Harlan Coben eserlerinden uyarlama dizilerin Netflix üzerinden ekrana gelmeye devam ettiği bir dönemdeyiz. The Stranger ve The Woods’u geride bıraktık, ayrıca Coben’in hazırladığı Michael C. Hall’lu Safe dizisi de yayınlandı.

2016’da, yani bunlardan önce ise Sky One kanalında “The Five” adında bir polisiye drama yayınlandı. The Five da Safe gibi Coben’in kendisinin yarattığı bir yapım. Mini dizinin sezonu 10 bölümden oluşuyor. Başrolleri Tom CullenO. T. FagbenleLee Ingleby ve Sarah Solemani paylaşıyor.

Konusu:

İlk olarak 1995’teyiz. Okuldan arkadaş olan Mark, Danny, Slade ve Pru, birlikte oynamak istemedikleri için Mark’ın beş yaşındaki kardeşi Jesse’yi ormanda arkada bırakarak uzaklaşırlar. O günden sonra Jesse, ne kadar aransa da bulunamaz. Hatta seri katil Jakob Marosi, beş başka cinayetle birlikte Jesse’yi de öldürdüğünü iddia eder.

Aradan 20 yıl geçer ve herkes bir şekilde hayatına devam eder. Danny Kenwood, Westbridge Police’te dedektif olarak çalışmaktadır. Hayat kadını Annie Green’in cinayetini araştırırlarken büyük bir keşifte bulunurlar. Olay yerinde bulunan DNA kanıtı Jesse’nin DNA’sıyla eşleşmektedir!

Bunun ardından dört çocukluk arkadaşı yeniden bir araya gelerek olayı araştırmaya ve geçmişle hesaplaşmaya koyulur.

Not: Harlan Coben, sezon finaline restorandaki baş garson rolüyle konuk oldu.

The Five, yayınlandığı dönemden beri aklımda olan ama fırsat gelmeyen dizilerden birisiydi. Coben’in eserlerinin uyarlamaları gündem olunca The Five’a da başladım nihayet. Hatta The Woods’la aynı dönemde izlemiş oldum. İyi ki izlemişim, beğendim de. Hatta ben The Woods’u pek beğenmediğimden dolayı zamanlaması da iyi oldu.

The Five’ta da Coben’in diğer eserleri gibi gizeme bayağı ağırlık veriyorlar. 10 bölüm boyunca akıllarına ne geldiyse koymuşlar içine. Bundan dolayı kapanışta tatmin etmeyebileceğini düşünmüştüm. Gayet de etti. Tom Cullen, O. T. Fagbenle ve Jesse’nin annesini oynayan Geraldine James dizi öncesi tanıdığım isimlerdendi. En çok da onları beğendim.

Beklentiyi fazla yükseltmemek de lazım tabii, polisiye drama olarak baktığımızda benzer tatta çok şey gördüğümüzü söyleyebilirim. Ama Harlan Coben’in son dönem projeleri içinde düzgün bir dizi olarak öne çıkıyor. İyi seyirler.