruluğunu öğrenmeye çalışırken istenmeyen sonuçlara yol açacaktır.

8. BÖLÜM – Is There a Scientist on the Plane? (Bu Uçakta Bilim İnsanı Var mı?)

 • Seslendirenler: Johnny Sneed, Aubrey Plaza, Clancy Brown
 • Konu: Her zamanki uçuşlarından birini gerçekleştiren pilot Perry, bir uçağın şimşek çarpması nedeniyle düştüğünü ve bunun da kendisinin kullandığı uçak olduğunu öğrenir. Kafası fena halde karışan adam, işin aslını öğrenebilmek için fiziğe başvurur.

9. BÖLÜM – Leap Year Girl (Artık Yıl Kızı)

 • Seslendirenler: Aubrey Plaza, Stephen Lang, Danny Pudi, Clancy Brown
 • Konu: Başarılı bilim insanı Rachel Wheating tüm dünyayı etkileyebilecek ciddi bir sorunla karşı karşıya kalır ve bu düğümü çözebilmek için uzun süredir görüşmediği babası Robert’tan yardım istemeye karar verir.

SON SÖZ

Sadece dizi üretiminin geldiği son noktaya şahit olmak için bile izlenmesi gereken bir iş Calls. Aslında podcast ve radyo tiyatrosu formatlarına benzetmek mümkün ama işin içine görsel oyunların da girmesiyle sadece işitsel bir yapım olmaktan çıkıyor. Hiçbir oyuncu olmadan, sadece sesler ve renkli sinyallerle, her bölümü ilgiyle takip edilen bir dizi yapmak herkesin harcı değilken böyle çarpıcı konuların ele alınması da tuz biber olmuş diyebilirim. Spoiler (ispiyon) vermemek adına içerikten fazla bahsedememiş olsam da sonraki bölümleri merak ettiren, akıcı ve kolay izlenen yapısıyla, bir oturuşta bitirebileceğiniz bu yapımı kaçırmadan 2021’i kapatmamanızı tavsiye ederim. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önceki yorumlara şuradan ulaşabilirsiniz.


FRAGMAN