Yeniden çevrim projeleri seven CBS kanalı seksenli yıllarda yayınladığı eski bir dizisini de bu kervana ekledi ve 2018 model bir Magnum P.I.‘ı bizlerle buluşturdu.

24 Eylül 2018 tarihinde başlayan dizi pazartesi akşamları kanalın yeni komedileri The Neighborhood ve Happy Together’ın arkasından saat 21.00-22.00 arasında yayınlanmaya devam edecek.

Magnum P.I.‘ın yaratıcıları, aynı zamanda Hawaii Five-0’un da yaratıcısı olan Peter M. Lenkov ve yine Hawaii Five-0 yazarlarından Eric Guggenheim. Dizinin ilk bölümünü yöneten isim ise The Fast and the Furious film serisinin 4 filmini (3, 4, 5, 6) yönetmiş olan Justin Lin. Yapımcı koltuğunda Lenkov, Guggenheim, Lin üçlüsüne Danielle WoodrowJohn Fox ve John Davis eşlik ediyor.

Aksiyon, macera ve suç ögelerini harmanlayan komedi sosu da bulunan drama dizisinin bölüm süreleri ise 40 dk. civarında olacak.

Dizinin ilk bölümünün 1.2 reyting oranı ve 8.124.000 izleyici sayısı elde ettiğini de belirtmeden geçmeyelim.

1980-1988 yılları arasında 8 sezon boyunca yine CBS ekranlarında yayınlanan aynı isimli orijinal dizinin ana kadro dörtlüsü: John Hillerman – Tom Selleck – Larry Manetti – Roger E. Mosley (Orijinal dizinin ana kadrosu 4 erkekten oluşurken yeni dizinin ana kadrosu 3 erkek ve bir kadından oluşuyor. Hillerman’ın karakteri Jonathan Quayle Higgins, Juliet Higgins olarak güncellenmiş ve rol Perdita Weeks’e emanet edilmiş.)

KONU

Hawaii’deyiz. Hikayemizin merkezinde eski bir deniz piyadesi var. Afganistan’daki görevini tamamlayıp eve döndükten sonra ordudaki yeteneklerini kullanarak zorlu davalara bakmaya başlayan bir özel dedektif olmuş Thomas Magnum isimli ana karakterimiz. Teorik olarak yalnız çalışsa da elbette bu davaları tek başına çözmüyor. Ordudan eski arkadaşları, can dostları Orville ‘Rick’ Wright ve Theodore ‘TC’ Calvin‘den de yardım alıyor bazı konularda. Ekibe sonradan Juliett Higgins isimli eski bir MI6 ajanı İngiliz de katılıyor ve birlikte aksiyon dozu yüksek ilginç davaları çözmeye çalışıyorlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

Thomas Magnum (Jay Hernandez):

Konu bölümünde kendisinden söz ettiğimiz Magnum cesur, gözü kara ve epey çılgın bir karakter. Dostlarına değer veren, en sıkıntılı durumlarda bile rahat ve sakin tavrından ödün vermeyen, neşeli ve eğlenceli bir adam kendisi. Aldığı davaları kendi problemi gibi benimseyip içselleştiren biri.

Rick ve TC’nin orduda üssüymüş. Beraberce çıktıkları bir görev sırasında esir düşmüşler Afganistan’da ve kurtulmayı başarmışlar. O zamandan beri de can dostlukları devam etmiş.

Aktörü Gang RelatedSix Degrees ve Scandal gibi dizilerden anımsayabilirsiniz.


 

Orville ‘Rick’ Wright (Zachary Knighton):

Kendi isminden ziyade Rick lakabını kullanmayı tercih ediyor. Orduda keskin nişancıymış. Eve döndükten sonra sahilde bir eğlence kulübü yönetmeye başlamış. Hawaii’de çok fazla kişiyi tanıyan ve bağlantıları kuvvetli bir adam. Magnum’a da bu özelliği ile yardımı dokunuyor.

Aksiyondan elini ayağını çekmiş durumda ve emekliliğinin keyfini çıkarıyor. Eğlenmeyi seven ve son derece rahat bir adam kendisi.

Aktörü Happy EndingsFlashforward ve LA to Vegas gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.


 

Theodore ‘TC’ Calvin (Stephen Hill):

Orduda bir helikopter pilotuymuş TC. Eve geldikten sonra da yaptığı şey çok fazla değişmemiş. Hawaii’de okyanusta bir kurtarma işi olduğunda ya da sadece okyanus manzaralı keyfi bir turlama yapmak istediğinizde adamınız helikopteri ile gelip imdadınıza yetişen TC.

Magnum ve Rick’e kıyasla biraz daha ciddi biri kendisi.

 

 


 

Juliett Higgins (Perdita Weeks):

Kurumdan kovulmuş eski bir MI6 ajanı. Magnum’un ikamet ettiği konuk evinin sahibi olan Robin Masters isimli birinin gayrimenkul yöneticisi aynı zamanda kendisi ve ana evde yaşıyor. Zeus ve Apollo adında Magnum’dan hiç haz etmeyen 2 köpeği var. Aksanlı konuşan, lafını esirgemeyen, soğukkanlı bir İngiliz kadını olan Juliett’in de Magnum’dan ve rahat tavırlarından pek hoşlandığı söylenemez aslında. Magnum’un aslında 4 kişiden oluşan asker arkadaşı çemberinde yer alan Sebastian Nuzo’nun (Domenick Lombardozzi) öldürülmesi sonrasında sergilediği davranışları gözlemleyince Magnum’un düşündüğü kadar duygusuz bir adam olmadığını görüyor ve ona başta teknik konularda olmak üzere ara ara yardımcı olmaktan kendini alamıyor.

Aktrisi The Tudors, Lost in Austen ve Rebellion gibi dizilerden anımsayabilirsiniz.


 

Gordon Katsumoto (Tim Kang):

Hawaii Polis Departmanı’nda bir dedektif. Dizinin 3. bölümünde kadroya dahil oluyor.

Aktörü The Mentalist dizisinden hatırlayabilirsiniz.

 

 

 


BİR EKSTRA BİLGİ

Magnum P.I. dışında CBS’in aynı evrende geçen, daha önce aralarında çakışma (crossover) bölümleri ve karakter geçişleri yapmış ve hali hazırda devam eden 3 dizisi daha var: Hawaii Five-0, MacGyver ve NCIS.

Dizinin yaratıcılarından Peter M. Lenkov, Hawaii Five-0 ve MacGyver’da yapımcı koltuğunda oturuyor. Bu sebeplerle dizinin ileride bu 2 diziyle, özellikle de kendisi gibi Hawaii’de geçen Hawaii Five-0 ile çakışma (crossover) bölümleri çekmesi veya karakter konuklukları yaşanması kuvvetle muhtemel. Hatta bunlardan ilki gerçekleşti bile. Hawaii Five-0’da Dr. Noelani Cunha karakterine hayat veren Kimee Balmilero, söz konusu karakterle Magnum P.I.‘ın ilk bölümüne konuk oldu. Magnum P.I.’ın karakterlerinden Dedektif Gordon Katsumoto’nun Hawaii Polis Departmanı’nda görevli olduğunu ve Hawaii Five-0 kadrosunun da söz konusu departmana bağlı olarak çalıştıkları düşünüldüğünde bu karakter konukluklarının devamı gelecektir tez vakitte.

YAZARIN GÖRÜŞÜ

Lethal Weapon benzeri bir dizi çıkması ve ona yakın bir tat almak umuduyla oturdum dizinin başına. Karakterleri Lethal Weapon kadar olmasa da fena durmuyor dizinin. Sempatik ve eğlenceli tiplere benziyorlar ilk bölüm itibarıyla. Dizinin aksiyon ve macera dozajı Lethal Weapon ile kapışır düzeyde. Muhtemelen bunun bütçesi daha yüksek olacaktır hatta. Komedi dozu açısından ise Lethal Weapon kadar yardırdığını söyleyemem. Muhtemelen böyle bir iddiası da yok zaten dizinin. Yine de karakterler eğlenceli olunca keyifli sahneler çıkabiliyor genel hikaye akışı içerisinde. Hawaii manzaraları ve lüks Ferrariler de dizinin başka artıları.

Benim dizi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar şimdilik. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMANLAR