Biz genç kuşağın aklına V deyince ABC’nin 2009-2011 yılları arasında yayınladığı, ömrü 2 sezonla sınırlı kalan yeniden çevrim dizisi geliyor. Geçen gün orijinaline denk gelince bir bakayım dedim. Devam serileri olduğunu bilmiyordum elbette başına otururken.

Bilim kurgu türündeki serinin ilk mini dizisi, yani benim izlediğim kısım 1983 yılının 1 ve 2 Mayıs akşamlarında yayınlanan 105 ve 96 dakika uzunluklarındaki 2 bölümden oluşmakta. Ucu açık bitmiş bir nevi bu mini dizinin. Buna devam niteliğinde V: The Final Battle isimli yeni bir mini dizi gelmiş 1984 yılında. O da 6-7-8 Mayıs akşamlarında yayınlanan ve toplam 272 dakika dakika süren 3 bölümden oluşmakta. Sonrasında bir devam dizisi daha gelmiş yine V adı altında. O dizi ise 40-45 dakika uzunluğundaki 19 bölümden oluşmuş ve 26 Ekim 1984-22 Mart 1985 tarihleri arasında haftalık olarak yayınlanmış. Söz konusu serinin tamamı NBC kanalında izleyiciyle buluşmuş.

Serinin yaratıcısı olan Kenneth Johnson, ilk mini dizide senaristlik ve yönetmenlik görevlerini tek başına üstlenmiş. İkinci mini dizide ona yazar masasında Craig Buck, Diane Frolov, Peggy Goldman ve Brian Taggert gibi isimler eşlik etmiş. Yönetmenlik görevi ise bu kez Richard T. Heffron‘a emanet edilmiş. Serinin 3. ve son dizisinde ise bu görevler birçok kişiye dağıtılmış. İlk dizide Johnson’a Brandon Tartikoff eşlik etmiş yapımcı koltuğunda. Supernatural dizisinin yapımcılarından biri olarak tanıdığımız Robert Singer ise 2. ve 3. dizilerin yapımcılığını üstlenmiş Daniel H. Blatt ile beraber.

Serinin 3 dizisi de makyaj, müzik ve görsel efekt gibi dallarda Emmy’de çeşitli adaylıklar elde etmiş fakat ödül kazanamamış.

Dönemin şartlarında oldukça yüksek maliyetlerle çekilmiş dizi. Örneğin her bir lazer silahı ışını görsel efektinin maliyeti biner dolarmış.

Yayınlandığı 2 yıllık süreçte NBC’nin en yüksek reyting getiren dizisi olmuş V. Bölüm başına ortalama 8 milyon izleyici ve % 40 izlenme payı elde etmiş.

Hikayemiz, 2009 yılındaki yeniden çevrim dizisinden de aşina olduğumuz üzere uzay gemilerinin dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerin üstünde planlı bir şekilde belirmesiyle başlıyor. Birkaç kilometre çap uzunluğuna sahip olan bu çok büyük ana uzay gemilerinin içerisinde birçok küçük uzay mekiği de mevcut elbette. İnsan görünümlü uzaylı dostlarımız yine planlı ve programlı bir şekilde insanlarla temasa geçiyorlar medya yoluyla ve bu sürpriz ziyaretlerinin barışçıl bir amaçla yapıldığını belirtiyorlar. Gezegenleri için ihtiyaçları olan bazı şeyleri dünyadan temin etmeleri karşılığında sahip oldukları gelişmiş teknolojik ve bilimsel verileri insanlarla paylaşmak istediklerini aktarıyorlar. Sonrasında ise o kadar da barışçıl varlıklar olmadıkları anlaşılmaya başlıyor yavaş yavaş.

Çok fazla detaya girmeden bazı karakterlere kısa kısa değinecek olursak;

*Uzaylıların yüksek rütbeli temsilcilerinden biri olan Diana karakterine Jane Badler hayat veriyor. Aktrisi, söz konusu karakteriyle 2009 yılındaki yeniden çevrim dizisinde de izlemiştik tekrar eden bir rolle.

*Arkeoloji dalında hizmet veren bir bilim adamı olan Robert Maxwell rolünde Beverly Hills, 90210 dizisinden anımsanabilecek Michael Durrell karşımıza çıkıyor.

*Laboratuvar ortamında deneysel araştırmalar yapan bir bilim kadını olan Juliet Parrish karakterinde State of Grace ve The Greatest American Hero gibi dizilerden hatırlanabilecek Faye Grant‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Meraklı, korkusuz ve savaşçı ruhlu bir savaş muhabiri olan Mike Donovan karakterinde Marc Singer‘ı izliyoruz.

*Robert’ın 3 kızından en büyüğü olan Robin Maxwell karakterini Blair Tefkin canlandırıyor. Robin, aklı bir karış havada olan, lise çağındaki bir genç kız. Gönlünü rütbeli bir uzaylı generale kaptırıyor

*Robin’in gönlünü kaptırdığı uzaylı dostumuz Brian rolünde Peter Nelson karşımıza çıkıyor.

*Robin’e aşık aptal bir zengin çocuğu olan ve Robin’in dikkatini çekmek için üniforma giyip uzaylılarla çalışmaya başlayan Daniel Bernstein karakterini David Packer canlandırıyor.

*Mike’ın iş arkadaşı ve aynı zamanda eski sevgilisi olan, uzaylılar geldikten sonra onların öncelikli olarak çalıştığı muhabir haline gelen Kristine Walsh karakterini Jenny Sullivan canlandırıyor.

*Mike’ın uzaylılarla iyi geçinme taraftarı olan varlıklı annesi Eleanor Dupres rolünde ise Neva Patterson‘u izliyoruz.

Kadroda ayrıca Bonnie Bartlett, Leonardo Cimino, Evan C. Kim, Richard Lawson, Penelope Windust ve Jason Bernard gibi birçok isim yer alıyor.

Şu anın şartlarıyla değerlendirirsek eleştirecek çok şey buluruz elbette ama o dönemin şartları göz önüne alındığında fena olmayan bir dizi olmuş diyebilirim. Elbette yukarıda da belirttiğim üzere daha sadece ilk diziyi izlemiş bulunuyorum. İkinci ve üçüncü dizilerde iyice ısınıp kıvama gelmiştir muhtemelen dizi. Edinebilirsem devam dizilerini de izlemek niyetindeyim tez vakitte.

İzlemek gibi bir niyetiniz varsa oyunculuklar dahil olmak üzere beklentinizi aşağı yukarı her konuda aşağıya çekip başına oturmanızda fayda var. Bu dönemin şartlarında her şeyin size basit gelme ihtimali mevcut çünkü. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.