NBC ekranlarında 24 Eylül 2018 tarihinde yeni bir drama başladı: Manifest. Pazartesi akşamları kanalın fenomen yarışma programı The Voice‘un arkasından saat 22.00-23.00 arasında yayınlanmaya devam edecek olan dizinin sezona 2.2 reyting oranı ve 10.310.000 izleyici sayısı ile gayet parlak bir başlangıç yaptığını da belirtmeden geçmeyelim tanıtıma başlamadan önce.

Manifest‘in yaratıcıları Matthew Fernandez ile aynı zamanda The Mysteries of Laura ve Miss Match dizilerinin de yaratıcısı olan Jeff Rake. Rake’e yapımcı koltuğunda Robert ZemeckisJack Rapke ve Jackie Levine gibi isimler eşlik ediyor.

Bilim kurgu ve gizem ögelerini harmanlayan, içinde polisiye sosu da olması muhtemel bir drama dizisi olarak tanımlanabilecek Manifest‘in ilk sezonu şu an için 13 bölüm olarak planlanmış durumda. Reytingleri yüksek gelmeye devam ettiği sürece bölüm sayısında artışa gidilmesi kuvvetle muhtemel elbette.

Manifest‘in dizide kullanıldığı üzere kelime anlamı “uçağın yolcu listesi”.

KONU

2013 yılındayız. Hikayemizin merkezinde yer alan Stone familyası ailecek çıktıkları yolculuktan eve dönmek üzere havaalanındalar. Havaalanında bir anons yapılıyor ve Jamaika’dan New York’a gidecek olan ailenin bineceği uçakta mükerrer bilet satıldığı, bazı yolcuların bir sonraki uçağa binmeleri şartıyla 400 dolarlık uçuş puanı hediyesinden faydalanacağı belirtiliyor. Bu anonsun ardından ailemizin 4 üyesi bilet aldıkları uçakla eve dönerken diğer 3 üyesi ise bir sonraki uçağı beklemeye başlıyor.

Havaalanında kalan ailenin 3 üyesinin bindiği 828 nolu bir sonraki uçağın yolculuğu sırasında şiddetli bir türbülans meydana geliyor, sorunsuz atlatılıyor ve yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ardından uçak New York’a geliyor. Sıkıntı şu ki uçakta bulunan 191 yolcu ve diğer görevli personeller için 3 saat ile sınırlı olan bu zaman dilimi New York’ta onları bekleyen kişiler için 5.5 seneye tekabül ediyor.

Sene 2018 olmuş. Uçağın 2013 yılında kaza yaptığı, enkazın bulunamadığı ve uçaktaki herkesin öldüğü kayda geçirilmiş. New York’taki ahali için hayat devam etmiş ve bu 5.5 sene sonra gelen sürpriz herkeste bir şok etkisi bırakmıştır. Bundan sonraki süreçte uçaktakiler tüm bu 5.5 sene içerisinde meydana gelen değişimlere adapte olmaya çalışacaklar ve başlarına ne geldiğini anlamlandırmaya çalışacaklardır. Uçakta olmayanlar ise kimsenin bir gün bile yaşlanmadan geri döndüğü bu aşırı gizemli doğaüstü gerçekle başa çıkmaya çalışacaklardır. Dizi bu süreçte karakterlerin hikayelerine odaklanacak ve elbette bir yandan da olayın gizemini çözmeye çalışacak.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

Michaela Stone (Melissa Roxburgh):

828 nolu uçağın yolcularından biri. 2013 yılında uçağa binmeden bir süre önce bir trafik kazası geçirmiş ve bunun psikolojik sıkıntılarını yaşar vaziyette. 2018 yılında bir de bunun üstüne bu doğaüstü olay, yankıları ve son 5.5 senede değişen şeyler eklenince psikolojik olarak iyice dip noktalarda seyrediyor.

Uçak yolculuğundan sonra ara ara kulağında kendi sesinin yankılanmaya başladığını ve bu sesin kendisine gerçekleşmekte olan veya gerçekleşecek olan kötü şeyleri engellemeye yardımcı olacak bir yeti olduğunu fark ediyor.

Biraz atarlı bir tip olduğunu söyleyebiliriz Michaela’nın. Çaylak bir polis memuru kendisi.

Aktrisi Valor dizisinden tanıyoruz.


 

Ben Stone (Josh Dallas):

Michaela’nın ağabeyi. Evli ve 2 çocuk babası. O da 828 nolu uçağın yolcularından biri. İkiz çocuklarından biri 9-10 yaşlarındayken diğerinin 15 yaşında bir genç kız haline geldiğini görmek farklı bir duygu onun için. Eşi ve kızıyla birlikte yeni hayatına adapte olmaya çalışırken Michaela’da olan yeteneklerin kendisinde de olduğunu keşfediyor.

Michaela’ya oranla daha soğukkanlı bir tip. Şu an için işsiz.

Aktörü Once Upon a Time dizisinden tanıyoruz.


 

Cal Stone (Jack Messina):

Ben’in oğlu. 828 nolu uçağın yolcularından biri o da. 2013 yılı itibarıyla 6 aylık ömrü kaldığı tahmin edilen bir kanser hastası kendisi. 2013’te o evreye gelmiş hastalığının bir tedavisi yokken 2018 yılı itibariyle onun için yeni bir tedavi metodu olduğu öğreniliyor. Hayat onun için yeniden başlıyor.

 

 


 

Grace Stone (Athena Karkanis):

Ben’in karısı. 2013 yılında kanser hastası bir oğulları olmalarına rağmen evlilikleri yolunda giden, birbirlerine hala aşık bir çiftlermiş. Kocasının ve oğlunun dönüşüyle çok mutlu olsa da bu 5.5 yıllık süreçte hayatında çok şey değişmiş durumda.

Aktrisi The Lottery, Zoo ve Almost Heroes gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.

 


 

Olive Stone (Luna Blaise):

Ben ve Grace’in kızı, Cal’in ikizi. 15 yaşında. Futbol oynuyor. Babası ve kardeşinin yokluğunda psikolojik olarak zor günler atlatmış ve şu anda daha iyi durumda. Kanser hastası bir erkek kardeşle büyüyünce babası için 2. planda kalmış küçük yaşlarda. Üstüne bir de 5.5 sene eklenince babasıyla arasında hafiften bir yabancılık olduğu bir gerçek.

Aktrisi Fresh Off the Boat dizisinden hatırlayabilirsiniz.

 


 

Saanvi (Parveen Kaur):

828 nolu uçağın yolcularından biri. Stone familyası dışındaki diğer yolcular dizinin ana karakterlerinden biri değilken onun öyle olma sebebi 2013 yılında uçağa binmeden hemen önce küçük çocukların kanser tedavisi için yeni bir deneysel tedavi yöntemi bulmuş olması. Bu deneysel tedavinin Cal’in hayatını kurtarma ihtimali mevcut.

2013 yılında sunduğu dosya patronu/ortağı Dr. Brian Cardoso (Joel de la Fuente) tarafından geliştirilmiş ve uygulamaya konulmuş. Dönüşünün ardından Dr. Brian Cardoso’nun başında olduğu bu projede kendisine bir yer bulma çabasının içinde.

Aktrisi Beyond ve Saving Hope dizilerinden anımsayabilirsiniz.


 

Jared Vasquez (J.R. Ramirez):

Michaela’nın eski sevgilisi. 2013’te Michaela’ya evlenme teklif etmiş ve cevap bekliyormuş. Aradan geçen 5.5 sene içerisinde hayatına devam etmiş. Michaela’nın en yakın arkadaşı ile evlenmiş, polislikten dedektifliğe terfi etmiş.

Aktörü Power ve Jessica Jones dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

 


Bu 7 ana karakter dışında Ben ve Michaela’nın babası Steve Stone rolünde Malachy Cleary, bu gizemli vakayı araştıran NSA mensubu Powell rolünde Tim Moriarty, uçağın kaptan pilotu Bill Daly rolünde Frank Deal gibi isimler de bulunuyor kadroda.

BİR TIRIVIRI BİLGİ

Hikaye, dizinin yaratıcılarından Jeff Rake’in aklına 10 yıl önce çıktığı bir aile gezisi sırasında gelmiş. O vakitlerde kanallara fikrini sunmuş ama geri çevrilmiş. 2014 yılında Flight MH370 kodlu Malezya uçuşu haberi medyada patlak verince Jeff Rake de konuyla ilgili bir röportaj vermiş senaryo fikrine atıfta bulunarak. Birkaç yıl sonra Jeff yeniden söz konusu dizi fikrini satmaya karar vermiş, birçok talibi olmuş ama NBC ile anlaşmış.

YAZARIN NOTU

Dizi, henüz proje aşamasında olduğu zamandan beri radarımdaydı ve beklentimi çok fazla yükseltmemek kaydıyla merakla bekliyordum. İlk bölüm gayet güzel çıktı. Özlediğimiz tarzda bir gizem/bilim kurgu/karakter draması üçgeni hikayesi vaat ediyor. Parveen Kaur, Melissa Roxburgh ve Athena Karkanis gibi sempati duyduğum isimleri barındıran oyuncu kadrosu gayet iyi, karakterleri de fena sayılmaz. Önümüzdeki ilk birkaç bölümde gireceği yollar sonrasında sıradan bir dizi mi olacak yoksa başarılı bir dizi olma potansiyeli var mı belli olur herhalde.

FRAGMAN