Bugünkü yolculuğumuz doksanlı yıllara: Party of Five

GİRİZGAH

FOX ekranlarında yayınlanan Party of Five‘ın 12 Eylül 1994 yılında başlayan ekran macerası 3 Mayıs 2000 tarihinde sona ermiş. 6 sezon ve toplam 142 bölümden oluşan drama türündeki dizi, gençlik dizisi, romantizm ve aile draması ögelerini bünyesinde barındırıyor.

1996 ve 1997 yıllarında Golden Globe Ödülleri’nde “En İyi Drama Dizisi” dalında aday gösterilen Party Of Five, 1996 yılında bu ödülü kazanmayı başardı.

Dizinin yaratıcıları, Christopher KeyserAmy Lippman ikilisi. Yazar kadrosunda Julia DahlAllan HeinbergP.K. SimondsMark RichardTom GarrigusSusannah GrantMark B. PerryLisa MelamedCatherine ButterfieldW.K. Scott MeyerMimi Schmir gibi isimler yer alıyor. Yönetmen kadrosunda Steven RobmanKen TopolskyDaniel AttiasMichael EnglerEllen S. Pressman gibi isimler mevcut. Yapımcı kadrosunda ise Keyser, Lippman, Simonds, Perry, Robman, Attias gibi isimlere ek olarak Ken TopolskyPaul MarksBruce J. NachbarLisa MelamedMichael Engler gibi isimler de bulunuyor.

1999-2000 sezonunda yayınlanan, Jennifer Love Hewitt‘in karakteri Sarah merkezli Time of Your Life isimli bir uzantı dizisi de bulunan Party of Five’ın bölüm süreleri ise 40-45 dakika uzunluğunda.

KONU

Hikaye, Salinger ailesini merkezine alıyor. 5 kardeşten oluşan bu ailenin üyeleri 6 ay önce hem yetim hem de öksüz kalmış. Anne ve babalarını talihsiz bir trafik kazasında kaybeden Salinger kardeşler aradan geçen bu 6 aylık süreçte henüz bu trajik kaybın travmasını tam olarak atlatabilmiş değiller. Herkes kendi derdinde ve evde tam bir kaos ortamı mevcut.

Söz konusu 5 kardeşten sadece 1 tanesi 18 yaşın üzerinde. Söz konusu bu tek yetişkin Salinger, pek gönüllü olmasa da haliyle aile üyelerinin yetiştirme yurtlarına ya da koruyucu ailelere dağılmaması için kardeşlerinin vasisi olma görevini üstlenmiş durumda. 1 minik bebek ve problem çıkarmaya meyilli 3 asi ergenle başa çıkmak, hayatı boyunca sorumluluk duygusundan uzak durmuş genç bir adam için ne kadar zor olacak izleyip görüyoruz bölümler ilerledikçe.

Aile üyelerinin aşk hayatları, okul hayatları, birbirleriyle aralarındaki dinamikler, ekonomik olarak hayata tutunma mücadeleleri vb. konular üzerinden çatışmalar, duygusal durumlar ve eğlenceli anlar sunarak ilerlemekte dizimiz.

Salingerlar (Julia – Charlie – Bailey – Claudia ve Owen)

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Charlie Salinger (Matthew Fox):

Ailenin yaşça en büyük üyesi. 24 yaşında. Uzun süredir evden uzakta yaşadığı, gönlünce eğlendiği, sorumluluktan uzak bir hayatı varmış. Şimdi ise 4 kardeşi ile ilgilenmek zorunda. Mesleği marangozluk ama aile bütçesine katkıda bulunmak için düzenli bir işe sahip olması gerektiği için rahmetli babasının ortağı olduğu Salinger’s isimli restoranda barmen olarak işe başlıyor. Aileye söz konusu restoranın diğer ortağından yılda 15.000 dolar para geldiğini de belirtelim yeri gelmişken.

Charlie’nin yakışıklı, çapkın, kelimelerle arası pek iyi olmayan, baskıya gelemeyen biri olduğunu söyleyebiliriz.

Karaktere Lost dizisinden tanıdığımız Matthew Fox hayat veriyor.


Bailey Salinger (Scott Wolf):

Ailenin yaşça en büyük 2. üyesi. 16 yaşında. Oldukça duygusal bir genç olan ve Charlie’ye oranla sorumluluk bilinci daha gelişmiş durumda olan Bailey’nin en büyük eksisi ise aynı anda tek bir şeye odaklanabiliyor oluşu ve psikolojik ve duygusal baskı altındayken sinirlerine hakim olamayışı. Kız arkadaşı olduğunda gözü pek başka bir şey görmeyen tiplerden Bailey.

Sporda başarılı, derslerinde ise o kadar iyi sayılmaz. Duygusal ama empati duygusu çok da gelişmiş sayılmaz.

Karakteri The Night Shift, Perception, V ve Everwood gibi dizilerden hatırlanabilecek Scott Wolf canlandırıyor.


Julia Salinger (Neve Campbell):

Ailenin ortanca çocuğu. 15 yaşında. Sürekli olarak drama yaratmaya meyilli bir ergen. Bencillik konusunda birbiriyle yarışabilecek durumda olan ailenin en bencil üyesi diyebiliriz onun için.

6 ay öncesine kadar çalışkan, derslerinde oldukça başarılı, örnek gösterilen bir öğrenciymiş Julia. Anne ve babasının ölümünün ardından “Ne önemi var ki?” ve “Hayat kısa. Yaşamak ve keyfini çıkarmak lazım.” gibi düşünceler hakim olmuş durumda kendisinde. Bu düşünceler doğrultusunda, tutum ve davranışlarını, ilgi alanlarını, önceliklerini ve arkadaş çevresini değiştirme yolunda adımlar atmaya başlıyor. Haliyle de yanlış kararlar peşi sıra geliyor.

Karaktere bu diziyle popüler olup doksanlı yılların ikinci yarısı ve 2000lerin ilk yarısında elde ettiği sinema kariyerinin ardından kariyeri düşüşe geçmiş olan Neve Campbell hayat veriyor.


Claudia Salinger (Lacey Chabert):

11 yaşında, her şey hakkında fikir sahibi olan ya da olmaya çalışan, oldukça meraklı bir çocuk Claudia. Yaşına göre fazlasıyla olgun bir karakteri var ama nihayetinde bir çocuk. Haliyle genel olarak uysal bir yapısı olsa da çatışma çıkarmaya meyilli biri olduğunu da söylemek mümkün.

Çok zeki bir çocuk olan Claudia’nın keman çalma konusunda oldukça yetenekli bir müzisyen olduğunu ve bu yeteneğini rahmetli annesinden aldığını da belirtmeden geçmeyelim.

Karakteri Baby Daddy ve Still the King gibi dizilerden anımsanabilecek Lacey Chabert canlandırıyor.


Owen Salinger

Henüz 1 yaşında bile olmayan, bakıma muhtaç, küçük bir bebek Owen.

Karaktere 1994-1995 yılları arasında TaylorBrandon Porter isimli ikizler, 1995-1998 yılları arasında AndrewSteven Cavarno isimli ikizler, 1998-2000 yılları arasında ise Jacob Smith hayat vermiş.


Dizinin kadrolu oyuncularından biri de Paula Devicq. Owen’ın yeni dadısı Kirsten Bennett karakteriyle izliyoruz kendisini. Üniversitede yüksek lisans yapan bir psikoloji öğrencisi aynı zamanda kendisi. Sevgi dolu, duygusal bir karaktere sahip Kirsten, güzelliği ve tatlılığıyla Salinger erkeklerinin ilgisini çekmeyi başarıyor hemencecik.


Bu altılı dışında dizinin ilk sezonunda tekrar eden rollerle karşımıza çıkan birkaç karakter ise şunlar:

*Bailey’nin lisenin Amerikan futbolu takımından takım arkadaşı ve aynı zamanda en yakın arkadaşı olan Will McCorkle karakterinde The Orville, Band of Brothers ve ER gibi dizilerden hatırlanabilecek Scott Grimes‘ı izliyoruz.

*Julia’nın kendisinden hoşlanan çocukluk arkadaşı Justin Thompson rolünde Michael A. Goorjian karşımıza çıkıyor.

*Bailey’ye kız arkadaş adayı olarak sunulan, birbirine tamamen zıt karakterlere sahip iki karakterden Jill Holbrook rolünde Megan Ward‘ı, Kate Bishop rolünde ise Dark Angel dizisinden anımsanabilecek Jennifer Blanc-Biehn‘i izliyoruz.

*Cari Shayne ise Julia’nın yeni uçarı arkadaşı Nina DiMayo karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Konu bölümünde bahsettiğimiz Salinger’s isimli restoranın işletmecisi Joe Mangus rolünde Tom Mason çıkıyor tekrar eden bir rolle.

*Claudia’nın keman öğretmeni Ross Werkman rolünde ise Mitchell Anderson‘u izliyoruz.


Dizinin 2. sezonunun hemen başında Ghost Whisperer, The Client List ve 9-1-1 gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Jennifer Love Hewitt de kadroya dahil oluyor kadrolu oyuncu olarak.

Hewitt, yaz tatili sırasında Bailey ve Julia ile birlikte Salinger’s Restoranı’nda çalışan ve bu esnada Bailey’ye aşık olan güzel, akıllı ve tatlı bir kız olan Sarah Reeves karakteriyle dahil oluyor diziye ve Bailey’ye kendini göstermeye çalışıyor.

Tıpkı Jennifer Love Hewitt gibi 2. sezon başında kadrolu oyuncu olarak diziye dahil olan bir başka isim de Jeremy London.

İlk olarak 1. sezonun final bölümünde karşımıza çıkan Griffin Holbrook rolünü James Marsden‘dan devralıyor London.

Griffin, Jill karakterinin erkek kardeşi. Ağzından cımbızla laf alınan, yabani ve cool tiplerden.


Altı sezonluk ekran macerasında tekrar eden rollerle yer almış birbirinden ünlü oyuncular arasında Rhona MitraJennifer AspenPaige TurcoTamara TaylorTim DeKayWilson CruzBen BrowderAdam ScottMaggie LawsonBrenda StrongCharles EstenDan LauriaEver CarradineLauren AmbroseJoAnna Garcia SwisherChristopher GorhamJane KaczmarekJulie WarnerDanny MastersonFreddy Rodríguez gibi isimler bulunuyor.

1-2 bölümlük konuk oyunculardan oluşan havuzda ise Jodie SweetinPatricia HeatonPeter KrauseCristine RoseGeoff PiersonBrittany MurphyDiana Maria RivaJohn SlatteryBilly BurkeKelli WilliamsJane LynchLaura InnesJulie BowenPoppy MontgomeryJohn Michael HigginsChrista Miller ve Kate Hudson gibi isimler bulunuyor.


YAZARIN NOTU

Doksanlı yılların dizilerini özlediğim bir dönemde uzun süredir izlemeyi düşündüğüm Party of Five’ın başına oturmuş buldum kendimi bir anda.Son 3-4 gün içerisinde ilk 25 bölümünü devirmeyi başardım. An itibarıyla memnunum diziden. Su gibi akıyor bölümler. İlk birkaç bölümde karakterlere alışmak için sabırlı davranmak gerek elbette.

1994 yılıyla açıyoruz diziyi. Haliyle o kıyafetlerin, özellikle de kadın oyuncuların kıyafetlerinin göz yorduğu bir gerçek. O yelekler ve beyaz çoraplar yok mu?

Shameless’taki Gallagher kardeşler misali bir yetişkin kardeş liderliğinde tek başlarına hayatta kalma mücadelesi veren Salinger kardeşleri izliyoruz dizide. Kardeş itişmeleri, dağınık bir ev ortamı, başına buyruk ve genel olarak çatışma halinde olan karakterler… Bunlar ortak noktalar. Salingerlar Gallagherlara oranla çok daha naifler elbette. Maddi durumları onlar kadar kötü değil.

Salinger kardeşlerden Bailey, Charlie ve Claudia’ya eşit mesafedeyim. Zaman zaman biri öne geçiyor, diğeri geri düşüyor işte. Julia’yı ise sevemedim bir türlü ne yazık ki. Sürekli olarak yanlış kararlar alıyor olması dolayısıyla şu ana kadar izlediğim gençlik dizilerini şöyle bir düşündüğümde en itici 3-5 karakter arasına girer kesinlikle. Yan karakterlerden ise Sarah’nın kadroya dahil olmasından çok mutluyum; Griffin için ise aynı şeyi söyleyemem. “En azından James Marsden devam etseymiş keşke role,” demedim değil açıkçası.

Claudia karakteri üzerine yetişkinler üzerinden işlenmesi gereken konular yüklüyor olmaları garip kaçıyor bazen. Dizi başladığında 21 yaşında olan ve bana göre birkaç yaş daha büyük gözüken Neve Campbell’ın 15 yaşında bir karaktere hayat veriyor oluşunun da bana pek inandırıcı gelmediğini belirtmem gerek. Aynı şeyi Kate karakteriyle karşımıza çıkan Jennifer Blanc-Biehn için de düşünmüştüm mesela. Dizi başladığında 26 yaşında olan ama 16 yaşında bir karaktere hayat veren Scott Wolf ise bu konuda pek sırıtmıyor bu arada.

Genel hatlarıyla böyle bir dizi işte Party of Five. İzlemeye devam ettikçe yorum bırakmaya devam ederim zaten bu yazının altına.

Hala izlememiş olup da izlemeyi düşünen kişiler varsa onlara iyi seyirler dilerim şimdiden.