Bu yazıyla son dönemde izlediğim iki İngiliz dizisini bir arada tanıtayım istedim. Komedi-drama türündeki iki dizinin de başrolünde komedyen ve aktör Jack Whitehall yer alıyor.

1) Decline and Fall

BBC One kanalında 2017’de ekrana gelen 3 bölümlük bir mini dizi. Evelyn Waugh‘ın aynı isimli romanından uyarlanarak hazırlandı. Senaryoyu James Wood kaleme aldı, Guillem Morales bölümleri yönetti. Kadrosunda Jack Whitehall dışında kadroda David Suchet, Eva LongoriaDouglas HodgeStephen Graham, Oscar Kennedy ve Matthew Beard da yer alıyor.

Konusu:

Oxford’da Teoloji alanında eğitim gören Paul Pennyfeather, arkadaşlarının yaptığı bir eşek şakası sonrası okuldan atılır. Saf ve temiz kalpli birisi olarak tanımlanabilecek Paul’un önünde pek fazla seçenek yoktur. Dolayısıyla Galler’in kırsal kesimindeki bir okulda öğretmenlik yapma teklifini kabul eder.

Buraya gittiğinde ise pek çok renkli ve hepsi birbirinden tuhaf kişiyle tanışır. Bunların arasında okulun cimri müdürü Dr. Fagan ile okula yardım etmekten geri durmayan zengin ve güzel dul Margot Beste-Chetwynde de vardır.

İki dizi de uzun süredir aklımda olan dizilerdendi. Karantina döneminde nihayet sıra geldi ve peş peşe haftalara yayarak izleyip tamamladım. Jack Whitehall’u Fresh Meat’ten beri tanıyorum, komedyenlikten ziyade oyuncu tarafıyla daha çok tanıdığım ve sevdiğim bir isim.

Decline and Fall için konuşursak; David Suchet’in ve Eva Longoria’nın yer alması da bonus oldu. Dizinin bölümleri haliyle Pennyfeather odaklı ilerliyor ve üç bölüm hayatının farklı kısımlarını benzer karakterler etrafında anlatıyor. Paul, başına ne geliyorsa iyi niyetinden diye tanımlanabilecek birisi olduğundan olup bitenler çoğu zaman trajikomik ve absürt diyebilirim. Arada şaşırttıkları da oluyor. Başkası adına utanmak deyimi bu dizide gerçeğe dönüştü resmen, bahtsız bedevilik de cabası.

Hepi topu birer saatten üç bölüm sürdüğü için çabuk da bitti. Kapanışı ise beklediğimin aksine iyi bir şekilde yaptılar. Kararında bitti denebilir. Bir şekilde ilginizi çekiyorsa izlemeniz için tavsiye olabilir.