35498Geride bıraktığımız yılda Dexter gibi bir efsaneyi uğurlarken, benzer türde seri katil konulu birçok yapımla karşılaştık. Bron/Broen‘in FX uyarlaması The Bridge ve The Killing‘in 3. sezonu seri katil hikayesine değinen dizilerdi. Diğer yeni tanıştıklarımızdan ilki NBC’nin Hannibal‘ı olurken, ikincisi A&E‘nin bizlere armağanı Bates Motel oldu. Son olarak İngiliz’lerin elinden çıkma The Fall ile türün meraklıları bayram etti diyebiliriz. Psikolojik gerilim ve polisiye ile harmanlanmış bir hikaye akışına sahip The Fall’a gelin yakından bir göz atalım.

The Fall

YAYIN BİLGİLERİ

Gillian Anderson hayranlarının merakla beklediği The Fall, uzun bir bekleyişin ardından 2013 Mayıs’ında BBC TWO ekranlarında yayın hayatına başladı. Toplamda 5 bölüm yayınlanan dizinin, bölüm sürelerinin uzunluğu 60 dakika. Pazar günleri yayınlandığı saatte kanalın son yıllardaki en yüksek reyting oranını yakaladı. Dizinin senaristi, Murpy’s Law ve The Runaway‘in de senaryo ekibinde bulunmuş olan Allan Cubbitt. Dizinin çekimleri Belfast’ta 4 ayda tamamlandı.

Not: Yayıncı kanal diziye 2. sezon onayını verdi. Çekimler Ocak 2014 içinde başlayacak.

608

KONU VE KARAKTERLER

Kuzey İrlanda’nın Belfast şehrinde, Alice Monroe adında bir avukat cinayete kurban gider. Kurbanın politik arenada önemli bir şahsın yakını olması dolayısıyla, polis teşkilatı üzerinde bir baskı oluşur. Katilin yakalanması adına hızlı bir sonuç alabilmek için deneyimli zeki dedektif  Stella Gibson şehre gelir. Oldukça titiz bir çalışma yürüterek şehirde yaşanan diğer cinayetler ile Alice Monroe cinayeti arasında bağlantı kurar. Bu cinayetlerin bir seri katil işi olduğunu düşünen Gibson, çevresini buna inandırmakta zorlanır.

the-fall-tv-show

Stella Gibson

Konu bölümünde adından bahsettiğimiz Stella Gibson’ı, The X-Files ile hayatlarımıza girmiş Gillian Anderson canlandırıyor. Oyuncuyu yine bir diğer seri katil konulu NBC draması Hannibal’ın 1. sezonunda izlemiştik. Gelen haberlere göre Hannibal’ın 2. sezonunda da bizlerle olacak. Aynı zamanda yeni dizi Crisis‘in kadrosunda da yer alıyor.

thefall

Paul Specter

Seri katilin kimliğini gizlememize gerek yok. Zira dizinin daha ilk dakikalarında katilin kim olduğunu öğrenmiş oluyoruz. Evli iki çocuk sahibi bir aile babasıdır. Gündüzleri normal hayatına devam ederken, geceleri profesyonel meslek sahibi iş kadınlarını gözüne kestiren Paul Specter’ın saplantılı hayatına biz de yakından bakıyoruz.
Karakteri, Once Upon a Time‘dan hatırlayabileceğiniz ve Fifty Shades of Grey‘in ana karakteri Christian Grey olarak da ileriki bir zamanda izleyeceğimiz Jamie Dornan canlandırıyor.

p018dr65

 

Jim Burns

Polis teşkilatının başı olan ve dedektif Stella Gibson’la sürekli çatışan fikirleri ile karşımıza çıkan Jim Burns karakterini, şu aralar 2 bölümde iptal olan ABC’nin mini dizisi The Assest‘in kadrosunda yer alan John Lynch canlandırıyor.

 

 

The Fall

 

Sally Ann Specter

Seri katil  Paul Specter’ın olan biten her şeyden habersiz, genellikle gece vardiyasında hemşirelik yapan eşi Sally rolünde ise Hollyoaks‘la tanıdığımız Bronagh Waugh yer alıyor.

 

 

 

Benzer konulu, Amerikalılar’ın elinden çıkma dizilerden sıkıldıysanız, İngilizler’in The Fall’u hiç de fena durmuyor, deneyebilirsiniz. Gillian Anderson sevenler diziyi çoktan izlediler. Oyuncuya bir hayranlığınız yok ise bu dizi ile bağımlısı olabilirsiniz. Jamie Dornan’ın farklı bir rolde ne kadar başarılı bir iş çıkarttığını da izleyebilirsiniz. İzlemek isteyenlere iyi seyirler…

FRAGMAN