This Way Up Hulu ve Channel 4 ortaklığında 8 Ağustos 2019 tarihinde yayınlanmaya başlayan bir komedi dizisi.

Dizinin başrolünde yer alan komedyen Aisling Bea aynı zamanda dizinin yaratıcısı ve yazarı. Yapımcılar arasında Catastrophe ve Divorce dizilerinin yazarı ve yapımcısı olan Sharon Horgan da yer alıyor. Dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşurken bölümler 25 dakika sürüyor. Dizinin 2.sezonunun 2021 sonlarında ekranlara dönmesi planlanıyor.

Konusu: 

Dizi, sinir krizi geçirdikten sonra hayatını düzene sokmaya çalışan Aine’in merkezinde ilerliyor. Aine, rehabilitasyon sonrası gündelik hayata geri dönmeye çalışmaktadır. Ayrıca sürekli olarak insanları güldürmeye çalışarak sorunlarını görmezden gelmeye çalışmaktadır. Fakat bu konuda başarısız oluşu onu depresyona sürüklemektedir.  Bu süreçte ablası Shona’nın varlığı büyük önem taşımaktadır. Dizi, karakterin yalnızlık ve depresyon ile olan mücadelesinde mizahın ne kadar önemli olduğunu altını çiziyor.

Aine (Aisling Bea):  Yabancı öğrencilere İngilizce öğretmenliği yapan Aine, bir gün sinir krizi geçirmiştir. Tekrar eski hayatına dönebilmek için çabalamakta fakat bir türlü mutluluğa ulaşamamaktadır. İnsanları güldürebilme yeteneğini bir savunma mekanizması olarak kullanmaktadır. Kendisini Living with Yourself ve The Fall dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Shona (Sharon Horgan): Aine’in kardeşi Shona tüm yaşananlardan sonra kardeşine yardım etmeye çalışmakta fakat kardeşinin karakteri her şeyi daha da zor hale getirmektedir. Shona kardeşine destek olurken, kendi hayatındaki sorunların da farkına varacaktır. Oyuncuyu Catastrophe ve Criminal dizilerinde izleyebilirsiniz.

İki başrole Tobias Menzies, Aasif Mandvi ve Indira Varma gibi isimler eşlik ediyor.

This Way Up’ın ilk sezonu tebessüm ile izlediğim bir sezon oldu. İki kız kardeşin aralarındaki bağa odaklandıkları sahneler çok samimi geldi. Komedisinden ziyade başrolün depresyon ile olan mücadele sahneleri hoşuma gitti. Zaten komedi, dizide bir araç olarak kullanılıyor. Daha çok Aine’in mental açıdan mücadelesine odaklanıyoruz. Ayrıca Sharon Horgan çok sevdiğim oyunculardan biri olduğu için izlemem daha kolay oldu. Kadroyu seviyorsanız şans verin derim. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.